Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz nadal z niego korzystać zaloguj się
Najpiękniejsze wzory Obrączek Ślubnych    Zobacz
Przedsprzedaż stoisk na Targi Młodej Pary rozpoczęta — specjalne ceny tylko do północy!    Sprawdź
prezenty ślubne

Gotówka czy oryginalny prezent?

Wszystkie osoby biorące udział w uroczystości weselnej powinny ufundować i wręczyć młodej parze prezenty. To, jakiego rodzaju będzie to prezent, zależy już tylko od gości. Młodzi bowiem nie powinni narzucać gościom, czym chcą być obdarowani.

Dawniej nie do pomyślenia było dawanie w prezencie ślubnym pieniędzy. Uznano by to za nieeleganckie, a prezent miał być po prostu praktyczny. Ponieważ goście nie zawsze byli w stanie uzgodnić między sobą to, co kto młodej parze kupi, prezenty często się duplikowały i w rezultacie młodzi po przyjęciu weselnym mieli: kilka żelazek, nadprogramowe komplety kieliszków albo serwisów kawowych i niezliczone ilości obrusów. Dobry obyczaj nakazywał jednak cieszyć się z prezentów i dziękować za nie, choć w rzeczywistości stanowiło to nie lada problem.

Dziś pieniądze są jednym z najpopularniejszych prezentów dla państwa młodych, a wręczanie ich nikogo już nie bulwersuje. I choć młodzi pozbawiają się tym samym radości z zaskakujących prezentów, to za zebranie pieniądze sami mogą sobie kupić to, czego tak naprawdę potrzebują.

Jeśli pieniądze, to ile?

Warto pamiętać, że pieniężny podarunek powinien być sumą, która pozwoli młodym kupić atrakcyjny prezent. Zwyczajowo przyjęło się, że kwota nie powinna być mniejsza, niż – tak zwana – „za talerzyk”, czyli średni koszt ugoszczenia 1 osoby na weselu. Przy czym wiadomo, że to nie na gościach spoczywa odpowiedzialność finansowa za to, że młodzi wybrali wyjątkowo wystawny lokal. Podarowane banknoty powinny być czyste, bez załamań oraz umieszczone w eleganckiej kopercie.  Jeśli goście, z różnych względów, mogą pozwolić sobie na podarowanie jedynie drobnej kwoty pieniędzy, warto zdecydować jednak na zakup skromnego, ale oryginalnego prezentu.

Lista prezentów

Młodzi coraz częściej decydują się także na sporządzanie konkretnych list prezentów i zostawianie ich w określonych sklepach. Narzeczeni, podczas przekazywania zaproszeń na ślub dołączają wtedy spis i adresy sklepów, w których znajdują się one znajdują. Oczywiście w żaden sposób nie zmusza to gości do zakupu tylko i wyłącznie przedmiotów ze spisu. Ma to być jedynie uproszczeniem dla gości, dla których niejednokrotnie zakup prezentu bywa mocno kłopotliwy.

Za każdym razem, gdy ktoś z gości decyduje się na zakup konkretnej rzeczy, ta wykreślana jest przez pracowników sklepu. Nie ma zatem niebezpieczeństwa, że przedmioty się zdublują. Plusem oczywiście jest to, że państwo młodzi otrzymają prezenty, których oczekują, a goście nie będą się głowić co kupić młodym. Minusem natomiast jest brak elementu zaskoczenia i sprawienia nowożeńcom prawdziwej niespodzianki.

A może jednak niespodzianka?

Warto, jeśli tylko goście mogą sobie na to pozwolić, dodać do prezentu z listy także coś od siebie. Nie musi to być nic drogiego. Ważne, by w oryginalny sposób podkreślić, że w szczególny sposób pomyśleliśmy o nowożeńcach. Może to być własnoręcznie wykonana ramka na ślubną fotografię, grawerowane kieliszki lub personalizowane poduszki albo ręczniki. Jeśli państwo młodzi zdecydowali, że razem z nami chcą świętować rozpoczęcie wspólnej drogi życia, warto pokazać im, że jesteśmy im za to wdzięczni, a ich uroczystość także dla nas jest wyjątkowa.

Ci, którzy dobrze znają młodych, sami najlepiej będą wiedzieli, czym sprawią im największą przyjemność. Trafiony prezent wcale nie musi być kosztowny. Najważniejsze, by był dla nowożeńców miłym wspomnieniem, także po wielu latach.  

Źródło: wilczkiewicz.com

Kiedy wręczać prezenty?

Po powrocie z kościoła lub urzędu, już w miejscu, gdzie odbywa się wesele. Przed tym powinno nastąpić  jednak przywitanie gości na przyjęciu weselnym, a także spełnienie toastu na cześć młodej pary. Dopiero później goście mogą zająć miejsca przy weselnych stołach. Eleganckim gestem jest obejrzenie przez państwa młodych prezentów i podziękowanie gościom. Nie wypada natomiast zaglądać do kopert. Jedynie ci, którzy zostali zaproszeni na sam ślub lub nie mogą uczestniczyć w weselu, obdarowują młodą parę tuż po wyjściu z ceremonii.