Targi Młodej Pary w Białymstoku 27 listopada 2022 Zobacz

Ślub na greckiej wyspie - Santorini czy Kreta? Sprawdź, co oferuje każda z nich.

Źródło: Marta Kania I do

Grecja zadomowiła się w naszych sercach na stałe.
Nic dziwnego! Piękne widoki, różnorodne plaże, mnogość lotów z Polski do Grecji i co najważniejsze ponad 250 słonecznych dni w ciągu roku! 
To wszystko sprawia, że Grecja stała się numerem jeden, wśród najchętniej wybieranych kierunków ślubnych. W szczególności rozpatrujemy ją pod kątem ślubów plenerowych czy ślubów na plaży.

Marta Kania I do to Wedding Planner mieszkająca na stałe w Grecji w Atenach. Nasza ekspertka i autorka artykułu Ślub za granicą – magiczna Grecja. Opowie o organizowaniu ślubu na wspaniałych wyspach - Santorini oraz Krecie. Dowiecie się co mają wam do zaoferowania oraz na jakie koszty trzeba się przygotować. 

Gdy podejmiemy już decyzję o ślubie za granicą, ślubie w Grecji przychodzi na myśl kolejne pytanie – ale gdzie?

I tu otwiera nam się wachlarz możliwości, wspomniana bowiem mnogość lotów daje nam sporo opcji do wyboru. Bazując na moim doświadczeniu, najwięcej zapytań dotyczy: ślubu na Santorini oraz ślubu na Krecie. Dodałabym również od siebie zapytanie o ślub w plenerze: „tam gdzie Pani zasugeruje byle było ładnie i przyjaźnie cenowo”.

Ślub w Grecji, którą wyspę najlepiej wybrać?

Santorini – wyspa ślubów💒

Białe domki z niebieskimi dachami to symbol rozpoznawczy wyspy, która została okrzyknięta mianem wyspy ślubów czy wyspy zakochanych. Santorini należy do archipelagu Cyklady, i jest jedną z najbardziej znanych wysp świata! Otacza ją morze egejskie, którego głębia koloru zapiera dech w piersiach niejednego turystę. Sezon ślubny na Santorini trwa od połowy maja do końca września. Wyspa oferuje wiele tarasów widokowych, jednak przez ilość par młodych chcących powiedzieć sobie „I do” właśnie podczas ślubu na Santorini ich dostępność może być ograniczona! Nie zostawiaj więc organizacji ślubu w Grecji na ostatnią chwilę.

wyspa grecka Santorini

Santorini - plusy i minusy wyspy 

Pamiętaj więc, że:

 • Od maja do połowy czerwca i wrzesień - może być wietrznie. Nie daj się zwieść temperaturze przeczytanej w internecie – szczególnie jeśli organizujesz ślub na plaży czy tarasie widokowym.

 •  Trzeba przyznać, Santorini ma najbardziej profesjonalną obsługę klienta i urząd z jakim się spotkałam podczas organizacji ślubu w Grecji. Załatwianie spraw urzędowych na Santorini to sama przyjemność.

 • Tarasy widokowe wynajmuje się na około 1-2h. Każda kolejna godzina jest dodatkowo płatna. Dobrze dopytać o również o elementy dekoracji np: gazebo, świeczki, krzesła, stół do podpisania dokumentów etc. Na Santorini bardzo formalnie podchodzi się do organizacji ślubów, dlatego to czego nie ma w umowie lub nie zostało ujęte w „załącznikach” i podczas negocjacji - nie zostanie dostarczone.

 • Gdzieniegdzie istnieje możliwość wynajęcia tarasu na około 5-6h, by można było urządzić tam małe przyjęcie weselne – to doskonała okazja, by cieszyć się pięknymi widokami trochę dłużej, i bez stresu, że kolejna para czeka w kolejce!

 •  Jeśli chcesz mieć zdjęcia jak z widokówki – białe domki w tle, rozważ ślub w ciągu dnia. Wieczorami oraz podczas zachodu słońca Santorinii nie będzie „białe” ale złote.

 • Sesje plenerowe, najlepiej jest robić ... o świcie, gdy turyści jeszcze śpią. Nie chciałabyś przecież mieć na swoich zdjęciach „mistrza drugiego planu”.

ceremonia ślubna

Ile kosztuje ślub na Santorini?💰

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Ślub cywilny w Grecji – również i na Santorinii to koszt około 400-500 euro. Zawsze moim parom polecam zakładać koszt kameralnej uroczystości na poziomie 2500- 3000 euro.

Kameralna uroczystość, tak w skrócie, składa się z:

 • usługi wedding plannera
 • rezerwacji tarasu na 1,5-2h z delikatnym przybranie miejsca ceremonii
 • fotografem
 • załatwieniem dokumentacji i rejestracją ślubu w urzędzie

Ale wiadomo, jeśli marzy Ci się impreza z Dj, czy dodatkowe atrakcje – the sky is the limit! Faktem jest, że ślub na Santorinii do najtańszych nie należy. Ale jeśli właśnie on Ci się marzy – warto powalczyć o to marzenie.

→ EKSPERT OD ŚLUBÓW W GRECJI 🕊️→  MARTA KANIA -  I DO

Ślub na Krecie - wspaniała grecka wyspa

Kreta w ostatnich latach zyskała na popularności wśród turystów.
Jest to największa z Greckich wysp. Dzięki temu na Krecie możemy wybrać czy chcemy lecieć do Chanii czy Iralkio a przez swoje rozmiary, wyspa ma tyle do zaoferowania, że z pewnością nie będziesz się na niej nudzić! Kreta oferuje wiele bajkowych i magicznych miejsc. Jeśli rozważasz ślub na plaży w Grecji, to strzał w dziesiątkę. Przede wszystkim ze względu na swoje piaszczyste (nie żwirowe) plaże, mnogość urokliwych kościółków i kapliczek, niesamowitą gościnność i oczywiście pogodę!

Dużym zainteresowaniem w organizacji ślubów na Krecie cieszy się rejon Hersonissos. Tu trzeba przyznać, że urząd miejski również stanął na wysokości zadania, i współpraca z nim jest bardzo profesjonalna, dzięki czemu zyskujemy spokój ducha. Wyspa charakteryzuje się łagodnym klimatem, dzięki któremu sezon ślubny może trwać tu nawet do listopada! Co ucieszy osoby ceniące sobie stosunek ceny do jakości, wyspa sama w sobie nie jest tak droga jak np. Santorini.

Pozwól, że oprę się na moim doświadczeniu, i powiem, że w tym roku w sierpniu, kameralną uroczystość miałam przyjemność zorganizować jednej z moich par właśnie na Krecie. Zamknęliśmy się w budżecie około 2000 euro.

O czym należy pamiętać organizując ślub na Krecie?

 • Kreta ze względu na swoją wielkość i to, że sama produkuje większość dóbr, jest cenowo atrakcyjniejsza niż Santorini.
 • Jeśli lubisz zwiedzanie zabytków, miasteczek portowych, spacery rajskimi plażami to ta wyspa dla Ciebie!
 • Mieszkańcy Krety są niesamowicie gościnni i w odróżnieniu od mieszkańców Santorini nie podchodzą do organizacji Twojego ślubu w tak sformalizowany sposób.
 • Na Krecie nie weźmiesz ślubu kościelnego – co może być sporym zaskoczeniem. Niestety jak przekazał mi tamtejszy ksiądz, turyści nie mogą brać ślubów kościelnych na Krecie. Dlatego wybór ślubu cywilnego w Grecji – jest najbardziej popularny wśród młodych par w obecnym czasie.
 • Jeśli marzą Ci się mimo wszystko zdjęcia z Santorini – nic prostszego.  Kilka razy w ciągu dnia, z Krety odpływają statki, które w kilka chwil zawiozą Cię tam, a potem przywiozą na Kretę z powrotem.

obrączki w kwiatach

Już niebawem pojawi się druga część artykułu - Organizacja ślubu w Grecji na lądzie. Z niego dowiecie się dlaczego warto się na niego zdecydować, jaki jest jego koszt oraz będzie na Was czekać wiele przydatnych informacji i ciekawostek przygotowanych przez naszą ekspertkę Martę Kanię. 

Czekajcie! ❤

Artykuł ekspercki: Ślub za granicą - magiczna Grecja