Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
Muszka, zegarek oraz buty ślubne Pana Młodego

Krawat czy mucha, a może inne opcje?

Źródło: Balvia Photography

Nie tylko panny młode mają modowe dylematy przed ślubem. Również cierpliwość mężczyzn bywa nastawiona na próbę, gdy trzeba zdecydować się na krój i rodzaj garnituru oraz dodatków do niego. I tu pojawia się podstawowe pytanie: krawat czy mucha?

Wszystko zależy od stylistyki wesela, ale nie tylko. Strój pana młodego powinien być spójny z suknią jego ukochanej. Tak samo ważne są detale, bo tak naprawdę to one stanowią o odbiorze całości. Istnieją również pewne eleganckie zasady, które wskazują, czym się kierować przy wyborze ślubnych akcesoriów.

Pan Młody podczas w garniturze i muszce podczas przygotowańUsuń obrazek wyróżniający

Źródło: Oh la la !

elegancki Pan Młody

Źródło: Balvia Photography

Jaki krawat dla pana młodego?

To opcja ponadczasowa i najbardziej uniwersalna. Krawat pasuje do wszystkiego i zawsze wygląda świetnie. Należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany – najszlachetniejszy i mocno elegancki jest jedwab. Krawat wysmukla ciało, ale uwaga – niech nie będzie za cienki! W najszerszym miejscu powinien mieć 6 cm. To klasyczny model niezaburzający proporcji sylwetki.

Pan Młody w krawacie wchodzący do kościoła

Źródło: Damian Lemański Fotograf

Para Młoda podczas sesji plenerowej

Źródło: Damian Lemański Fotograf

Wzór i kolor – mogą być dopasowane do dodatków panny młodej lub zupełnie odrębne. Wiele osób twierdzi, że spójność jest najbardziej pożądana. Inni specjaliści doradzają z kolei, żeby traktować małżonków jako osobne, ale równie ważne jednostki, i dobrać detale do ich osobowości.

Pan Młody w krawacie trzymający Panią Młodą za rękę wychodząc z kościoła

Źródło: Anita Krysztofiak Fotografia

Pozujący Pan Młody w garniturze i krawacie

Źródło: Michał Szczepański Fotograf

Para Młoda podczas sesji plenerowej

Źródło: Anna Więcławska Fotografia

Pan Młody w granatowym garniturze z krawatem

Źródło: Pietrzyk-foto -www.pietrzyk-foto.pl

różowy krawat Pana Młodego i butonierka z białych kwiatów

czerowony krawat Pana Młodego

Mucha dla pana młodego – jak wybrać?

Mucha to obecnie najgorętszy trend. Dodaje oryginalności i pozwala odzwierciedlić gust i charakter pana młodego. Najważniejsze zasady? Powinna być wiązana, a nie na gumce. Do tego należy spasować ją z koszulą z guzikami krytymi lub jubilerskimi. Może być z jedwabiu lub grenadyny, a barwą powinna nawiązywać do klap marynarki, smokingu, fraka czy surduta. Przy trzech ostatnich jest wręcz koniecznością. Z drugiej strony może też być zupełnie inna – kolorowa, wzorzysta lub na specjalne zamówienie. Taka będzie idealna na weselu w stylu boho czy rustykalnym.

przytulająca się Para Młoda

Źródło: KT2 Studio - Crafted with love

Pan Młody w białej muszce podczas przygotowań

Źródło: Anita Krysztofiak Fotografia

Pan Młody w czarnym garniturze i czarnej muszce trzymający żonę za rękę

Źródło: Anita Krysztofiak Fotografia

przytulająca się Para Młoda podczas sesji plenerowej

Źródło: KtoFoto

Pan Młody w brązowej muszce przytulający Panią Młodą w domu

Źródło: Fotografia Ślubna Kamil Bielawski

Elegancki Pan Młody w czarnym garniturze i czarnej muszce w kościele

Źródło: Fotografia Ślubna Łukasz Gromolak

drewniana mucha i skórzany pasek Pana Młodego

Źródło: Pietrzyk-foto -www.pietrzyk-foto.pl

Pan Młody trzymający bordową muchę ślubną

Źródło:  Pietrzyk-foto -www.pietrzyk-foto.pl

akcesoria Pana Młodego

Uwaga! Mucha wizualnie poszerza twarz i podkreśla pełniejszą sylwetkę.

Dodatki dla pana młodego – jaki jeszcze masz wybór?

Wbrew pozorom opcji jest więcej niż dwie. Krawat jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, a mucha staje się coraz bardziej designerska. Oprócz nich w sklepach dostępne są też muszniki i plastrony – czym się charakteryzują?

Musznik to dodatek niezwykle efektowny w formie, choć wielu specjalistów zarzuca mu brak wytworności. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj kupuje się go jako już zawiązany i umocowany na gumce – wystarczy go tylko przypiąć, a mocowanie przysłonić kołnierzykiem. Takie uproszczenie wynika z faktu, że musznik jest dosyć skomplikowany. Kształtem przypomina podwójny i bardzo krótki krawat ścięty w szpic lub ukośnie, ale wiąże się go jak muchę.

Jeśli podoba Ci się jego nietuzinkowość, warto pokusić się na oryginalność. Tym bardziej, że musznik idealnie komponuje się zarówno z garniturem, jak i smokingiem. Najlepiej jednak, gdy kołnierz koszuli jest łamany, a pan młody nie ma kamizelki.

Plastron jest pod tym względem niejakim przeciwieństwem. Powinien być zakładany pod kamizelkę i do koszuli z łamanym kołnierzykiem oraz najlepiej do fraka czy surduta. To swego rodzaju długa szarfa o jednakowo szerokich końcach, którą wiąże się nieco trudniej niż krawat, a mimo wszystko sięga do pasa. Elegancko jest przypiąć plastron do koszuli ozdobną szpilą. Warto wiedzieć, że plastron bywa też nazywany ascotem on nazwy jednego z najsłynniejszych torów jeździeckich w Anglii. Wszystko dlatego, że ten niezwykle szykowany fular stanowi część klasycznego stroju dżokeja.

czerwony plastron Pana Młodego na ślubie

Elegancki Pan Młody

A jeśli ślub jest cywilny lub w dosyć swobodnym stylu, albo gdy pan młody odczuwa dyskomfort, gdy coś ściska mu szyję, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – koszula ze stójką. W Polsce nadal mało popularna i na pewno nie z klasycznego kanonu, jednak na pewno warta rozważenia.

Pan Młody w szelkach