Para Młoda przed kościołem

Sytuacja z dnia: 4.04. Śluby kościele - powyżej 5 osób od 12 kwietnia. Co ze świętami?

Od 12 kwietnia kościoły znów będą mogły przyjmować na mszy 50 osób, a nie 5 (poza kapłanami i osobami obsługującymi msze i nabożeństwa). Teoretycznie więc kameralne śluby kościelne w otoczeniu gości będą mogły się znów odbywać. W praktyce część par na pewno doświadczy problemów z uzyskaniem dokumentów z USC (część urzędów jest nieczynna) czy ukończeniem nauk przedmałżeńskich. W każdym przypadku radzimy kontaktować się z infolinią we właściwym oddziale Urzędu Stanu Cywilnego.

Co do nauk przedmałżeńskich, istnieją poradnie, które umożliwiają uzupełnienie takich nauk online. Także w kwestii odbywania się ślubów cywilnych (warto na bieżąco śledzić informacje u nas i w portalu gov.pl. Tu stosowana jest zasada, że jeśli dany Urząd Stanu Cywilnego nie odwołuje ślubów, to w sali, gdzie odbywa się uroczystość mogą przebywać tylko para, świadkowie i oczywiście urzędnik. 

Skoro przejazd na pogrzeb i cmentarz może być uznany za związany z kultem religijnym, także w przypadku osób niewierzących, które zgodnie z konstytucją nie powinny być dyskryminowane, to można założyć, że i przejazd na ślub nie podlega karze. Jednak już co do składania życzeń przed kościołem – zaliczyć je można do nielegalnych aktualnie zgromadzeń.

Warto jednak pamiętać, że do czasu Wielkanocy przepisy mogą się zmienić. Rozporządzenie Rady Ministrów z wtorku zostało znowelizowane już w środę.


Narzeczeńskie święta w czasach koronawirusa


A co z samymi świętami? Zgodnie z obecnymi przepisami, będziemy mogli pojechać na śniadanie wielkanocne, ale tylko z najbliższą rodziną czyli: małżonkiem, rodzicami, dziadkami, wnukami, prawnukami, rodzeństwem, osobą pozostającą we wspólnym pożyciu czyli partnerem, z którym mieszkamy. (...) Dotyczy to także najbliższej rodziny małżonka lub partnera czyli teściów i szwagrów.

Czy mogę spotykać się z narzeczonym w domu, mimo, że nie mieszkamy razem? 

W świetle prawa nie, gdyż zabronione są wszelkie spotkania inne niż zawodowe i rodzinne, niezależnie od liczby osób, czyli także we dwie osoby. Wiemy, wiemy, brzmi to dość absurdalnie – my czujemy się jednak zobowiązani podać aktualne regulacje prawne. Warto mieć świadomość, nawet, albo właśnie wtedy szczególnie, jeśli się postanawia jakiekolwiek zasady łamać. ;-) Tak więc: osoby pozostające we wspólnym pożyciu, z którymi możemy się spotkać, to osoby, które łączą więzy duchowe, fizyczne oraz ekonomiczne. Za wroclaw.wyborcza.pl: „Zazwyczaj w orzecznictwie przyjmowano, że więzy ekonomiczne dotyczą osób, które mają wspólne gospodarstwo domowe, choć Sąd Najwyższy podkreśla, że czasowe zerwanie (np. przez poszukiwanie pracy) nie jest przeszkodą”. 

Tak daleko idąca ingerencja w regulację spraw osobistych może być uznana za sprzeczną z konstytucyjną ochroną prywatności. Trudno jednak będzie o sądową kontrolę tych przepisów. 

Znajdź wymarzonego fotografa na swój → ŚLUB ←

[źródło: portal gov.pl, wroclaw.wyborcza.pl]