Targi Młodej Pary w Krakowie — 27.09.2020 odbierz bezpłatny bilet

Bukiet ślubny rustykalny, czyli... jaki?

Obłędnie prezentujący się na fotografiach, lekki, nastrojowy, nawiązujący do natury. I, co ciekawe, wraz z rosnącą popularnością, coraz częściej mylony ze stylem boho. A przecież rustykalny styl na wesele, obejmujący również wiązankę panny młodej, określony jest przez stylistów bardzo konkretnie. Czym się charakteryzuje bukiet ślubny rustykalny, z jakich kwiatów i w jakich kolorach powinien być wykonany? Odpowiedzi znajdziecie poniżej. 

Przyszli małżonkowie, którym zależy na zorganizowaniu takiego wesela, powinni wiedzieć, że słowo „rustykalny” pochodzi od niemieckiego wyrazu „rustical”, którym określane były cechy chłopskie, ludowe i wiejskie. Tym bardziej dziwi więc fakt częstego łączenia trendów rustykalnych z boho, a nawet vintage, które z akcentami wiejskimi nie mają przecież nic wspólnego. Drogie przyszłe panny młode, pamiętajcie zatem o tym, że suknia ślubna boho, a suknia ślubna rustykalna to najczęściej dwa zupełnie różne projekty. Dlatego zanim podejmiecie ostateczną decyzję co do trendów, dominujących na Waszej uroczystości, zastanówcie się, który z nich jest najbliższy Waszej osobowości. 

Czym się charakteryzuje rustykalny bukiet ślubny? 

Powróćmy jednak do kwiatów. Bukiet ślubny panny młodej jest przecież wyjątkowo ważny w całej stylizacji i stanowi najczęściej jej kropkę nad i. Ludowa wiązanka nawiązuje do przyrody, lasu i wiejskiej rzeczywistości. Wykonana jest więc najczęściej z dużej ilości kwiatów, które wyglądają, jakby właśnie zostały zerwane z leśnej polany. Takie kompozycje odznaczają się delikatnością i lekkością, co odróżnia je od stylu boho. Oprócz dominującej ciemnej zieli, bukiet ślubny rustykalny ozdobiony jest często niewielkimi drewnianymi figurkami, a także białymi, koronkowymi wstążkami. Jego kształt powinien mieć jak najwięcej wspólnego z tzw. artystycznym nieładem wiązanki kaskadowe będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. 

Bukiet ślubny rustykalny z jakich kwiatów?

Ten typ bukietu powinny wybrać przede wszystkim kobiety lubujące się w kwiatach polnych i tych rosnących na łące. Listę gatunków, z jakich można stworzyć bukiet ślubny rustykalny, otwierają zatem maki, nagietki, rumianki i chabry.  Bardziej elegancki, ale nadal nawiązujący do natury look uzyskamy dzięki wykorzystaniu piwonii, frezji, róż, eustomy, a nawet wrzosów, lawendy i goździków. Takie kompozycje warto wzbogacić też trawami lub liśćmi paproci.   

Bukiet ślubny rustykalny w jakich kolorach?

W wiązankach rustykalnych królują kolory ziemi, czyli głęboka zieleń, brąz, ale także biel oraz beże. Miłośniczki bardziej żywych kolorów mogą pokusić się również o bukiet, utrzymany w tonacji bladego błękitu, fioletu lub zgaszonej żółci. Warto wiedzieć, że przy tego typu wiązankach rezygnuje się najczęściej z klasycznych wstążek, a całość związuje jutą lub rafią. 

Zdjęcie: Patrycja Kierońska Fotografia

Zdjęcie: Natalia Rakuś Fotografia

Rustykalny styl na weselu w pigułce

Kwiaty panny młodej to początek długiej listy rustykalnych akcentów. Decydując się na taki charakter przyjęcia, zadbajcie o to, by na sali oraz w jej otoczeniu znajdowało się dużo kwiatów, nawiązujących do najważniejszego bukietu tego wieczoru. Bardzo mile widziane są też dekoracje z mchu, traw, paproci, a także kory drzew, szyszek lub owoców jarzębiny. W ogrodzie warto rozstawić wiklinowe meble oraz pniaki drzew, służące np. jako stoliki lub siedziska dla gości. Rustykalny styl na weselu stworzy drewniany szwedzki stół ze staropolskimi przysmakami, a także takie dekoracje głównego stołu weselnego, jak koronkowe serwetki i obrusy, stare świeczniki, drewniane latarenki oraz plastry drewna, ułożone pod misami lub dzbankami.    

Suknia ślubna w stylu rustykalnym

Cechy, którymi wyróżnia się suknia ślubna rustykalna, jak i cały, nawiązujący do natury, look panny młodej, są dosyć oczywiste – kwiaty we włosach oraz prosta, minimalistyczna kreacja z koronkowymi akcentami to jego podstawy. Suknia ślubna rustykalna wykonana jest najczęściej z delikatnych, zwiewnych, białych lub pastelowych tkanin. Latem, kiedy jest wymarzony czas na ślub w tym stylu, panny młode wybierają często sukienki na ramiączkach i na przykład chustę regionalną lub uzupełniającą kolor sukni. Pannom młodym w wersji wiejskiej odradzamy wybór klasycznego welonu, który może okazać się zbyt przytłaczający dla całej stylizacji. Głowę warto za to ozdobić wiankiem lub delikatną, koronkową, jakby wplecioną między włosy woalką.

Modny i sielski pan młody – jak się ubrać na wesele w stylu rustykalnym?

Pan młody natomiast, którego wesele będzie miało charakter rustykalny, postawić powinien przede wszystkim na swobodę i luz. Podwinięte rękawy, koszula niekoniecznie biała, a na przykład kraciasta, kamizelka, spodnie sztruksowe, a w wersji dla odważnych nawet dżinsowe, najlepiej podkreślą nawiązujący do wiejskiego życia wygląd przyszłego małżonka. Nie można też zbagatelizować roli dodatków – zamszowe paski, buty lub szelki, do których przyczepiony będzie mały stroik lub jutowa poszewka, oraz kaszkiet są absolutnym must-have pana młodego w stylu rustykalnym.

Piękna stylizowana sesja Boho Chic