Targi Młodej Pary w Krakowie 6 listopada 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Gdańsku 23 października 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Rzeszowie 9 października 2022 Zobacz
Targi Młodej Pary w Lublinie 2 października 2022 Zobacz

Co zamiast wesela? 5 pomysłów na uczczenie ślubu

Źródło: Lorek Fotografia & Film

Część par decyduje się ostatnio na nietypowe wesela, nie te tradycyjne, zaplanowane ze szczegółami na wiele miesięcy przed ślubem. To piękne wydarzenie, o którym marzy niejedna para i które z pewnością na długo zostaje również w pamięci gości. Co jednak, gdy młodzi nie chcą (lub nie mogą) organizować tradycyjnego wesela?

Zdjęcie: One Love Story. Michał Jarema

Pandemia zmieniła ślubne obyczaje – nietypowe wesela, mało liczebne,
organizowane w domach lub przydomowych ogrodach okazały się bardzo dobrym rozwiązaniem na trudne czasy. Te nie mijają, dziś powodem rezygnacji z wystawnych i hucznych wesel jest poczucie niepewności jutra, rozsądne planowanie wydatków i pragnienie, aby rodzicom (bo to często oni nadal finansują wesela) oszczędzić wydatków. Inflacja dodatkowo sprawia, że dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej większość z nas ogląda każdy grosz, zanim go wyda. Ale, jak się okazuje, nie ma tego złego. Każde ograniczenie budzi kreatywność. Podpowiadamy, jak sprawić, aby bez organizowania tradycyjnego wesela ugościć rodzinę i przyjaciół w niezapomnianym,
ale swoim stylu.

Przyjęcie weselne – czym się różni od wesela?

Przyjęcie weselne jest skromniejsze od wesela, nie wymaga tylu przygotowań ani nakładu kosztów. Można je zorganizować w dowolnym miejscu, zaprosić tylko najbliższych, nie wymaga siedzenia do białego rana, rezerwowania zespołu muzycznego ani DJ-a (chyba że macie takiego znajomego), jest mniej formalne.

  1. Artykuł ekspercki: Menu weselne - sprawdź, jak nie marnować jedzenia na weselu, a zachwycić swoich gości?
  2. Artykuł ekspercki: Nie chcemy brać ślubu w Kościele katolickim - jakie mamy inne możliwości?Jagoda Miko Event Planner, radzi! 

Zalety i wady przyjęcia weselnego zamiast wesela

Zalety są głównie finansowe. Dla wielu osób zaletą jest także bardziej kameralny charakter wydarzenia – nie są przytłoczone liczbą gości, zamieszaniem, głośną muzyką, koniecznością rozmów z nieznajomymi, obyczajami weselnymi jak np. oczepiny. Urok mają dla nich rozmowy szczególne, bo ze szczególnej okazji prowadzone, możliwość dzielenia się szczęściem z najbliższymi, dużo śmiechu.

Zdjęcie: Kadrowanie Marzeń🔥

Wadą jest to, że nie można zaprosić wszystkich, których chciałoby się zaprosić oraz oprawa. Inaczej czujemy się, idąc na spektakl do Teatru Wielkiego Opery Narodowej, inaczej do miejscowego, choćby najlepszego teatru.

Obiad weselny zamiast wesela

Obiad weselny to nie taki zwykły obiad. Dlatego trzeba zadbać o szczególne menu, niekoniecznie homara w winie za setki złotych, ale w dobrej restauracji, gdzie nie będzie wpadki z chłodną zupą rybną lub przywiędłą sałatą. To rozwiązanie najczęściej wybierane dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Doceniane zwłaszcza przez starsze pokolenia. Dla przyjaciół można wynająć wieczorem klub i tak w ich towarzystwie świętować swój wielki dzień.

Wegetarianie na weselu - sprawdź, nasze propozycje menu wegetariańskiego na wesele!

Ognisko lub grill zamiast wesela

Grilla w Polsce lubią prawie wszyscy. To styl spędzania czasu bardziej nawet niż styl jedzenia. Ale ważne, co na grillu położymy: mogą być i warzywa, i mięso, i kiełbasa, i ryby, a nawet owoce morza. Zadbać trzeba o sosy i dobre pieczywo, napoje, i zabawa gwarantowana. Grill to także ogień, można w pobliżu rozpalić ognisko albo porozwieszać lampiony na drzewach wokół. Luźna atmosfera, pyszne jedzenie i dobre towarzystwo – to wszystko, czego zamiast wesela najbardziej potrzeba.

Jeśli zastanawiacie się jak zorganizować ślub bez wesela, grill może być wygodnym rozwiązaniem. Można go urządzić w dowolnym miejscu – u siebie w ogrodzie lub wynajętym, na polanie lub nad jeziorem, nie generuje kosztów, zamiast zastawy porcelanowej można kupić jednorazowe naczynia świetnej jakości, designerskie – też będą miały urok, a część z nich będzie można nawet oddać do recyklingu.

ZNAJDŹ:

SALĘ WESELNĄ ← Sale weselne z całej Polski ♥

Dj/Wodzireja ← Oferty najlepszych firm!

CATERING ← idealny na przyjęcie w ogrodzie! 

Przyjęcie w ogrodzie zamiast wesela

Mniej formalne niż wesele, a dzięki dekoracjom może być równie romantyczne i malownicze. Cuda robi przyroda i światło, wystarczą do tego wygodne siedziska, i proste, ale pyszne menu. Tak modne jest wspólne gotowanie, więc jeśli macie odpowiednio wyposażoną kuchnię do dyspozycji, gotowanie z kilkorgiem najbliższych może być doskonałym pomysłem na przedłużenie wspólnie spędzonego czasu. Ileż opowieści wówczas się pojawia! Jakże łączy tak spędzony czas. Jeśli nie – zamówiony catering rozwiąże sprawę.

Za cateringiem full service przemawia też
fakt, że nie będziecie musieli przejmować się obsługą i zmywaniem.

Wyjazd we dwoje zamiast wesela

Wiele młodych par decyduje się na przeznaczenie środków, jakie musiałyby wydać na organizację wesela, na podróż marzeń. Należy taką decyzję uszanować – nie ma obowiązku wyprawiania wesela ani nawet przyjęcia zamiast wesela. Miłym gestem jest, jeśli młodzi ze swojej podróży prześlą filmik z podziękowaniem gościom za przybycie na ich ślub.

Sam ślub bez wesela i obiadu

O tym, że młodzi decydują się na sam ślub bez wesela ani jakiegokolwiek przyjęcia po, powinni poinformować już na etapie zapraszania gości na ceremonię.

Zdjęcie: Lorek Fotografia & Film

Dobrym obyczajem jest, aby po ślubie, jeszcze zanim będą przyjmować życzenia, zaprosić jednak swoich gości na symboliczną lampkę szampana. Albo dla każdego przygotować symboliczną pamiątkę – kartkę, kwiat, cokolwiek, zgodnie z własną wyobraźnią. Tak miły gest na pewno zostanie przez gości życzliwie zapamiętany, szczególnie, że część z nich na pewno nie zrezygnuje z podarowania parze młodej prezentu.

  1. Fotografia ślubna| TOP12 najpiękniejszych zdjęć w kategorii: reportaż ślubny w czerwcu 2022!
  2. Niepowtarzalne sukienki na wesele dla świadkowej i druhen oraz najmodniejsze propozycje strojów dla gości weselnych!