Para młoda wchodząca do kościoła, przed nimi zespół góralski

Oprawa muzyczna ślubu. Sprawdź, jakie pieśni wybrać i w których momentach najlepiej zagrać utwory muzyczne podczas ślubu kościelnego i cywilnego!

Źródło: Marcin Pirga Fotografia

Marsz Mendelssohna to symbol ślubu, musi więc zabrzmieć na początku lub na zakończenie uroczystości. Zobaczcie, na jaki repertuar poza tym decydują się dziś pary młode. Wiadomo, że oprawa muzyczna ślubu to budowanie klimatu i emocji, warto więc dobrze przemyśleć, jakie wybrać pieśni na ślub.

Solistka czy solista, a może zespół wokalny? Utwory tylko na organy czy do tego skrzypce, wiolonczela albo trąbka?

A co, gdyby powierzyć wszystko wyłącznie organiście – czy ślub straciłby wtedy na jakości? Zapewne zadajecie sobie takie pytania i zachodzicie w głowę, która wersja będzie najlepsza. No cóż, wszystko zależy od Waszego gustu, budżetu i oprawy ceremonii.

wiolonczela

Ślub i chrzciny dziecka jednocześnie? Kliknij i sprawdź, jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania!

Ile kosztuje oprawa muzyczna ślubu i jakie macie możliwości?

Koszt oprawy muzycznej ślubu zależy od wielu czynników: czy decydujecie się na orkiestrę, solistę, kwartet, czy na organistę. Zależy także od miejsca – jeśli
trzeba będzie dojechać, wiadomo – jest wyższy. Ważna jest także data; w sezonie ślubnym zwykle jest drożej.

Jaka piosenka na wejście do kościoła pary młodej?

Bez wątpienia najpopularniejszym utworem granym na samym początku jest marsz weselny Wagnera. Jest stonowany i ma spokojny charakter, dzięki czemu idealnie nadaje się na tak zwane wielkie wejście.

para młoda wchodzi do kościoła, zespół góralski

Zdjęcie: Marcin Pirga Fotografia

Niektóre pary wybierają też zamiennie Marzenie Roberta Schumana. Utwór cechuje się łagodną melodyką i nastrojowością. Młodzi cenią go za romantyczny klimat i charakter wznoszący, który sprawia, że wstęp do uroczystości jest
również odczuwalnie radosny. 

Kliknij i sprawdź, ile kosztuje zespół na wesele!

Oprawa muzyczna ślubu kościelnego, jakie pieśni?

Już w trakcie mszy wybór przyszłych małżonków pada zazwyczaj
na jedną lub dwie propozycje. Najczęstsza to Ave Maria. Pieśń może być wykonana na dwa sposoby –  albo w wersji Franciszka Schuberta, albo Jana Sebastiana Bacha. Pierwsza jest odczuwalnie przeciągła i nieco melancholijna, druga natomiast – żywsza, trochę szybsza, złożona pod względem harmonicznym oraz – co ważne – o wiele bardziej wymagająca dla solistki, ponieważ wchodzi na bardzo wysokie rejestry. Bez względu na to, którą opcję wybierzecie, możecie być pewni, że będzie wzruszająco i nie tylko zebrani w kościele, lecz także i Wy sami poczujecie ścisk w gardle.

śpiewaczka na tle organów

Zdjęcie: ??Ciecielowski.pl

Inny ceniony utwór to Laudate dominum Mozarta. Pieśń uwielbienia,
podobnie jak Ave Maria, pogodny, wzniosły i poruszający. Od razu wpada w ucho, każdy zapewne słyszał go przynajmniej raz w życiu.

Ostatni typ to Panis angelicus Cesara Francka. Prosta melodia i marszowa stylistyka to cechy charakterystyczne tego dzieła. Wymaga świetnego warsztatu u osoby, która go wykonuje, ze względu na wielość bardzo wysokich dźwięków.

Na zakończenie oczywiście uwertura do Snu nocy letniej Feliksa Mendelssohna- Bartholdy’ego – potocznie marsz weselny, punkt obowiązkowy każdego ślubu. Znają go dobrze wszyscy, a zanucą nawet dzieci.

Dlaczego grany jest na finiszu ceremonii? Ze względu na to, że jest energiczny i patetyczny. Brzmi jak wspaniałe podsumowanie, dlatego utarło się w tradycji ślubnej, że stanowi miłosną kropkę nad i.

Same organy czy skrzypce na ślub?

Pozostała jeszcze kwestia tego, w jaki sposób zostaną wykonane wszystkie melodie.  Możliwości jest kilka – zależnych głównie od budżetu. W najtańszej wersji decydujecie się wyłącznie na organy, które jednocześnie naśladują ludzkie głosy. Jeżeli organista jest utalentowany, ciarki na plecach gwarantowane,
upewnijcie się więc, że ma dobry warsztat. 

organy

Kolejna opcja to dodanie do organów sopranistki. I tutaj uważajcie – zawsze
najpierw sprawdźcie, jak śpiewa na żywo. Nagrania próbne nagraniami, ale
koniecznie trzeba sprawdzić możliwości zanim się podpisze kontrakt. Podobnie
zresztą w przypadku zespołu, skrzypiec czy dowolnego instrumentu. Bardzo pięknie we wnętrzach kościoła brzmią skrzypce, warto więc choć jedną z pieśni na ślub zaaranżować z ich towarzyszeniem.

Kliknij i sprawdź nietypowe rozwiązania dla panny młodej: biały garnitur, kolorowa suknia ślubna.

Kameralny zespół wokalny, a może kwartet smyczkowy?

Zdecydowanie najdroższa wersja, uznawana za dosyć luksusową, to kameralny
zespół wokalny. Może śpiewać w akompaniamencie organów albo a capella.
Zazwyczaj są to cztery osoby, ale może być też więcej (wtedy wydatki rosną).

Czasami spotyka się też zespół instrumentów dętych, na przykład trąbek, bądź same smyczki (trio, kwartet, niekiedy razem z wokalistką, ale rzadko). Bywają też mini orkiestry mieszane – instrumenty dęte plus smyczkowe oraz śpiew. A dla wielbicieli stylu amerykańskiego? Polecamy chór gospel.

kwartet smyczkowy

Lista piosenek zakazanych w kościele

Od kilku lat obowiązuje zakaz wykonywania w kościołach piosenek na ślub zbyt
popularnych - chodzi o uszanowanie liturgii. Nie może więc być mowy o Presleyu,  Beatlesach czy Piotrze Rubiku – ich utwory mogą wybrzmieć po uroczystości lub w czasie ślubu cywilnego. Poza wymienionymi piosenkami na ślub kościelny nie przygotowujemy także innych, zwanych popularnymi.

Wymieniane przez kościół są najbardziej lubiane przez pary młody, czyli m.in.: „All You Need is Love” The Beatles; „Hallelujah” Leonard Cohen; „Perfect” Ed Sheeran; „Love Is In The Air” John Paul Young; „You Raise Me Up” Josh Groban; „Niech mówią, że to nie jest miłość” Piotr Rubik.

Przy ustalaniu oprawy muzycznej ślubu zawsze warto potwierdzić ją z proboszczem parafii, w której bierzecie ślub, dzięki temu unikniecie niepotrzebnych ewentualnych... kwasów.

Kiedy w kościele jest miejsce na utwory muzyczne?

Muzyka w czasie liturgii pojawia się w kilku ważnych momentach:

  • na wejście pary młodej,
  • na ofiarowanie,
  • w czasie komunii świętej 
  • zaraz po komunii świętej – na uwielbienie,
  • jeśli przewidziana jest modlitwa państwa młodych przy bocznym ołtarzu – także w czasie jej trwania,
  • w czasie podpisania dokumentów,
  • na uroczyste wyjście ze świątyni.

Oprawa muzyczna ślubu cywilnego, jakie pieśni?

Najczęściej jednym z utworów na ślub jest marsz weselny. Co do pozostałych pieśni i piosenek na ślub – wybór zależy tylko od państwa młodych. Mogą się znaleźć wśród nich wszystkie zakazane do grania w kościele, tak lubiane przez młodych, ale także dowolne inne, które kojarzą wam się romantycznie i mówią o miłości. Czy to Eltona Johna, czy Rihanny, Celine Dion czy Bruce’a Sprengsteena. Marka Grechuty, Natalii Kukulskiej czy Dawida Podsiadły.

trąbka trzymana w ręce

W których momentach ślubu cywilnego można zagrać utwory muzyczne?
W urzędzie stanu cywilnego muzyka robrzmiewa na wejście państwa młodych, w
czasie podpisywania przez nich dokumentów oraz na zakończenie uroczystości.

1. Artykuł ekspercki: Jak sprawdzić czy zespół weselny gra muzykę na żywo?

2. Artykuł ekspercki: Ślub na greckiej wyspie - Santorini czy Kreta? Sprawdź, co oferuje każda z nich.