Czy istnieje idealna godzina ślubu? Wcześniej nie znaczy lepiej?

Źródło: 2 W NOCY - FOTOGRAFIA

Przygotowania do ślubu wymagają od par sporego zaangażowania. To nie tylko wybór sali, sukni ślubnej czy obrączek.  Istotną kwestią jest ustalenie godziny rozpoczęcia ślubu.

panna młoda

Z perspektywy fotografa ślubnego mam swoje przemyślenia, którymi chciałabym się podzielić.

Ekspertka: Elżbieta Bogusz 2 W NOCY - FOTOGRAFIA

Jak ustalić godzinę ślubu?

Oczywiście ustalenie godziny zależy tylko i wyłącznie od preferencji pary młodej, jednak przy jej wyborze warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Jeśli chcielibyście rozpocząć ślub wcześnie 12/13 warto pamiętać, że wymaga to dobrej organizacji czasu. Czasem słyszę, że panna młoda jedzie na makijaż o 6 rano. Zastanówcie się czy chcecie funkcjonować na pełnych obrotach 24 godziny, bo często wesela kończą się na drugi dzień o poranku. Może lepszą opcją będzie się wyspać i zrobić wszystko na spokojnie, bez presji czasu i pośpiechu? 

para młoda

Jeśli przewidujecie gości z daleka dobrze, żeby mieli czas na spokojnie zameldowanie się w hotelu i przemieszczenie później do miejsca ślubu i wesela.

Wiem, że to wasz dzień, ale warto zadbać również o komfort swoich gości, którzy będą towarzyszyć Wam tego dnia. 

O czym pamiętać podczas wyboru godziny ślubu?

Wcześniejsza godzina ślubu oznacza zazwyczaj dłuższy czas zabawy. Pamiętajcie, że dobrze jest wówczas zadbać o więcej posiłków dla gości, oraz o dodatkowe atrakcje na weselu. 

para młoda

Organizując wesele w lecie o wczesnej godzinie, celujecie praktycznie w największy upał. Nie jest to komfortowe rozwiązanie zarówno dla Was, jak i dla gości, zwłaszcza tych starszych. 

Ślub latem

Z moich obserwacji wynika, że wesela organizowane w lecie o wczesnych godzinach (12,13,14) zazwyczaj wolniej się “rozkręcają”. Goście nie bawią się od samego początku, a impreza rusza dopiero bliżej wieczora.

W przypadku wesel organizowanych później (16,17) . Wyobraźcie sobie, że sami idąc na imprezę do klubu robicie to zazwyczaj wieczorem. Godzina 19 to świetna opcja na pierwszy taniec. Zabawa później rusza od razu! Jest też duża nadzieja, że goście zostaną z nami do późnych godzin na przyjęciu.

panna młoda

Z punktu widzenia fotografa bardzo dużą rolę odgrywa na zdjęciach światło. W godzinach południowych słonce jest ostre i nie wygląda to korzystnie na zdjęciach. Zupełnie inaczej jest już późnym popołudniem. 

para młoda

Czy warto organizować ślub o późniejszych godzinach?

Oczywiście, że tak! Natomiast, jeśli przewidujecie sporo atrakcji na weselu lub jeśli chcecie wyskoczyć podczas wesela na krótką sesję zdjęciową to wówczas warto pomyśleć o wcześniejszej godzinie, niemniej jednak późniejsza pora to zazwyczaj strzał w dziesiątkę! 

para młoda

Zawsze możecie wcześniej (przed ślubem) spotkać się z najbliższymi przyjaciółmi, wypić kawę i spędzić super czas. Czy wszystko musi i powinno odbywać się pod presją czasu? Absolutnie nie.

para młoda

Weźcie pod uwagę wszystkie za i przeciw i spędźcie wasz wyjątkowy dzień tak, jak sobie wymarzyliście pamiętając zarazem, że wcześniej wcale nie znaczy lepiej. 

  1. Artykuł: Fotografia ślubna| TOP12 najpiękniejszych zdjęć w kategorii: reportaż ślubny w grudniu 2022!
  2. Artykuł ekspercki: Nietuzinkowa celebracja miłości – ślub humanistyczny