ślub humanistyczny

Nietuzinkowa celebracja miłości – ślub humanistyczny

Źródło: wysoka czułość ♡ fotografia

Gdy zamkniecie oczy na chwilę i wyobrazicie sobie swój ślub, to, co byście chcieli? Marzy Wam się pięknie przystrojony kwiatami mały drewniany kościółek na uboczu drogi? Może wolicie szybkie powtórzenie formułki przed urzędnikiem i prosto na wesele? A może jednak marzy Wam się romantyczna i symboliczna uroczystość, która stopi serca Waszych gości i spowoduje, że i Wam zakręci się łezka w oku podczas przysięgi?

Ekspert: Sylwia Blewązka z Zaczarowanej Furmanki

ślub humanistyczny

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Utarło się w Polsce, że pary biorą ślub konkordatowy, (czyli kościelny, w wyniku, którego zostajecie małżeństwem w świetle prawa polskiego), lub po prostu ślub kościelny czy ślub cywilny. Każdy z nas, choć raz w życiu uczestniczył w takiej uroczystości i wie mniej więcej, jak przebiegają.

Ślub kościelny 

Analizując ślub kościelny, najbardziej popularny w Polsce, można założyć, że taki ślub w małym pobocznym drewnianym kościółku, może być naprawdę piękny, pod warunkiem, że ksiądz, który prowadzi ceremonię Was zna. Jeśli zdecydujecie się na ślub w swojej parafii, gdzie uczęszczacie na msze święte, to ksiądz będzie Was znał i zapewni Wam indywidualne podejście. Bo przecież każdy chce mieć spersonalizowane przeżycie.

ślub kościelny

Zdjęcie: Dwa Listki Fotografia

W odmiennym przypadku natomiast, jeśli zdecydujecie się na ślub poza Waszą parafią, Waszą ceremonią będzie kierował ksiądz, który poprowadzi standardową mszę i udzieli Wam ślubu. Takie śluby są jak najbardziej klasyczne w swoim kunszcie, ale nie wyróżniają się spośród innych. Nie ma tutaj też możliwości na ślub plenerowy, gdyż zgodnie z prawem kanonicznym, małżeństwo powinno być zawarte w kościele parafialnym, innym kościele, bądź w kaplicy.

Koszt ślubu kościelnego czy konkordatowego mieści się w przedziale od 500zł do 2500zł, a czas trwania to 45min – 90min.

Ślub cywilny

W przypadku ślubu cywilnego, zaślubiny nie trwają dłużej niż 15 minut, a para młoda powtarza przysięgę po urzędniku, który prowadzi ceremonię, później następuje założenie obrączek oraz podpisanie aktu zaślubin. Szybko, łatwo i sprawnie – chyba najlepsza opcja dla par, które się denerwują i stresują przed ślubem.

Koszt ślubu cywilnego to jedynie 84zł za sporządzenie aktu małżeństwa, oczywiście jest też możliwość ślubu cywilnego w plenerze, ale wtedy koszt to 1000zł.

ślub cywilny w plenerze

Zdjęcie: oneweddstory by Patryk Parzyszek

Ślub humanistyczny - czym się wyróżnia i dlaczego jest tak romantyczny i nietuzinkowy?

Ślub humanistyczny to jak najbardziej spersonalizowane i indywidualne przeżycie. To jest właśnie ten romantyczny moment, który większość z nas oglądała tylko na ekranie telewizyjnym.

ślub humanistyczny

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Jak zorganizować ślub humanistyczny? Co przygotować? Gdzie może się odbyć taki ślub?

Wystarczy napisać do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, którzy wyznaczą przyszłej parze młodej celebranta, czy mistrza ceremonii. Koszt takiego ślubu to około 2000zł. Ślub humanistyczny nie ma skutków cywilno-prawnych, natomiast wiele par łączy go ze ślubem cywilnym, co jest super opcją, aby zrobić coś wyjątkowego i zarazem dopiąć wszystkie prawne aspekty.

para młoda

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów czuwa również nad tym, aby wszystkie osoby, które decydują się na ślub humanistyczny były pełnoletnie, nie były spokrewnione i nie były w innym związku małżeńskim. Dodatkowo, śluby humanistyczne bardzo często odbywają się w plenerze, co pozwala parom zamienić zimne mury na naturalną zieleń.

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Bliskość natury podczas ślubu humanistycznego pozwoli Wam wziąć głębszy oddech, da Wam przestrzeń oraz swobodę w działaniu i oczywiście zapewni idealny plener do zdjęć czy filmów pamiątkowych. Jednym z takich nietypowych miejsc w woj. małopolskim jest Zaczarowana Furmanka, gdzie gospodyni pomoże Wam również w organizacji ślubu w stylu slow. 

Pamiętajcie, że ślub humanistyczny można wziąć naprawdę wszędzie, a wybór miejsca zależy tylko i wyłącznie od Was.

Kim jest mistrz ceremonii?

Mistrz lub mistrzyni ceremonii, bo takim kimś mogą być również kobiety. Mistrz ceremonii to osoba, która prowadzi Waszą ceremonię humanistyczną. Jest to osoba, która przeszła szkolenie w Polskim Stowarzyszeniu Racjonalistów, zdała egzamin oraz otrzymała certyfikat z ramienia PSR.

mistrz ceremonii

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Taka osoba zorganizuje z Wami indywidualne spotkanie, (jeśli wolicie może to być online), aby przeprowadzić z Wami wywiad oraz napisać dla Was scenariusz przebiegu Waszej ceremonii. Mistrz Ceremonii często włada kilkoma językami i może przeprowadzić Waszą uroczystość w sposób zrozumiały dla różnych narodowości.

Na czym polega wywiad?

Celebrant spotka się z Wami, aby zrozumieć, jakimi wartościami kierujecie się w życiu i związku i opowie Wam o wartościach humanistycznych (np. równość wobec prawa, poszanowanie praw i wolności jednostki, kierowanie się zasadami zrozumienia, szacunku i miłości).

Będziecie mieli okazję opowiedzieć celebrantowi o historii Waszego poznania, co w sobie kochacie i co jest dla Was ważne (to od Was zależy, jakimi informacjami chcecie się podzielić). Celebrant może spotkać się z Wami nawet kilka razy, żeby dopiąć wszystkie szczegóły. Wydaje się to ciekawym ćwiczeniem przed ślubem, bo przecież ważne jest, żeby zgadzać się z drugą połówką na poziomie fundamentalnych wartości.

Czym jest scenariusz ceremonii?

Po wywiadzie z Wami, celebrant napisze scenariusz przebiegu Waszej ceremonii. Każdy scenariusz jest inny, ma inne elementy (muzyka, czytanie wierszy, przemowa świadków), a wszystko zależy od Was. Niektóre pary młode odchodzą nawet od narzucania powagi i chcą, aby ceremonia odbywała się z nutką humoru. Inni nowożeńcy chcą, aby ceremonie były tematyczne, zgodnie z ich wspólnymi zainteresowaniami. Tutaj nie ma gotowego przepisu, nie ma wyznaczonych ram, nikt nikomu nie narzuca sposobu organizacji uroczystości. Kierujecie się tutaj wyłącznie sercem. Jeśli macie ochotę zaangażować gości w odgrywanie ról, jest to równie świetny pomysł – tutaj niebo jest limitem. Do odważnych świat należy.

ślub humanistyczny

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Rekomendowany czas trwania ceremonii to 30-40min, ale możecie to skrócić lub wydłużyć. W scenariuszu mistrz ceremonii najczęściej opowiada o Waszych wartościach, Waszej historii poznania i o tym, co w sobie kochacie – dzięki temu goście mogą dowiedzieć się o Was trochę już na samym początku uroczystości.
Często bywamy na weselach, gdzie nie znamy młodych albo nawet nie pamiętamy ich imion. Scenariusz ślubu humanistycznego na pewno pomoże gościom poznać Was lepiej i dowiedzieć się o rzeczach dla Was ważnych.

ślub humanistyczny

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Symbolika podczas uroczystości

Ciekawą rzeczą w symbolach jest to, że znaczą coś innego dla każdego. Istnieją miliony symbolicznych rytuałów! Możecie, na przykład, na koniec ceremonii humanistycznej, zasadzić razem drzewko. Zasadzenie drzewka może być symbolem tego, że macie realny wpływ na świat, bądź może to też symbolizować start nowego etapu w Waszej wspólnej podróży. Innym przykładem symbolu jest ogień – często świece odpalają dziadkowie, od dziadków rodzice, a od rodziców para młoda – na znak tego, że doświadczenie z innych rodzin jest przekazywane z pokolenia na pokolenie.

ślub humanistyczny

Zdjęcie: wysoka czułość ♡ fotografia

Niektóre pary przynoszą również piasek z ich rodzinnych stron i podczas ceremonii przesypują dwie garście piasku do jednej fiolki. Przesypanie piasku do wspólnej fiolki może symbolizować połączenie dwóch rodzin w jedną. Oczywiście tradycjonalna wymiana obrączek jest jak najmilej widziana.
Takich przykładów jest mnóstwo, celebranci oraz młodzi mogą proponować nowe symbole i ich znaczenie. Jednak podczas ceremonii ważne, aby dany symbol był istotny dla młodych i reprezentował ich wartości.

Przysięgi małżeńskie

Pary młode będą musiały zainwestować chwilkę czasu, aby zastanowić się, co chcą przekazać drugiej połówce na ślubnym kobiercu. Mistrz ceremonii może indywidualnie (osobno Pani Młoda i Pan Młody) pomóc w pisaniu przysięgi, bo zazwyczaj młodzi chcą, aby ich przysięgi pozostały tajemnicą do ostatniego momentu. Jeśli jednak naprawdę bardzo się stresujecie, to możecie poprosić celebranta, aby wygłosił przemowę początkującą, a później możecie po nim powtórzyć słowa przysięgi (słowa przysięgi możecie oczywiście stworzyć sami lub z pomocą Waszego celebranta). 

ślub humanistyczny

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

 Niesamowite przeżycia

Każdy ślub jest trochę wzruszający, ale ślub humanistyczny to idealna propozycja dla tych, którzy chcą ten moment przeżyć maksymalnie głęboko. Łzy w oku kręcą się nie tylko gościom, ale również parze młodej podczas przysięgi. Taki ślub to fantastyczne podsumowanie i kwintesencja związku, które pary budują od lat.
Tutaj liczą się emocje i ich przeżywanie. Przy wyborze rodzaju Waszych zaślubin, pozwólcie się ponieść wyobraźni, celebracja Waszej miłości jest tego warta.

ślub humanistyczny

Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Podsumowując, ślub humanistyczny pozwala parom na absolutną swobodę w organizacji ich zaślubin, dlatego coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, które w zupełności odpowiada ich potrzebom.

  1. Sesja ślubna - TOP12 najpiękniejszych zdjęć z sesji plenerowych w grudniu 2022!
  2. Jak to jest zorganizować ślub i wesele w lesie? Piękny reportaż z leśnego wydarzenia.