Ślub w Grecji zimą – czy to dobry pomysł?

Gdy zaczynamy myśleć o Grecji, z reguły każdy uśmiecha się w duchu i wyobraża sobie słoneczny, gorący wakacyjny dzień. Plażę, morze, ręcznik i swoją osobę zażywającą kąpieli czy to morskiej czy słonecznej.

Modelka: Tania Kofinioti

Myśli również o Tavernie, greckiej kuchni, greckim alkoholu np. Ouzo, pięknych widokach, relaksie i czasie przeciekającym przez palce. W końcu Grecy na wszystko mają czas i możemy śmiać się z nich w duchu, ale jest w tym coś co nas przyciąga!

Ekspert: Marta Kania I do

Ślub w Grecji 

Gdy myślimy o ślubie w Grecji, mamy bardzo podobne skojarzenia, może nie widzimy siebie opalających się na plaży, ale stojących pod wedding archery i wypowiadających sobie słowa przysięgi przy zachodzącym za morze słońcu. Oczywiście swój ślub w Grecji wyobrażamy sobie w sezonie wakacyjnym, w którym pogoda jest gwarantowana, jak i gorące temperatury.

panna młoda

Czy to wakacje czy ślub w Grecji - rozpatrujemy je w kontekście, przede wszystkim, lata. Okazuje się jednak, że Grecja ma zdecydowanie więcej do zaoferowania i poza sezonem, a decyzja o ślubie w Grecji zimą, może być jedną z najlepszych jakie podejmiemy!

Ślub w Grecji zimą – dla kogo?

Pomimo faktu, iż temperatura w Grecji zimą zdecydowanie różni się od letniej, Grecja lądowa jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów w ciągu całego roku. Wielu z nas robi sobie przerwę od pracy w sezonie nie tylko letnim ale i zimowym, by aktywnie móc spędzić czas i naładować baterie. I to właśnie dla tych, którzy nie potrzebują żaru lejącego się z nieba, pomysł na zorganizowanie ślubu w Grecji zimą może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Grecja zimą

Artykuł ekspercki: Ślub w Grecji kontynentalnej - ląd, nieodkryta perła!

Plusy ślubu w Grecji w okresie zimowym

Pogoda – in plus

Wiadomo, że pogoda nie jest czymś co możemy kontrolować. Osoby biorące ślub cywilny, ślub kościelny czy nawet ślub symboliczny w Grecji w zimie, nie mogą spodziewać się temperatury 35 stopni. Śmiało jednak mogę powiedzieć, iż możemy w godzinach 11:00-17:00 spodziewać się temperatury 14- 20 stopni. 

Ateny
Dodajmy do tego jeszcze 70% szans, że są to dni słoneczne to mamy całkiem dobry potencjał na
organizację właśnie ślubu w Grecji! Wieczory bywają już chłodniejsze - 8 stopni mamy około 19:00,

Oczywiście w zależności od dnia, a ponieważ mieszkam w Grecji w Atenach, bazuję na obserwacji mojego termometru w grudniu 2022 a nie internetowych „prognozach pogodowych”. Jednak nie jest to problemem w szczególności dla osób lubiących aktywny wypoczynek, gdzie chłodniejsze temperatury są duży atutem przy zwiedzaniu.

Klimat i atmosfera w zimie – in plus

Grecy bardzo dużą uwagę przykładają do tworzenia dobrego klimatu, szczególnie w okresie grudnia/stycznia gdzie tak jak i Ateny, tak i wiele innych greckich miast mieni się tysiącami światełek.

panna młoda

Modelka: Tania Kofinioti

Fryzura: Markos Efthimiou Hairstylist

Suknia: Virendraworld Bridal

Kawiarnie i restauracje, tawerny i hotele, wszyscy jak jeden mąż poświęcają wiele uwagi w tworzenie bajkowego klimatu, by goście będąc w takich miejscach mogli się zrelaksować, odetchnąć, zatrzymać na chwilę i tą chwilą się delektować. To okres w którym Grecja jest po prostu piękna!

Ślub w Grecji w takim klimacie z pewnością byłby wyjątkowy i niezapomniany!

Sesje zdjęciowe – in plus

Pomimo tego, że Grecję turyści odwiedzają cały rok, to jednak w okresie zimowym jest ich mniej. To fakt. Tak samo jak mniej jest plażowiczów – a to doskonała wiadomość dla młodych par! Jest to znakomity potencjał stworzenia niezapomnianych zdjęć z ceremonii ślubu czy sesji zdjęciowej.

para młoda w Grecji

Prawdopodobieństwo zrobienia niezapomnianych zdjęć jest zdecydowanie większa, niż w trakcie sezonu wakacyjnego. W końcu do niezapomnianej sesji zdjęciowej w Grecji potrzebujemy przede wszystkim słonecznej pogody, i przestrzeni. Obie te rzeczy są dla nas dostępne! Na co również warto zwrócić uwagę, to to, iż ślub w Grecji czy sesje zdjęciowa po ślubie będą bardziej intymne, a prawdopodobieństwo mistrza drugiego planu na wymarzonych zdjęciach, drastycznie spada!

Dostępność uslugodawców – in plus

Ponieważ większość ślubów w Grecji odbywa się w sezonie wakacyjnym, dostępność usługodawców w tym okresie może być ograniczona. Całkiem inaczej wygląda to zimą! Daje to młodym parom możliwość spokojnie zastanowić się, które np. portfolio fotografa bardziej z nimi rezonuje, co dokładnie dostajemy w cenie usługi. Nie trzeba spieszyć się z podejmowaniem decyzji – mamy na to czas!

Artykuł: Miłość w środku nieba, czyli sesja ślubna Kingi i Piotra w Meteorach!

Przyjemniejsze ceny – in plus

Patrząc na różnice w cenach choćby biletów lotniczych, gołym okiem można zaobserwować, oszczędności. Jak do tego dodamy ceny innych usługodawców takich jak hotele, restauracje, tawerny, fryzjerzy etc. Jasno zobaczymy iż ślub w Grecji zimą jest też i z ekonomicznego punku widzenia, dobrym rozwiązaniem.

Grecja zimą

Minusy ślubu w Grecji zimą

Jak widać jest wiele pozytywów organizacji ślubu w Grecji właśnie w zimie. Czy są zatem jakieś minusy? Oczywiście!
Jednym z głównych minusów jest trudna dostępność większości Greckich wysp w tym okresie. Jednak osoby otwarte na organizację ślubu i wesela w Grecji na lądzie, będą w pełni usatysfakcjonowane! Jeśli należymy do osób, które nie wyobrażają sobie odpoczynku, bez leżenia na plaży w upalny dzień lub nie jesteśmy osobami, które lubiłyby zwiedzać, spacerować – ślub w Grecji w zimie nie będzie dla nich.

Grecja zimą

Dlatego podjęcie decyzji kiedy zorganizować ślub i wesele w Grecji jest kwestią bardzo indywidualną. Niejednokrotnie warto o tym porozmawiać z Wedding Plannerem, by móc świadomie podjąć decyzję w oparciu o preferencje młodej pary.

Gdyby ktoś z czytelników byłby zainteresowany konsultacją, sama służę pomocą.
Można mnie znaleźć np. na instagramie: Marta_Kania_i_do
www: martakaniaido.com

1. Artykuł ekspercki: Ślub za granicą – magiczna Grecja

2. Artykuł ekspercki: Ślub na greckiej wyspie - Santorini czy Kreta? Sprawdź, co oferuje każda z nich.