Para Młoda ślub plenerowy

Jaki garnitur wybrać na ślub odbywający się w porze letniej?

O tym, jak dobierać ubiór pana młodego i jego drużbów, czym się kierować w zależności od typu sylwetki i z Joanną Sowińską – stylistką mody męskiej Giacomo Conti, rozmawia Anna Machnowska.

W komentarzach przyszłych panien młodych w mediach społecznościowych nie brak dyskusji na temat ubiorów dla ich wybranków. Czy możemy prosić Panią o podpowiedzi, czym kierować się, wybierając garnitur na ślub? Czy istotna jest tu pora roku?

To temat rzeka, ale oczywiście zawsze zwracamy uwagę na pory roku. Wtedy baczniej przeglądamy się oferowanym garniturom i materiałom, z jakich są wykonane.

Dobierać garnitur do stylu i kolorystyki stroju panny młodej, czy to już passé? 

W kwestii dopasowania garnituru do stroju panny młodej, są dwie szkoły. Jedna mówi, że już dawno jest to passé i mężczyzna powinien wybierać garnitur wyłącznie pod siebie, druga mówi: pasujmy! 

Jeśli wybieramy szkołę dopasowania, to na czym polega sztuka? 

Wówczas sporo uwagi warto skierować na odcień sukni przyszłej panny młodej. Gdy wybranka ma odcienie chłodne, my także starajmy się takie mieć, mam tu na myśli: granaty, czernie  i chłodne szarości . Jeśli sukni bliżej w barwie do écru, wtedy lepiej pójść w kierunku brązów, czekolad  i beżów.

Materiał, z którego ma być wykonany garnitur zawsze powinien być wysokogatunkowy. Teraz także dostępne są garnitury z połyskiem, które w swoim składzie materiałowym mają jedwab. Są one bardzo eleganckie i zdecydowanie pasują, gdy wybranka ma suknię mocno wysadzaną ozdobami.

W jaki sposób dobierać fason garnituru męskiego dla pana młodego? 

Fason garnituru w dużej mierze zależy  również od sylwetki mężczyzny. Dobry krój ukryje, co jest do ukrycia i podkreśli atuty figury. W ramce poniżej znajdziecie mały poradnik na ten temat - złożony z porad naszej ekspertki.

Czy zdradzi nam Pani, co w trawie piszczy, jeśli chodzi o ślubną modę męską w sezonie letnim?

Sezon ślubny mocno zdominowały mocne kolory, np. zielenie od pasteli po mocne mchowe odcienie, oraz wachlarz barw bordo, niczym dobre czerwone wino. 

Jeśli ślub odbywa się na plaży, warto wziąć pod uwagę len, który dodatkowo nada lekkości całej stylizacji.  

Tegoroczne śluby to także dominacja kolorów nieba. Rozbielone błękity lub te mocniejsze i do tego w kratę, także znalazły się w trendach sezonu Giacomo Conti.  

Weselnicy często wybierają zachowawczo sprawdzony czarny garnitur i białą koszulę oraz gładki lub dwu-, maksymalnie trójkolorowy krawat. Czy można sprawić, że panowie obecni na ślubie i weselu wyróżnią się modnym krojem i kolorystyką, a jednocześnie nie poczują się przebrani? 

Kwestia bycia nieprzebranym zawsze powinna być brana pod uwagę, także na własnym ślubie. Często elementem, który może pomóc mężczyznę wyróżnić jest np. dodanie kamizelki do garnituru lub postawienie na ciekawe dodatki. Giacomo Conti ma w swojej ofercie np. szeroki wybór much, które pozwolą mężczyźnie wyraźnie zaistnieć. Ciekawą opcją jest też rezygnacja z paska na rzecz szelek, co doda stylizacji pozytywnej ekstrawagancji. Wszystko tak naprawdę jest kwestią stylu ślubu i miejsca, gdzie odbędzie się wesele. Jeśli ceremonia odbywa się na plaży,  warto postawić na jaśniejsze kolory i swoistą sielskość. Co innego, gdy ślub ma miejsce w dworku, wtedy zdecydowanie lepiej postawić na bardziej formalny charakter stylizacji.

A co ze świadkiem i drużbami – czy powinni mieć garnitury dostosowane do ubioru pana młodego lub świadkowej? Jak dopasowywać ich stroje i czym się kierować?

Kwestia ubrania świadków powinna być warunkowana indywidualnymi preferencjami pary młodej, nie mamy tu żadnych kanonów. Możemy postawić na przykład na jakiś element wspólny, typu ten sam rodzaj kwiatka w butonierce lub podobny odcień garnituru. Nie warto stawiać na spójność, a raczej na indywidualną charakterystykę, bowiem ślub może być także mocno modowym wydarzeniem.

Dziękuję za rozmowę.

Ekspert radzi: Jak dobierać garnitur do sylwetki 

  • Sylwetka masywna

Po pierwsze należy wystrzegać się ubrań, które są za duże, gdyż nadmiar materiału z pewnością doda Ci optycznie kilogramów. Marynarka powinna mieć szersze frakowe klapy, które poprawią proporcje ramion względem brzucha. Powinna także zakrywać jedynie pośladki i kończyć się w miejscu, gdzie zaczynają się uda. Nie może być ona za długa, bo optycznie skróci sylwetkę. Najlepiej wybierać zestawy monochromatyczne lub w delikatne prążki.  

 

Spodnie, wybieraj takie, które mają zaprasowany kant, co wyszczupla nogi. Nogawka powinna  zwężać się poniżej kolana i nie być zbyt długa. Możesz tez zrezygnować z paska i założyć prążkowane szelki.

Koszula najlepiej by była prosta i gładka, bez żadnych wzorów. Co do kołnierzyka to najlepiej wybrać taki z dłuższymi wyłogami i np. niską stójką. Jeśli chodzi o dodatki, to przy wyborze krawata kieruj się jego szerokością i wybieraj te tradycyjne zamiast śledzika, który zaburzy proporcje Twojej sylwetki. Poszetkę wybierz bardziej charakterystyczną, i z mocnym wzorem. 

  • Sylwetka atletyczna

Tutaj zdecydowanie polecamy unikać bardzo wyrazistych wzorów, a za to  iść w kierunku mikro-patternu, lub nawet garniturów gładkich. Ze względu na ładnie zbudowane, zazwyczaj szerokie i umięśnione ramiona mężczyzn o tym typie sylwetki, marynarka nie powinna mieć wąskich klap ani zbyt szerokich – frakowych. Dobrze by była lekko wytaliowana.

Spodnie powinny być wąskie i zwężane ku dołowi. Dodatki, które najlepiej będą pasować do ubioru panów o atletycznej sylwetce, to te nieco bardziej stonowane. Czasem warto nawet zrezygnować z poszetki, lub dobrać taką, która nie będzie się zbytnio rzucać w oczy. Krawat o regularnej szerokości, najlepiej w prążki.

  • Szczupły i wysoki

Marynarka powinna być idealnie dobrana pod kątem rozmiaru. Może mieć delikatne wypełnienie ramion. Gdy wybierzesz tę dwurzędową, wyższy jej guzik powinien być osadzony nieco ponad talią, wyżej niż standardowo. Gdy wybierasz kolor i gramaturę, nie sięgaj po tkaniny ciemne ani w paski. Postaw na przykład na kratę i odcienie beżu, miodu, czy nawet bardzo jasnej szarości.  

 

Koszula? Jak najbardziej z tradycyjnym włoskim kołnierzem! Co do spodni, koniecznie powinny mieć pasek, co ładnie podkreśli proporcje sylwetki. W dodatkach, możesz postawić zarówno na muchę jak i krawat.

  • Mężczyzna niski

Mężczyzna niskiego wzrostu zdecydowanie powinien wystrzegać się zbyt długich marynarek. I dbać o proporcje między dolną i górną częścią ciała. Postaw na fason slim-fit. Zrezygnuj z szerokich klap i postaw na szpicę. 

 

Spodnie powinny być zwężane ku dołowi i, co bardzo ważne, niezbyt szerokie. Przy koszuli kieruj się zasadą mankietu, który winien wystawać 1-2 cm, tak aby zachować ładne proporcje rękawów marynarki. Dodatki mniej szalone, postaw na bardziej proste i stonowane.

Szukacie inspiracji na dodatki?

koszule 

kamizelki

poszetki 

muchy 

Elegancję ubioru podkreślą też ciekawe spinki do koszuli.