Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
Targi Młodej Pary w Warszawie 10 lutego 2019 EXPO XXI Zobacz
Panna Młoda z bukietem z piwonii. Biały bukiet z piwonii.

Piwonie na ślubie

Piwonie jako element dekoracji kościoła i sali weselnej cieszą się coraz większą popularnością. Ich, wyglądające jak falbanki płatki dają stylizacjom wrażenie lekkości i romantyzmu. Stanowią piękne tło dla mocnych akcentów kolorystycznych, ale i pastelowych kompozycji.

Piwonie, zwane też peoniami, symbolizują szczęście i dobrobyt. Ich kolorystyka – od bieli, przez kremy do różu, aż po bordowy i koralowy – przywołuje na myśl kobiece atrybuty. Pierzasta struktura płatków i obfitość pąków kojarzą się z powabem, delikatnością, rozkoszą. Naprawdę trudno dyskutować z tym, że to idealny wybór na składnik bukietu ślubnego. Piwonie doskonale nadają się też do dekoracji kościoła, aranżacji stołów weselnych. Wyobraźcie sobie czerwcowy ślub i wesele w plenerze, gdzie kwiaty te grają drugie, tuż po urodzie panny młodej, skrzypce. Takiego obrazu nikt szybko nie zapomni!

wieniec ślubny z piwonii, para Młoda podczas sesji plenerowej, Panna Młoda trzymająca bukiet z piwonii

Skąd wziąć te piękne kwiaty ?

Zaczniemy od aspektu praktycznego, bo wychodzimy z założenia, że nie sztuka rozkochać i porzucić. W Polsce sezon na piwonie przypada – w zależności od ich odmiany – na koniec maja, czerwiec i początek lipca. Wtedy kwiaty te dostępne są w bardzo przystępnych cenach. Korzystnie jest zamówić je na giełdzie kwiatowej lub w gospodarstwach, które zajmują się uprawą – wtedy oczywiście mówimy o sprzedaży w ilości hurtowej. Część plantatorów w Polsce ma piwonie  dostępne przez cały rok.

bukiet z czerwonych, pomarańczowych oraz białych peonii

Marząc o peoniach w grudniu, można też skontaktować się z firmami w Holandii – ceny u nich mogą być przystępne, ale warto zawczasu omówić sposób i koszty wysyłki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usługi polskich przewoźników, którzy oferują transport (z Polski i z powrotem) pracownikom holenderskich szklarni. Cena wyświadczonej przez nich usługi przewozowej może okazać się korzystniejsza niż przesyłka oferowana przez plantacje.

bukiet Panny Młodej leżący na łóżku, bukiet z pastelowych peonii

Jeśli potrzebujecie peonii w mniejszej ilości, na przykład tylko jako kwiaty do wiązanki ślubnej i akcent w dekoracji kościoła, można poszukać ich wśród właścicieli ogródków działkowych lub wiejskich gospodarstw, którzy z odpowiednim wyprzedzeniem przyjmą zamówienie na wyhodowanie dla Was kwiatów. Oczywiście warto spisać w tym celu umowę cywilno-prawną, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

dekoracje ślubne z piwonii na stołach weselnych

Chcemy też Was uczulić na pewien aspekt związany z poszukiwaniem peonii poza sezonem. Niektóre, działające w sieci firmy florystyczne oferują piwonie dowolnego gatunku w dowolnym czasie, sprowadzając je nawet z tak odległych nam zakątków ziemi jak Nowa Zelandia. Szczerze odradzamy takie rozwiązanie, i nie mamy na myśli tylko oszczędności w weselnym budżecie. Obiecywanie świeżości tak długo transportowanych kwiatów jest przede wszystkim doskonałym chwytem marketingowym. Lepiej oszczędzić sobie ewentualnego stresu związanego z nagłym spadkiem formy u kwiatów, które zostały odebrane jako oszałamiająco piękne.

peonie na ślubie w szklanych wazonach, piwonie na ślubie na stołach

Ścianka na wesele

Jeśli piwonie staną się motywem przewodnim Waszego ślubu, warto zamówić ściankę udekorowaną tymi kwiatami. Ze względu na to, że piwonie są wrażliwe na zmiany temperatury, bezpieczniejsza, sporo tańsza, a wcale nie mniej efektowna może okazać się wersja tej dekoracji wykonana ze sztucznych kwiatów. Kwiatowa ścianka przyda się nie tylko jako tło do zdjęć Was i weselników, ale i jako wyróżnienie Waszego stołu. Może też pełnić rolę parawanu małej „kawiarenki”, w której goście mogli by przysiąść z dala od zgiełku sali weselnej i odpocząć przy małym stoliku. Oczywiście z piwoniami. 

ścianka na wesele z peonii, Para Młoda pozująca na ściance z piwonii podczas wesela

Dekoracje z piwonii

Bukiety na stół weselny, których głównym motywem będą piwonie mogłyby przesłaniać gościom widok i utrudniać konwersację. Rozwiązaniem mogą być  stojaki do bukietów, które utworzą drugą linię dekoracji królującą ponad głowami gości. Pierwszą mogą stworzyć małe akcenty, na przykład piwoniowe główki przywiązane wstążką lub rafią do serwet, albo umiejscowione w małych menzurkach z wodą.

sala weselna ozdobiona bukietami z piwonii, biała sala weselna

O bukietach ślubnych z peonii przeczytasz tutaj.  

małe bukiety z piwonii na stołach weselnych, stoły weselne

Ponieważ piwonie są kwiatami przywodzącymi na myśl sielski klimat wakacji spędzonych na wsi, organizując wesele w ogrodzie, dalekie do stylu glamour, warto udekorować teren naręczami kwiatów umieszczonymi w cynowych wiadrach (do kupienia w sklepach budowlanych).

Pomysł ten nie wyklucza zaistnienia peonii na wspomnianym ślubie i weselu zamkniętym w stylistyce glamour – zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie pudrowo różowe piwonie udekorowane kryształowymi zawieszkami, które odbijają ciepłe światło świec. Bajka!

Szukasz inspiracji do sesji ślubnej? Poniżej znajdziesz piękną sesję ślubną na Pustyni Błędowskiej.

Miłość na Pustyni