9 rzeczy, o których warto pamiętać, dobierając rozmiar obrączki

Decyzja co do zakupu obrączek ślubnych to, wbrew pozorom, nie tylko wybór wzoru i koloru metalu pod kątem estetycznym. Przemyślenia wymaga także funkcja użytkowa, bo przecież biżuteria ma Wam służyć przez długie lata. Dlatego w tym przypadku rozmiar... ma znaczenie.

Jeśli kupując obrączki, weźmiecie pod uwagę poniższe punkty, możecie uznać, że wybrane przez Was modele nie tylko pięknie się zaprezentują, lecz także będą pasowały jak ulał!

  1. Obrączka z lekkim oporem, ale bez powodowania obtarć, powinna przechodzić przez staw palca serdecznego.
  2. Przymierzając pierścionki, nie należy mieć zmarzniętych dłoni. Znieczulone chłodem ciało nie pozwoli Wam sprawdzić, czy obrączki faktycznie nie obcierają i czy bez powodowania bólu dają się zakładać i zdejmować.
  3. Jeśli dokonujecie wyboru zimą, warto wziąć pod uwagę to, że latem dłonie puchną i noszenie biżuterii może stać się niekomfortowe. Także pora dnia nie jest bez znaczenia – wiele osób odczuwa obrzęk dłoni rano i późnym wieczorem.
  4. Pomiaru najlepiej dokonywać w temperaturze otoczenia 10–20 stopni Celsjusza. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto sprawdzić, jak czujecie się z obrączkami na dłoniach, przebywając zarówno w bardzo niskiej, jak i w dość wysokiej temperaturze.
  5. Na pomiar pierścionków nie należy wybierać się tuż po treningu, który powoduje opuchnięcie palców.
  6. Osoby cierpiące na nadciśnienie i inne choroby powodujące zatrzymywanie wody w organizmie powinny dobierać rozmiar obrączek w czasie, kiedy palce mają największy obwód (np. rano lub pod wieczór). U kobiet przy dopasowaniu rozmiaru pierścionka istotny jest też dzień cyklu – biżuterię najlepiej wybierać między 1. a 12. dniem lub nie później niż w 20. Panie w ciąży powinny mieć na uwadze, że po rozwiązaniu w grę może wchodzić zmniejszenie obrączki – trudno przecież składać sobie przysięgę małżeńską, wciskając złoty krążek na siłę.
  7. Przy doborze odpowiedniego rozmiaru należy wziąć pod uwagę także ciśnienie atmosferyczne. Kiedy jest ono niskie, ciało ma tendencję do puchnięcia.
  8. Sytuacje stresowe często wiążą się z podniesieniem ciśnienia krwi, a to – jak wspomnieliśmy wyżej – może powodować zatrzymanie wody w organizmie, czyli zwiększenie obwodu palców. Warto mieć na uwadze, że ceremonia zaślubin także może być czynnikiem, który wywoła stres owocujący właśnie obrzękiem dłoni.
  9. U części osób z upływem czasu konieczne może być zwężenie lub poszerzenie obwodu obrączki (duże wahania wagi, schorzenia powodujące obrzęki itp.). Jeżeli na etapie wybierania biżuterii któreś z Was wie, że ma tendencje do dużych różnic w objętości palców, lepiej nie wybierać modeli obrączek, w których zmiana rozmiaru ingerowałaby w ich wzornictwo.

Pod tym linkiem znajdziecie wstępną podpowiedź, jaki rozmiar obrączek będzie dla Was najlepszy.

Źródło: Studio Lovelove

Źródło: Fotografia Jacek Kawecki 

Źródło: OneLove

Wyjątkowy reportaż ślubny Dominiki i Adriana