KONKURS: Wygraj ekskluzywne kosmetyki Mary Cohr Zobacz
Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
para młoda w parku na sesji ślubnej

5 kroków do ślubu i wesela marzeń

Źródło: PhotoWonderland

Mimo, że to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu, zawarcie związku małżeńskiego bywa mocno stresujące. Często wcale nie zmiany, które ono niesie powodują to napięcie, ale brak pomysłu i planu na to, jak zabrać się do organizacji ślubu i wesela.


Podpowiadamy, na jakie kluczowe elementy przygotowań koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby mieć poczucie, że stworzyliście szkielet, na którym zbudujecie całe wydarzenie. Oto 5 porad, które pomogą Wam ustalić strategię działania.

1. Co dwie głowy, to nie jedna

Co to znaczy „podróż marzeń”, „ślub marzeń”, „praca marzeń”? To takie wyobrażenie jakiegoś naszego celu, które motywuje nas do jego realizacji. O ile praca marzeń to cel, którego nie musimy z nikim konsultować, chyba, że wymaga jakichś wyrzeczeń w obszarze życia prywatnego, o tyle już podróż warto przedyskutować z naszymi towarzyszami. Ślub to tym bardziej przedsięwzięcie, które musi zostać omówione szczegółowo przez narzeczonych, aby to, jak będzie wyglądał uwzględniało potrzeby obojga.

Każdy element ceremonii i przyjęcia weselnego omawiajcie we dwoje. Nie róbcie tego w pośpiechu, ani w nerwach. Zapisujcie ustalenia, na przykład w jednym zeszycie lub pliku excell, dopisując od razu widełki cenowe, w których chcecie zmieścić się z daną atrakcją. Planowanie ślubu i wesela przez przyszłą pannę młodą, bez udziału jej narzeczonego, a co gorsza we współudziale z mamą lub teściową, przy braku zaangażowania zainteresowanego, prowadzi do konfliktów i naszym zdaniem zupełnie rozmija się z celem i sensem wydarzenia. Jeśli za dużo osób ma wpływ na decyzje młodych, robi się z planów jeden wielki mętlik. Tak więc: co dwie głowy to nie jedna, ale już gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. 

Źródło: PhotoWonderland

2. Jeden motyw daje spójność

Jeśli macie ogrom pomysłów lub przeciwnie, nic konkretnego nie przychodzi Wam do głowy, pomocne może być oplecenie scenariusza wesela i akcentów samej ceremonii zaślubin wokół jednego motywu. Inspiracją mogą być wspólne zainteresowania: kinematografia, jazda konna, ulubione miejsce na świecie, a nawet kolory, wzory, teledysk lub epoka historyczna. Ważne, aby motyw wyrażał Was jako parę.

3. Diabeł tkwi w szczegółach

Kontynuując wątek motywu, temat to jedno, a realizacja to drugie. Jeśli ślub i wesele mają nawiązywać do regionu Mazowsza, wówczas motyw np. haftu łowickiego powinien być obecny na zaproszeniach, w dekoracji stołów, winietkach dla gości, a nawet zawieszkach na alkohol. Wyrażenie motywu powinno być klamrą spinającą całość – najlepiej w strojach państwa młodych. Wystarczą dodatki, ale można pokusić się na przykład o stroje mocno nawiązujące do regionalnych. Kremowa suknia z wyhaftowanym gorsetem oraz podobny akcent w stroju pana młodego (butonierka, pas, haft w koszuli) będą pięknie wprowadzały wybrany motyw i razem z dekoracjami stworzą klimat całego przyjęcia.

4. Nie tylko lokal, ale i ludzie

Bieżąca wymiana nakryć, uzupełnianie talerzy z przekąskami i napojów na stołach to nieodzowny element dobrej obsługi na przyjęciu weselnym. Także stosowanie się przez kelnerów i kelnerki do zasad etykiety w obsłudze (podchodzenie do gości tylko z lewej strony, niezabieranie naczyń, na których jest jeszcze jedzenie, nieprzenoszenie dań nad głowami gości, jak i nieproszenie o przekazanie talerzy dalej) to dziś już standard, którego mamy prawo oczekiwać. Uśmiech, estetyczny wygląd, a także umiejętność podejmowania uprzejmej konwersacji to „a must” przy obsłudze gości.Wybierając restaurację, salę weselną warto „dać się obsłużyć” personelowi tego miejsca, aby móc przekonać się, na jakie standardy stawiają właściciele lokalu. Dzięki temu będziecie mieć także okazję przetestowania menu i wybrania dań, które sprawią, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

5. Maestro! Music please

Oprawa muzyczna wesela to ogromnie ważny jego element – powinna mocno korespondować z motywem wesela i przekrojem wiekowym gości. Jeśli zapraszamy głównie osoby młode, spokojnie można w propozycje serwowane przez DJa (pop i szlagiery weselne) wpleść klubowe kawałki. Jeśli wśród gości jest wiele osób w wieku naszych rodziców i dziadków, warto pomyśleć o zespole, który zapewni przeboje dla każdego pokolenia. Dobry band to taki, który potrafi odpowiedzieć na potrzebę zabawy wszystkich grup wiekowych. DJ też może spełnić taką rolę, tym bardziej, że jeśli jest showmanem, będzie prowadził dialog z weselnikami, a to silnie wpływa na atmosferę zabawy. Warto jednak zobaczyć nagrania z poprowadzonych przez niego imprez, aby nie być niemile zaskoczonym niesmacznymi żartami czy na przykład... złą dykcją.

Źródło: Vision-Media