sesja ślubna morze

Wesele nad morzem

Szum fal, delikatny powiew wiatru, piasek pod stopami, nadmorska roślinność – czy można wyobrazić sobie bardziej romantyczną scenerię dla zawarcia związku małżeńskiego? Chyba tylko wtedy, gdy dopełnieniem magicznej atmosfery będzie przyjęcie weselne, na którym goście będą mogli obejrzeć nocne niebo nad Bałtykiem.

Śluby w egzotycznych krajach stały się dość popularne wśród polskich par młodych. Palmy, słońce, odmienna od naszej roślinność, ciepła woda morska woda – o kolorze jak z pocztówki. Jednak wiele par wybiera ślub nad naszym polskim morzem, tłumacząc to nie tylko możliwością łatwego transportu weselników, a więc i zaproszenia większej ilości osób, ale też niepowtarzalnym klimatem, jaki ma Wybrzeże Bałtyckie. Termin ślubu i wesela na wybrzeżu planowany jest przez młode pary zazwyczaj na miesiące letnie, ale nie brak też narzeczonych, dla których majowa lub wrześniowa ceremonia nad Bałtykiem jest tą wymarzoną.

Jak zaplanować ślub nad morzem, aby ten dzień i noc weselna były spełnieniem wyobrażeń o ślubie idealnym? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i jak zaplanować organizację.

Kiedy wziąć ślub nad morzem?

Planując ślub z rocznym wyprzedzeniem, naprawdę trudno przewidzieć aurę, a i wytrawni żeglarze, korzystający z zaawansowanych urządzeń monitorujących pogodę, są w stanie powiedzieć coś wiążącego na temat spodziewanych opadów deszczu, siły wiatru i zachmurzenia na około trzy dni przed daną datą. Dlatego, rozważając ślub nad Bałtykiem, gdzie pogoda jest kapryśna, warto tak zaplanować miejsce ceremonii, aby nie denerwować się tym, że całe przygotowania pójdą na marne. Do wyboru macie:

  • kościół w przypadku ślubu konkordatowego (urokliwych starych budowli sakralnych na naszym wybrzeżu nie brak),
  • Urząd Stanu Cywilnego,
  • miejsce w plenerze czy na sali weselnej, ustalone z wyprzedzeniem z kierownikiem urzędu – według przepisów, lokalizacja wybrana na zawarcie związku małżeńskiego w obecności urzędnika USC powinna gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo jej uczestników,
  • ostatnią możliwością jest ślub... odegrany przed gośćmi przy uczestnictwie aktora występującego w roli księdza czy innego duchownego. W tym przypadku, albo mowa o ślubie nazywanym humanistycznym, który z założenia ma nie nieść skutków prawnych, albo o ceremonii, która ze względów organizacyjnych lub religijnych odbyła się w węższym gronie lub w innym terminie.

Ślub pod gołym niebem

Jeśli chcecie zapewnić sobie spokojną głowę, decydując się na ślub w plenerze, warto ustalić z właścicielem sali weselnej możliwość sprawnego przeniesienia ceremonii do budynku, w sytuacji, gdyby pogoda jednak zawiodła. Jeśli zadbacie o ten element organizacji z wyprzedzeniem, zapewnicie sobie spokojną głowę. Sale weselne nad morzem mogą poszczycić się najczęściej pięknym otoczeniem, nadmorską roślinnością, czy ogrodami, w których można alternatywnie postawić altanę lub ślubny namiot na czas ceremonii.

Planując ślub na plaży, musicie ustalić wcześniej do kogo ona należy – czy jest prywatna, na przykład w przypadku hotelu, domu weselnego, czy też jest własnością miasta. Warto ustalić odpowiednio wcześnie, czy teren nie został już zarezerwowany – na przykład – przez organizatorów koncertu, zawodów sportowych lub stację telewizyjną.

Niektóre hotele i domy weselne oferują możliwość organizacji nie tylko ślubu, ale i wesela na plaży. Dysponują wówczas specjalnym zapleczem kuchennym oraz namiotami czy baldachimami – na wypadek pogorszenia pogody.

Konwencja czyli co?

To pomysł na Wasz ślub i oprawę wesela. Skoro mają odbyć się nad morzem, to pewnie będziecie chcieli, aby do nadmorskiej scenerii nawiązywały. Zwiewna delikatna sukienka, rozpuszczone lub luźno upięte włosy, muślinowy szal, bose stopy, kwiaty we włosach – to pomysły na stylizację dla panny młodej. Jasny garnitur lub nawet frak, albo przeciwnie – lniany luźny strój, kojarzący się ze swobodą urlopu, wypoczynkiem na rajskich wyspach – to możliwości wkomponowania się w plażowy klimat dla pana młodego.

Jak można przyjechać na swój ślub nad morzem? Bryczką, konno, pieszo (najlepiej boso!), jachtem, który przybije do mola, łodzią motorową lub... na rowerach.

Organizacja to podstawa

Wybierając salę weselną, dobrze jest zwrócić uwagę na oferowaną kompleksowość usług. Z racji tego, że będziecie raczej z dala od rodzinnych stron, z dużym wyprzedzeniem trzeba przemyśleć takie elementy ślubu i wesela, jak: dekoracja sali (w porozumieniu z firmą florystyczną), wodzirej, zespół weselny lub DJ, menu, które uwzględni charakter wesela i przekrój wiekowy gości oraz bliskość miejsca zakwaterowania, a także parking dla samochodów gości lub autokaru ich przewożącego.

Jeśli powyższe elementy zostaną ustalone, będziecie mogli spokojnie skupić się na detalach przygotowań, czyli zamówieniu wizażystki, fryzjera, a także na aspektach, które mogą uświetnić uroczystość, np. na pochodniach ustawionych przy zejściu na plażę, aby goście weselni mogli odetchnąć nad brzegiem morza, pamiątkach dla gości – np. w postaci małych słoiczków z wodą morską, piaskiem i muszelkami, do których przywiążecie karteczki z podziękowaniami.

Tak romantyczna konwencja wesela może zostać dopełniona wyjątkowym klimatem nocy poślubnej, którą zapamiętacie na całe życie, ale o tym napiszemy już w oddzielnym artykule.