składanie życzeń ślubnych

Wesele 2022/2023 – ile włożyć do koperty? Poznajcie kilka cennych rad!

Źródło: Angelika Małaczek Fotografia

Coraz więcej par młodych prosi, aby zamiast prezentów ślubnych goście podarowali im gotówkę, czyli tzw. koperty. Wielu zaproszonych a nieobytych z... bywaniem na ślubach i weselach, zadaje sobie pytanie: w jakiej formie i ile dać na wesele 2022? Czy podpisywać kopertę? Spieszymy z pomocą.

pudełko na koperty, wesele

Nie zawsze jest tak, że państwo młodzi określają, jakie prezenty chcieliby dostać – pozostawiają decyzję swoim gościom. Zwłaszcza, jeśli nie znamy ich konkretnych potrzeb, palące staje się pytanie, jakie prezenty wybrać na ślub? Zamiast ryzykować kolejny serwis do kawy, lepiej sprawdzić, ile daje się dziś na wesele w kopertach i zamiast prezentu wręczyć młodym gotówkę.

Kliknij i przekonaj się, jakie są plusy, a jakie minusy organizowania namiotu na wesele!

Czy wesele się zwróci? To nie jest troska gości

Ostatnio publiczna stała się dyskusja nad niefortunną wypowiedzią jednej z celebrytek, której przygotowania do ślubu oraz sam ślub obszernie relacjonowały media, a która wyznała, że po ceremonii wraz z mężem podliczali zawartość kopert, sprawdzając, czy choć część wydatków im się zwróciła. Celebrytka powiedziała głośno coś, o czym myśli zapewne wielu młodych, decydując się na huczne wesela. Ale goście weselni o tym, ile włożą do koperty na wesele powinni decydować odnosząc się do swoich możliwości, nie oczekiwań państwa młodych.

koperta z napisem dziękuję

Kliknij i sprawdź, ile podatku będziecie musieli zapłacić od prezentów ślubnych.

Ile włożyć w kopertę na wesele 2022/2023?

Ogólna zasada jest taka, że najważniejsza jest obecność zaproszonych gości. Pamiętajmy, że para młoda nie zaprasza wszystkich z rodziny i wszystkich znajomych. Znaleźć się na liście gości weselnych to wyróżnienie, i tak należy to traktować. Są goście, którzy przekazują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale są i tacy, dla których maksymalna jest kwota 50 czy 100 złotych. Jeśli jednak nie należymy ani do jednej ani do drugiej kategorii gości, możemy trzymać się umownych zasad, jakie obowiązują od lat. I tak kwota powinna odnosić się do ceny za talerzyk.

Ceny za „talerzyk” zależą od miejsca, w jakim odbywa się wesele.

Przeciętnie w lokalu poza dużymi miastami płaci się ok. 150-200 zł, jeśli wesele organizowane jest w remizie lub świetlicy, może być taniej – ok. 100-150 zł. W domach weselnych i dużych miastach cena rośnie: obecnie to ok. 180-500 zł. Zasada jest taka, że koperta od osoby nie powinna zawierać mniejszej sumy. Za parę – liczymy podwójnie.

życzenia na ślubie

Źródło: Angelika Małaczek Fotografia

Nad tym, ile daje się na wesele, zastanawiają się także członkowie rodziny, chrzestni, świadkowie i druhny. Zwyczaj nakazuje, aby koperty dawane przez nich, charakteryzowały się większą hojnością niż pozostałych gości.

Ile daje na wesele świadek i świadkowa?

O tym, ile dać na wesele 2022 w przypadku świadka i świadkowej nie decyduje koszt „talerzyka”. Od tych dwojga gości sprawujących szczególną funkcję, oczekuje się kwoty ok. 500-600 zł. Oczywiście zawsze może być ona większa.

Ile daje chrzestny na prezent ślubny?

Chrześniak lub chrześnica od rodziców chrzestnych spodziewa się najczęściej prezentu, jakiego nie zapomni – wiele osób ceni pamiątki. Przyjęło się też, że koperta od rodzica chrzestnego to minimum 1000 zł. Niektórzy chrzestni oprócz koperty wręczają także prezent ślubny po wcześniejszym ustaleniu tego z parą młodą. Wszystko zależy od stopnia zażyłości i wzajemnych relacji.

mężczyzna z kopertą

Ile dają rodzice, rodzeństwo i dziadkowie na prezent ślubny?

Rodzice i rodzeństwo oraz dziadkowie to szczególni goście na każdym weselu. W większości domów o prezencie ślubnym dla dzieci myśli się na wiele lat, zanim do ślubu dojdzie. Dlatego bywa, że dzieci zaskoczone są zasobnością kopert wręczanych przez najbliższych.

Jeśli rodzice i teściowie uczestniczą finansowo w przygotowaniach do ślubu oraz ponoszą część kosztów samego wesela, rozterki typu „Ile dać na wesele” ich nie dotyczą. Zwykle narzeczeni zaznaczają, że żadnych prezentów ani kopert od nich nie przyjmą. Jeśli jednak para młoda sama finansuje uroczystość, rodzice do koperty wkładają często ponad 1000 zł. Ale tu też należy zastrzec: jeśli rodziców na to nie stać, mogą włożyć, ile mogą, a młodym okazać swoją radość w inny sposób.

życzenia ślubne

Źródło: Treetime

Co do rodzeństwa – tu także obowiązuje zdrowy rozsądek. Jeśli siostra lub brat dopiero startuje w dorosłość, wynajmuje pokój i dorabia po zajęciach na uczelni, nie należy oczekiwać zbyt wiele. Symboliczna kwota lub jakiś drobiazg powinny załatwić sprawę. Co innego, jeśli brat lub siostra świetnie sobie w życiu radzą, wówczas do koperty wkładają przynajmniej 800-1000 zł. Jeśli na ślub i wesele zjechali całymi rodzinami – wówczas powinni to uwzględnić w kopercie.

Dziadkowie dają średnio 500-1000 zł w kopercie. Ale i oni nie powinni czuć się skrępowani, jeśli nie stać ich na taką kwotę. Od nich wystarczy oryginalny kwiatek doniczkowy lub jakaś rodzinna pamiątka. Dla wnuczki lub wnuczka najważniejsza jest przecież ich obecność.

Ile do koperty powinien włożyć singiel?

Singiel, jeśli przyjdzie solo, powinien włożyć do koperty 150-300 zł. Jeśli jednak jest bliskim przyjacielem/przyjaciółką pary i stać go na to, dobrze widziane jest, jeśli tę kwotę odpowiednio powiększy.

  1. Artykuł: Jak to jest zorganizować ślub i wesele w lesie? Piękny reportaż z leśnego wydarzenia.
  2. Artykuł: Jak sprawdzić czy zespół weselny gra muzykę na żywo? Ekspercki artykuł zespołu Szedar Band