KONKURS: Wygraj ekskluzywne kosmetyki Mary Cohr Zobacz
Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
para wręczająca zaproszenia

Kiedy wręczać zaproszenia gościom weselnym

Wir ślubnych przygotowań może spowodować chaos myśli, przez co dość łatwo zapomnieć o kilku istotnych zasadach savoir vivre. Jedną z nich jest termin i sposób dostarczenia zaproszeń weselnikom. Podpowiadamy jak dobrze to zadanie zaplanować i zrealizować.

Dawniej, ale nie w zamierzchłych czasach, a zaledwie 10-15 lat temu, w Polsce powszechnie obowiązującą zasadą, która obrosła tradycją, było zapraszanie gości na ślub i wesele przez rodziców młodej pary. Dość popularne było też używanie u dołu zaproszenia formy: „Anna Kowalska i Jan Nowak wraz z rodzicami”. Zwyczaj ten powoli odchodzi do lamusa, między innymi dlatego, że granica wieku, kiedy Polacy wstępują w związek małżeński uległa przesunięciu. Mamy też do czynienia z większą swobodą obyczajową. Młodzi samodzielnie finansuję wesele lub/i też decydują się usankcjonować prawnie swój kilkuletni nieformalny związek – są więc bardziej autonomiczni od swoich rodziców, niż miało to miejsce dawniej.

Treść zaproszenia

Zamawiając lub wypisując zaproszenia (modne ostatnio staje się kaligrafowanie treści, jeśli któreś z młodych lub ich bliskich posiada taką umiejętność), pamiętajmy o poniższych danych:

  1. imiona i nazwiska narzeczonych,
  2. imiona i nazwiska zapraszanych – stosownie do ich sytuacji prywatnej:
  • Anna Nowak
  • Anna i Jan Nowakowie
  • Anna Nowak i Jan Kowalski
  • Anna i Jan Nowakowie z dziećmi
  • Anna Nowak z osobą towarzyszącą,
  1. data i godzina ceremonii,
  2. dokładny adres, gdzie odbędzie się uroczystość weselna,
  3. prośba o potwierdzenie przybycia wraz z numerem telefonu do osób odpowiedzialnych za listę gości.

Przy wypisywaniu zaproszeń, trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawne użycie nazwisk zapraszanych osób. Ogromnie ważna jest prawidłowa odmiana nazwiska. Ogólne zalecenie dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych jest następujące: jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać. Wybór odpowiedniego wzorca odmiany zależy głównie od: płci, narodowości, zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu).

Kiedy i jak dostarczyć zaproszenia

Należy to zrobić na tyle wcześnie, aby goście mogli zarezerwować sobie termin i właściwie się do uroczystości przygotować.  Taktowne jest, aby stało się to nie później niż dwa miesiące przed datą  planowanego ślubu. W przypadku gości z zagranicy – nawet 3 miesiące.

Osobiście wręczamy zaproszenia najbliższej rodzinie i przyjaciołom, uprzedzając wcześniej o swoim przybyciu. Do dalszych członków rodziny, znajomych i osób, które mieszkają daleko, zaproszenia można wysłać pocztą i warto potwierdzić ten zamiar telefonem. Dlaczego? Ponieważ nie wypada przesłać ich listem poleconym, a w czasie rozmowy mamy możliwość uprzedzić, że zaproszenie powinno dotrzeć, na przykład w ciągu 3 dni. Jeśli tak się nie stanie (przesyłka zaginie lub będzie opóźniona), zapobiegniemy temu, że zapraszane osoby poczują się pominięte i mogą dać nam znać, że zaproszenie jednak nie dotarło do nich. Jeśli zapraszamy kogoś tylko na ślub, możemy przesłać zaproszenia pocztą – jest to akceptowalne w ramach savoir vivre.