Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
Para Młoda trzymająca się za ręce

Dlaczego korsarz to świetna alternatywa dla bukietu ślubnego

 Tradycyjny bukiet ślubny wydaje się oczywistością, jednak na polskich weselach coraz częściej pojawiają się zachodnie trendy. Wśród najbardziej popularnych znalazł się korsarz, czyli praktyczny kwiatowy stroik na nadgarstek. To ciekawe rozwiązanie zamiast klasycznej wiązanki – podpowiadamy dlaczego.

Korsarz (ang. corsage) to bransoletka bądź przypinka z żywych lub sztucznych kwiatów. Urocze bukieciki były prezentem dawanym ukochanej na randce albo ozdobą sukni na przykład na balu maturalnym. Zwyczaj kultywowano głównie w krajach anglosaskich. Z czasem korsarze zaczęły pojawiać się na ślubach – jako dodatek dla druhen bądź matek nowożeńców. Obecnie coraz częściej decydują się na nie same panny młode.

korsarz ślubny na ręku Panny Młodej

korsarz ślubny

Z jakich kwiatów zrobić korsarz?

W tej kwestii panuje dowolność. W przypadku korsarza dla świadkowej lub innych gości, których chce się wyróżnić, najważniejsza zasada mówi, żeby stroik był dopasowany stylem i kolorystyką do bukietu panny młodej i koniecznie mniejszego rozmiaru. Jeśli zdecyduje się na niego narzeczona, również nie powinna przesadzać z wielkością, ponieważ źle wyważony korsarz będzie ciężki i może rozboleć od niego nadgarstek.

korsarze ślubne dla druhen

czerwony korsarz ślubny

żółty korsarz Panny Młodej

druhny z korsarzami

Do wykonania stroika można użyć sztucznych kwiatów, co zapewni mu większą trwałość. Nie będzie on jednak tak efektowny, jak ten zrobiony z żywych roślin. Pięknie prezentują się róże, orchidee, frezje, peonie, goździki, storczyki, gerbery czy malutkie kalie. Tak naprawdę jednak nie ma ograniczeń – nietuzinkowo i wyjątkowo wyglądają też sukulenty bądź urocze kwiaty polne.

bukiet ślubny Panny  Młodej

Korsarz panny Młodej i druhen

Korsarz – wykonanie

Na dobrą sprawę przy odpowiednich umiejętnościach i kilku próbach korsarz można spróbować zrobić samemu. Będziesz potrzebować stabilnej bransolety (drucianej czy z grubych korali) oraz wstążki, żeby ją owinąć – dla urody i... wygody. Do kwiatów możesz też wpleść inne ozdoby wedle uznania.

korsarz z żywych kwiatów

Bukiecik może mieć również formę przypinki do sukni ślubnej bądź wsuwki do włosów. W takim przypadku koniecznie musisz przemyśleć konstrukcję i miejsce jej zamocowania, żeby nie uszkodziła się w ruchu.

korsarz ślubny z różowych kwiatów

białe korsarze ślubne

żółty korsarz ślubny

Jeżeli jednak wolisz zlecić sprawę profesjonalistom, upewnij się, że dana florystka zajmuje się robieniem korsarzy – bywa, że dana kwiaciarnia nie oferuje takiej usługi. Stroiki ze sztucznych materiałowych kwiatów z powodzeniem znajdziesz w internecie.

Zalety i wady korsarzy

Zdecydowaną przewagą kwiatowych stroików nad dużymi tradycyjnymi bukietami jest ich praktyczność. Założone na nadgarstek nie zajmują rąk, dzięki czemu nikt nie musi zastanawiać się, gdzie odłożyć wiązankę, gdy jest niepotrzebna, czy szukać jej za każdym razem, kiedy na przykład robione jest zdjęcie. To dobre rozwiązanie zarówno dla samej panny młodej, jak i świadkowej, której obowiązkiem jest między innymi przyjmowanie prezentów.

delikatny korsarz ślubny

Po drugie, korsarz pozwala na spore oszczędności. Jeśli zrobisz go sama, zapłacisz wyłącznie za materiały, ale nawet zamówiony w kwiaciarni będzie o wiele tańszy niż bukiet ślubny.

korsarz ślubny i wianek ślubny

Stroiki są także naprawdę oryginalne i możesz być pewna, że wzbudzą zainteresowanie. Podarowane druhnom, siostrom czy mamom mogą zostać zasuszone i będą stanowiły niebywałą pamiątkę.

biały korsarz ślubny

Korsarz ma też jednak kilka minusów. Jeśli zależy Ci na bogatych fotografiach ślubnych, to duża wiązanka zrobi większe wrażenie niż dekoracja na nadgarstku. Istnieje również obawa, że stroik nie dotrwa w całości do końca wesela – gdy kwiaty zostaną nieprawidłowo przyczepione, mogą po prostu odpaść. Trzeba także pamiętać o nich w tańcu czy podczas zabaw, ponieważ żywe kwiaty łatwo uszkodzić.

korsarz ślubny

Krawat czy mucha, a może inne opcje?