Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet
przytulająca się Para Młoda podczas sesji, Panna Młoda z bukietem kwiatów na polu

5 zasad, które pozwolą Wam budować bliskość

Źródło: Mateusz Dobrowolski Fotografia

Na pewno słyszeliście o tym, że miłość jest jak ogród – aby móc zbierać owoce, na co dzień trzeba o niego sumiennie dbać. I dostosować pielęgnację do pór roku i potrzeb roślin. Podobnie jest z małżeństwem. A gdyby tak opisać to bardziej przyziemnie? Spróbujemy! 

1. Wspólne posiłki

Mało kto ma dziś możliwości, aby spotykać się rodzinnie na wszystkie dania. Warto jednak dać sobie nawzajem ten czas, jedząc razem śniadania i kolacje. Jeśli uda Wam się spotkać na spontaniczny lunch, możecie wystawić sobie piątkę z dbania o chwile we dwoje. Dlaczego spożywanie posiłków z najbliższymi jest takie ważne? Pozwala na wspólne rozsmakowywanie się w potrawach, relaks i możliwość porozmawiania o tym, co planujecie danego dnia i co Was spotkało. W trakcie posiłków, niezakłóconych telefonami czy telewizją, możecie zaplanować razem weekend czy opowiedzieć, co Was ostatnio zaciekawiło i zainspirowało. Gotowanie we dwoje daje codzienną satysfakcję i poczucie tworzenia czegoś razem.

Młode małżeństwo na łóżku, młode małżeństwo podczas śniadania

2. Spanie w objęciach

Niezależnie od tego, w jakiej pozycji lubicie leżeć, zasypianie i budzenie się w ramionach najbliższej osoby nie ma sobie równych. Dzięki przytulaniu się nocą śpiącym jest cieplej, obniża się ich ciśnienie krwi, oddech się pogłębia, a uczucie głębokiej relaksacji może zostać zaburzone wyłącznie przez zesztywniały kark u kobiety i zdrętwiałe od jej głowy ramię u mężczyzny. Przez wiele lat (podobno) większość par jednak tego nie zauważa. Prawdopodobnie dzięki oksytocynie, ale o tym za chwilę.

Narzeczeni leżący na łóżku

Źródło: Asia Śliwińska fotografia

3. Bliskość fizyczna

Wspomniany hormon (oksytocyna) uwalnia się podczas fizycznego kontaktu  z drugim człowiekiem. To dlatego im częściej para przytula się, szuka kontaktu w drobnych gestach w ciągu dnia (trzymanie się za ręce, pogładzenie dłoni partnera, pocałunki), uprawia seks, tym więcej tego hormonu krąży we krwi. A to pozwala na wzrastanie przywiązania do drugiej osoby. Dzięki temu miłość i poczucie bliskości stają się coraz silniejsze. Bywa jednak, że w związku dwojga ludzi brakuje zrozumienia, ciepła, a zaraz potem dotyku, czułości. W zamian pojawia się poczucie odrzucenia, a co za tym idzie – jedna ze stron lub obie unikają zbliżeń. Poziom oksytocyny maleje, a więź między dwojgiem staje się słabsza.

Żona masująca plecy męża leżącego na podłodze

4. Czas tylko dla Was

Choć raz w miesiącu umawiajcie się ze sobą na randkę. Co wybierzecie? Kolację w ulubionej restauracji, weekend we dwoje, wypad do kina lub na koncert czy wieczór przed telewizorem z ulubionymi filmami i pysznościami? Niech Waszym doradcą będzie wyobraźnia, a niezmienną zasadą to, że telefon w tym czasie może służyć jedynie do potwierdzenia rezerwacji lub wezwania taksówki.

Noc przedślubna

5. Codzienne rozmowy

Wspomniane posiłki spożywane we dwoje to jedna z okazji do dbania o to, abyście dobrze się komunikowali. Nieporozumienia wynikają zazwyczaj z niedopowiedzeń, braku czasu na spokojne przedstawienie sprawy lub swojego stanowisko, a także z obaw przed reakcją partnera. To ostatnie może świadczyć albo o apodyktyczności jednego z małżonków, albo o tym, że na Waszej relacji pojawiła się rysa. To na szczęście nie jest nieodwracalna zmiana. O tym, jak dbać o to, aby Wasza komunikacja była skuteczna i dobra, napiszemy w oddzielnym artykule. 

uśmiechnięta para patrząca sobie w oczy

Źródło: Asia Śliwińska fotografia

szczęśliwa para na rowerze, zakochana para na rowerze