bukiet ślubny

Symbolika bukietów ślubnych

Źródło: PhotoKOT.pl

Przy bogactwie oferty kwiaciarni i pracowni florystycznych, bez problemu można dziś zamówić wymarzoną wiązankę. O ile w kompozycji możemy spokojnie zdać się na ekspertów, o tyle o doborze kolorów kwiatów warto zadecydować samodzielnie. Dlaczego? Bo kwiaty mają silną symbolikę.

Bukiet ślubny często jest spójny z wiodącymi akcentami dekoracji kościoła i sali weselnej. Stawia kropkę nad i scenariusza, który stworzyliście na ten szczególny dzień, w którym odbędą się Wasze zaślubiny. Jest także dopełnieniem wyglądu panny młodej, nie powinien więc skupiać całej uwagi otoczenia, ale być charakterystycznym akcentem, zgodnym z osobowością, typem urody kobiety, a także jej strojem. Inny bukiet wybierze eteryczna blondynka, inny postawna energiczna brunetka, a jeszcze inny rudowłosa dziewczyna o artystycznej duszy. Niezależnie od tego, na jaki charakter bukietu się zdecydujesz, warto pamiętać o tym, że kwiaty o przekrojowej lub skrajnej symbolice (dobrej i złej), ani kojarzące się wyłącznie z silnie negatywnymi emocjami, jak np. zazdrość, nie powinny w kompozycji grać pierwszych skrzypiec. Poniżej podpowiadamy, jaką symbolikę mają w naszej kulturze poszczególne kolory, abyś mogła świadomie podkreślić te wartości i emocje, które chciałabyś wyrazić w dniu swojego ślubu.

Biel to kolor ściśle związany z niewinnością, czystością intencji, a także ze świeżością. W połączeniu z intensywnymi barwami zostaje silne uwypuklony.

Zieleń  jest symbolem życia, witalności i rozkwitu oraz pomyślności. W starosłowiańskiej tradycji kojarzona też z ziemią i jej urodzajem.

panna młoda z bukietem ślubnym

Zdjęcie: PhotoWonderland

Błękit symbolizuje potrzebę wolności i swobodę wyrażania myśli. To także synonim szczęścia i spokoju. Stanowi również manifest wierności i deklaracji chęci spędzenia z kimś całego życia.  Ze względu na konotacje z kolorem nieba, błękit obrazuje bogactwo duchowe, ale i materialne.

Czerwień jest barwą wyrażającą charakter osób namiętnych, energicznych, pełnych wigoru, jasno i bez skrępowania wyrażających swoje poglądy i emocje. To także symbol władzy, ale i ognia, który jest stale podsycany.

Fiolet to inaczej przygaszona czerwień. Kojarzony jest z rozkwitem, ale i śmiercią, a więc z cyklicznością życia. Nie należy tu jednak utożsamiać go z chrześcijańską symboliką żałobną, ale raczej ze świadomością tego, jakie etapy przechodzimy w życiu i deklaracją trwania przy sobie nawzajem – na dobre i na złe. Fiolet często wybierają osoby refleksyjne, dla których ważny jest rozwój osobisty i stała praca nad relacjami.

Róż podkreśla wdzięk, dziecięcą radość życia i pogodne usposobienie. To także synonim przyjaznych zamiarów, optymizmu i szczerego oddania.

panna młoda bukiet ślubny

Zdjęcie: Patrycja Kierońska

Żółć najczęściej kojarzona jest z uczuciem zazdrości, tymczasem to przecież barwa słońca! Symbolizuje witalność, dojrzałość, wzrastanie na drodze budowania relacji, a w złotej tonacji afirmuje dobrobyt i bogactwo uczuć.

Pomarańcz to czysta energia, ale i wyraz życzliwości oraz gościnności. W wydaniu rudym może kojarzyć się z kłamstwem, nieszczerością, bo taka jest tradycyjna symbolika tej barwy, dlatego lepiej, aby nie była wiodącym kolorem wiązanki.

Można by powiedzieć: „a kto z gości będzie patrzył na symbolikę mojej wiązanki?!” W szczegółach pewnie niewiele osób, jednak jeśli bukiet będzie stanowił zbiór barw, które są dla Ciebie w jakiś sposób ważne i wyrażają Ciebie, to Ty sama będziesz miała poczucie, że trzymasz w dłoniach manifest swojej osobowości i swoich intencji. A taka „podpora” w sytuacji stresu, jaki – chcąc, czy nie chcąc – towarzyszy młodej parze, może okazać się swego rodzaju amuletem :)

bukiet ślubny róże

Zdjęcie: PhotoKOT.pl

bukiet ślubny róże

Zdjęcie: PhotoKOT.pl