Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet

Co to jest „złota godzina” i dlaczego warto z niej korzystać, organizując ślubną sesję zdjęciową?

Marzycie o nastrojowej i romantycznej ślubnej sesji zdjęciowej? Zależy Wam, by na zdjęciach dominowały ciepłe, stonowane barwy? Jeśli tak, tokoniecznie poproście swojego fotografa, by Wasza sesja odbyła się podczas tzw. złotej godziny. Co to takiego? Już wyjaśniamy.

Co to jest złota godzina?

Najprościej rzecz ujmując, jest to taki czas w ciągu dnia, podczas którego światło słoneczne dostarcza fotografowanym widokom charakterystycznych ciepłych barw. Zdjęcia, wykonane podczas złotej godziny, wyróżniają się trudnymi do uchwycenia o innej porze dnia nasyceniami kolorów a, co za tym idzie, również tajemniczym i szczególnie malowniczym charakterem. Golden hour jest szczególnie popularna wśród pasjonatów fotografii plenerowej, dlatego jej walory są tak chętnie wykorzystywane przez specjalistów ślubnych.

ZNAJDŹ fotografa na swój ślub → FOTOGRAFOWIE ŚLUBNI

sesja plenerowa golden hour

Zdjęcie: Adrian Pluciński fotografia

sesja ślubna podczas golden hour

Zdjęcie: Mateusz Dobrowolski Fotografia

sesja plenerowa o zachodzie słońca

Zdjęcie: Kamil Czernecki Fotografia

Para Młoda podczas sesji ślubnej

Zdjęcie: Kamila Romaniuk Fotografia

O której występuje złota godzina?

A zatem czas na najważniejsze – złota godzina, czyli która? Dokładnego czasu jej występowania nie da się określić, ponieważ jest on zależny od pory roku, pogody oraz szerokości geograficznej. Spodziewać się jej jednak zazwyczaj można w chwilach poprzedzających wschód i zachód słońca, a także w czasie ich trwania i zaraz po nich. Doświadczony fotograf ślubny nie powinien mieć problemu z wyznaczeniem złotej godziny na Waszą sesję plenerową – zwykle wystarczy śledzenie prognozy pogody, obejmującej pory wschodu i zachodu słońca, lub specjalnych aplikacji. W Polsce wstrzelenie się w golden hour nie jest trudne. Długość jej trwania, określona jako suma czasu porannego i wieczornego, w naszym kraju to około 60 minut w grudniu i ponad 100 minut w czerwcu.

złota godzina na pustyni

Zdjęcie: Adrian Plucinski fotografia

zdjęcia ślubne podczas golden hour

Zdjęcie: Miłosne historie

Dlaczego warto zrobić zdjęcia podczas trwania złotej godziny?

Odpowiedź jest prosta: by przez wiele lat cieszyć się nastrojowymi zdjęciami, wykonanymi w wymarzonej scenerii podczas takich warunków pogodowych, które dodatkowo podkreśliły jej piękno. Tym bardziej, że te same miejsca potrafią wyglądać zupełnie inaczej o różnych porach dnia.Wschodzące i zachodzące słońce zapewnia fotografowi rozproszone światło,które zmienia barwy, które widzimy w środkowej części dnia. Podczas wieczornej złotej godziny sceneria nabiera miękkiego, złoto-pomarańczowego koloru, a odcień skóry jest bardziej brzoskwiniowy. Wschód słońca z kolei przemienia zieleń w turkus i jest wymarzoną porą dla miłośników pastelowych barw na zdjęciach. Ukochany park, leśna polana, czy plaża skąpane w ciepłym, złocistym świetle? Nie mamy wątpliwości, że słynna złota godzina to gwarancja wyjątkowych zdjęć ślubnych.

pocałunek Pary Młodej na sesji ślubnej

Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia

złota godzina do zdjęć

Zdjęcie: Fotografia ślubna Rafał Nawojski 

przytulona Para Młoda  podczas golden hour

Zdjęcie: Łapacze Wspomień

sesja na plaży podczas zachodu słońca

Zdjęcie: Monika Umańska Fotografia Ślubna

sesja poślubna

Zdjęcie: Pietrzyk-foto- www.pietrzyk-foto.pl

Ultraromantyczny ślub Izabeli i Dawida w obiektywie Radosława

Kaźimierczaka

ZNAJDŹ fotografa na swój ślub → FOTOGRAFOWIE ŚLUBNI