Jak sprawić, by obrączki były trwałe jak Wasza miłość

Jedni powiedzą: „To tylko symbol”, inni: „To aż symbol”.  Niezależnie od tego, jaki jest Wasz stosunek do obrączek, na pewno warto, aby służyły jak najdłużej.

Bez skazy – czy to możliwe?

Jeśli zastanawiacie się, czy da się uniknąć rys na obrączkach, szybko rozwiejemy Wasze wątpliwości: oczywiście, że nie, a używając metafory: podobnie jak w związku – nawet najlepszym.

Już w momencie wymienienia się przez Was obrączkami pojawią się na nich pierwsze mikro uszkodzenia. I nie ma powodu do stresu – jest to zjawisko jak najbardziej naturalne. Z czego ono wynika? Czyste złoto to bardzo miękki metal szlachetny. Jego stopy, z których wykonuje się obrączki także charakteryzuje pewna plastyczność, dlatego łatwo przewidzieć, że zarysowania są nieuniknione. To, jak głębokie one będą i ile oraz w jakim czasie się ich pojawi, zależy głównie od tego jak będą użytkowane.

Połysk czy mat – to bez znaczenia

Wielbiciele biżuterii matowej obawiają się tego, że z czasem stanie się ona błyszcząca. Z kolei fascynaci polerowanych obrączek chcieliby zapobiec ich matowieniu. Mamy podobną wiadomość dla obu stron. Wasze obawy są zasadne, ale to nie koniec świata. Są sposoby na to, by przywrócić obrączkom pierwotny urok. Nadanie matu biżuterii jest tak samo możliwe, jak wypolerowanie sfatygowanego metalu. To, jak często potrzebny będzie stosowny zabieg będzie zależało od Waszej dbałości o obrączki i tego, na ile utrata ich właściwości estetycznych będzie dla Was drażniąca.

Jak uniknąć uszkodzeń obrączek i przedłużyć ich piękny wygląd?

  1. Wykonując cięższe prace fizyczne, schowaj obrączkę w bezpiecznym miejscu.
  2. Kiedy używasz silnych detergentów, stosuj gumowe rękawiczki lub zdejmij biżuterię.
  3. Uprawiając niektóre sporty ekstremalne, warto zostawić obrączkę (i inne pierścionki) w domu. I nie mówimy tu tylko o ryzyku dla urody obrączek, na przykład w wyniku uderzenia nią o twardą lub ostrą powierzchnię, ale i o bezpieczeństwie Twoich dłoni.
  4. Jeśli zdejmujesz obrączkę poza domem (na siłowni, w pracy, itd.), noś ze sobą aksamitny woreczek lub małe, wyłożone czymś miękkim pudełeczko. Wrzucanie obrączki luźno do kosmetyczki czy do portfela niesie ryzyko uszkodzeń złota.  
  5. Jeśli Wasze obrączki mają nierówne powierzchnie, na przykład ze względu na osadzone w nich kamienie czy wzory, i gromadzą się w nich zanieczyszczenia (mydło w kostce, fluid do twarzy, mąka po wyrabianiu ręcznie ciasta), można je oczyścić w domowych warunkach. Nie używajcie do tego żadnych szczoteczek, bo te mogłyby uszkodzić powierzchnię biżuterii. Wystarczy napełnić szklaną miseczkę letnią wodą i dodać do niej łyżeczkę sody oczyszczonej, a następnie zanurzyć w niej obrączki. Jeśli mimo kąpieli utrzymają się na nich jakieś nieczystości, aby je usunąć można użyć patyczka do higieny uszu (suchego lub zwilżonego w roztworze) lub owiniętej watką wykałaczki.
  6. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten punkt może być kontrowersyjny, bo... chcemy Was namówić do zdejmowania obrączek, kiedy planujecie przebywanie w bardzo wysokich temperaturach. Czyli na przykład... na wakacjach, lub w saunie. I oczywiście w solarium. Skąd taka sugestia? Otóż bardzo wysoka temperatura, szczególnie w połączeniu z kosmetykami do opalania czy pilingami może powodować powstawanie plam, których nie da się usunąć w warunkach domowych.
  7. Choć ta porada może Wam się wydać przesadą, my jednak zdecydowaliśmy się ją Wam przekazać. Otóż, lepiej unikać kontaktu obrączek ślubnych z perfumami, lekami w formie maści, kremami o ukierunkowanym działaniu (np. przeciwzmarszczkowe, wyszczuplające) aż do czasu wchłonięcia ich przez skórę. Niektóre substancje zawarte w tych preparatach mogą być powodem utleniania się złota, a więc i jego ciemnienia. Dodatkowo, zgromadzony pod obrączką kosmetyk czy preparat leczniczy może wywoływać podrażnienia skóry.

Nie wspomnieliśmy jeszcze, jak często można odświeżać obrączki. Nasza odpowiedź brzmi: tak często, jak uznacie za stosowne, choć przesada oczywiście – jak we wszystkim – nie jest wskazana. Okazjami, które pary często wybierają jako odpowiedni moment na ten zabieg są: rocznica ślubu, odnowienie przyrzeczenia małżeńskiego, święta czy narodziny dzieci.

Nie ma jednak konieczności renowacji obrączek. Wraz z upływem lat, rysy na nich stają się gęste i regularne, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Wiele par z bogatym stażem uważa, że usuwanie rys jest jak pozbywanie się zmarszczek – jedne i drugie są dowodem przeżytych chwil i zdobytych doświadczeń. Może więc, na przekór obowiązującym dziś trendom, warto nie skupiać się zbyt mocno na wyglądzie małżeńskiej biżuterii?