KONKURS: Wygraj ekskluzywne kosmetyki Mary Cohr Zobacz
Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
rocznica ślubu, para świętująca rocznicę ślubu, wyjazd z okazji rocznicy ślubu, para trzymająca się za ręce w górach

Rocznice ślubu – ich nazwy oraz geneza

Celebrowanie rocznic ślubu jest jedną z najcenniejszych tradycji, o które dbamy ze szczególną pieczołowitością. Każdy kolejny rok razem to powód do dumy i niezmiernego szczęścia. Niestety, w zagonionych czasach, w których przyszło nam żyć, coraz częściej świętowanie ogranicza się do szybkiego wręczenia sobie mniej lub bardziej drogich prezentów. Zapominamy przy tym o symbolice poszczególnych rocznic. Dowiedz się z nami, co oznaczają.

Pierwsza – papierowa

Papier przypada na samym początku, ponieważ kojarzy się z cierpliwością i długowiecznością, a jednocześnie jest niezwykle subtelny. Kartki wchłoną wszystko, co w nie wlejecie, dlatego powinniście dbać o nie jak niegdyś o własny pamiętnik, tyle że teraz czynami – a nie słowami – ukształtujecie własne małżeństwo.

rocznica ślubu, para w górach, całująca się para w górach, prezent na rocznicę śluby, papierowa rocznica,pierwsza rocznica

Druga – bawełniana

To symbol delikatności, jaką sobie okazujecie. Przyjemny w dotyku materiał jest niczym wszystkie miłe wieczory, które spędziliście razem w miękkiej pościeli.

druga rocznica ślubu, bawełniana rocznica, para leżąca na łóżku, para świętująca rocznicę ślubu, para z gitarą,

Trzecia – skórzana

Jest synonimem cielesności i intymności, które Was łączą.

trzecia roznicza ślubu , skórzana rocznica, para leżąca na trawie, całująca się para,świętowanie rocznicy ślubu, prezent z okazji rocznicy ślubu

Czwarta – kwiatowa

Świętujcie świeżość i radość, jakie niesie Wam każdy wspólny dzień.

kwiaty na rocznicę ślubu, uśmiechnięta para, czwarta rocznica ślubu, kwiatowa rocznica,

Piąta – drewniana

Pięć lat to moment, w którym możemy stwierdzić, że mamy już za sobą sporo przeżyć. Jak szlachetne rośliny, które wiele przetrwały i są gotowe na więcej.

Szósta – cukrowa

Nie każda rocznica musi być poważna! W tę postawcie na młodzieńcze szaleństwo – bo w małżeństwie jest potrzebna odrobina słodyczy :)

Siódma – wełniana

Po roku pod znakiem deseru czas na gruby i kochany materiał, który daje ciepło i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Postawcie na komfort ukochanej osoby.

Ósma – brązowa

Bo powoli na zawsze stapiacie się w jedno, zupełnie jak miedź i cyna. Razem tworzycie wspaniały duet.

zakochana para,ósma rocznica ślubu, brązowa rocznica ślubu, całująca się para

Dziewiąta – gliniana

Za chwilę minie dekada. Glina pomoże Wam dotrwać bez strachu do tego momentu, bo po zaschnięciu jest niezwykle trwała.

dziewiąta rocznica ślubu , gliniana rocznica, rozmawiająca para, zakochana para, świętowanie rocznicy śluby para przed laptopem, para w domu,

Dziesiąta – aluminiowa

Zobaczcie, jak lekko zleciało!
...i tak do dwudziestu


Jak widać, każdy rok jest okazją do świętowania. Jednak im większy staż, tym większy prestiż. Po 11 latach jesteście stalowi – związek się umacnia i nabiera eleganckich rysów. W dwunastą rocznicę zawiśnie nad wami jedwab – tkanina rzadka i ceniona. Trzynasta będzie należała do koronek, a czternasta – do kości słoniowej. I tak podryfujecie do momentu, gdy minie 15 lat i będziecie mogli świętować rocznicę kryształową (nazywaną też szklaną). To czas na refleksję, czy Wasze pożycie należy do udanych – pamiętajcie, że związek jest kruchą materią i łatwo zrobić na nim rysę.


Dwadzieścia lat to już naprawdę piękny staż, dlatego też ten czas nazywa się porcelanowym. Kruszec jest jednocześnie prosty do stłuczenia i niezwykle cenny, toteż jego wartość liczy się podwójnie. Zainwestujcie we wzajemną czułość.

aluminiowa rocznica ślubu, gotująca para, dziesiąta rocznica ślubu, kolacja z okazji rocznicy ślubu

Coraz szlachetniej:

 • 25 lat – srebrna
 • 30 – perłowa
 • 35 – koralowa
 • 40 – rubinowa
 • 45 – szafirowa
 • 50 – złota
 • 55 – platynowa (też: szmaragdowa)
 • 60 – diamentowa
 • 65 – żelazna
 • 70 – kamienna
 • 75 – brylantowa
 • 80 – dębowa

Kilkadziesiąt lat razem to już skojarzenia wyłącznie z najdrogocenniejszymi materiałami, w tym w większości – z kamieniami szlachetnymi. Cierpliwe zdobywanie kolejnych szczebli w miłości i wzajemnym szacunku jest niczym dorzucanie do kolekcji najdroższej biżuterii świata. Co ciekawe, wszystko kończy się nie na powiązaniu ze świecidełkami, a z... dębem. Bo jego drewno przetrwa wszystko!

Taki czas razem wydaje się niemożliwy, ale warto dążyć do ciągłego pobijania własnych rekordów, także w dziedzinie wzajemnej troski o relację.

para w średnik wieku, świętowanie rocznić slubu, złota rocznica , życzenia na rocznicę ślubu