Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
Targi Młodej Pary w Warszawie 10 lutego 2019 EXPO XXI Zobacz
Tort weselny, naked cake na weselu

Naked cake, czyli tort weselny w wersji minimalistycznej

Młode pary wybierają na swoje wesele nagi tort z dwóch podstawowych powodów – jest bardzo efektowny i... jest bardzo efektowny. Ta forma ciasta umożliwia też zastosowanie zaskakujących kompozycji smakowych i – co nie jest bez znaczenia – na naked cake można trochę zaoszczędzić.

Tort weselny stanowi dość spory wydatek w weselnym budżecie, szczególnie, jeśli planujecie zaprosić wielu gości. Dekoracje tradycyjnych torów weselnych, które potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki, opierają się na lukrze czy plastycznej masie marcepanowej i cukrowych dodatkach. To one, choć nie wszystkim smakują, pochłaniają sporą część budżetu tortu zamawianego w takich miejscach jak cukiernia, czy pracownia ciast artystycznych.

nakec cake, tort bez masy lukrowej, tort na weselu

Naked cake, w dosłownym tłumaczeniu: nagi tort, to coraz częściej wybierana wersja ciasta ślubnego. Wachlarz smaków i konsystencji masy, stosunkowo niski koszt wykonania oraz możliwość osiągnięcia bardzo ciekawego efektu wizualnego zachęcają wiele par do tego rozwiązania.  

Naked cake – wersja niskobudżetowa

W sieci nie brak inspiracji do wykonania nagiego tortu samodzielnie. Jeśli jednak nie bierzecie pod uwagę zajmowania się tym osobiście, warto rozważyć poproszenie o słodki prezent kochającej wypieki cioci lub innej bliskiej osoby.

Znamy pary, które zdecydowały się na zamówienie naked cake u wielbicielek pieczenia, dorabiających na swoim hobby. Jak dotrzeć do takich osób i wyselekcjonować te, które są naprawdę dobre w robieniu właśnie tortów? Na przykład z polecenia – przez lokalne, sąsiedzkie grupy na Facebooku i oczywiście pocztą pantoflową. Jeśli zdecydujecie się na zamówienie tortu u takiej lokalnej mistrzyni wypieków, może się okazać, że warto będzie zamówić u niej także inne ciasta na wesele.

Naked cake  jako atrakcja

Tak minimalistyczny tort, jakim jest naked cake, to piękne uzupełnienie skromnego wesela lub przyjęcia w stylu biesiadnym, rystykalnym. Sprawdzi się także na weselach w plenerze – szczególnie, jeśli udekorowany zostanie elementami roślinnymi, jadalnymi kwiatami czy owocami. Urok tego ciasta polega na tym, że nie ma nic do ukrycia! Dosłownie. Warstwy biszkopta bezwstydnie prezentują zawartość tortu. Masy, którymi przekładane są krążki ciasta, dodatki w postaci owoców czy kawałków czekolady zachęcają do muśnięcia tortu palcem – tylko dla spróbowania!

tort na ślubie

Źródło: www.redwedding.pl

W naszej opinii goły torcik to także świetny wybór dla osób, którym bliska jest idea slow food, celebrujących jedzenie, lubiących – tak popularne wśród południowców – jedzenie rękami, oblizywanie palców i wyrażanie zachwytu na temat  smaku i zapachu tego, co kusi na talerzu, a potem rozpływa się w ustach.

Wśród wariacji na temat tego ciasta warto wymienić te, gdzie całość przyprószona jest cukrem pudrem, polana symboliczną łyżką czekolady, która zdaje się właśnie ociekać i aż prosi się o zlizanie odrobiny słodkości. Dość awangardowym, nawet jak na naked cake pomysłem, jest zastosowanie barwników spożywczych przy pieczeniu biszkopta. Dzięki temu zabiegowi możemy mieć ciasto niebieskie, różowe, a nawet czarno-białe!

Kropka nad i

Spotkaliśmy się z opinią, że naked cake jest zbyt mało eleganckim ciastem na wesele. O gustach się nie dyskutuje, więc nie będziemy przekonywać wielbicieli masy marcepanowej i lukrowych dekoracji do nagiego tortu. Powiemy tylko,  że... nie wiedzą, co tracą. 

Bukiety ślubne z peonii