Dzień ślubu i wesela to dla młodej pary z pewnością jeden z tych najważniejszych i niepowtarzalnych. Zaślubiny to otwarcie nowej, pełnej miłości i nadziei, wspólnej drogi. Aby zapewnić sobie tego dnia jak najwięcej spokoju, załóżcie w swoim planerze specjalny dział: nasz wielki dzień wesela – krok po kroku. A bardziej serio – przeczytajcie nasze sugestie, aby jak najspokojniej podejść do kulminacyjnych momentów przygotowań do ślubu i wesela.
Bez wątpienia ceremonia ślubna jest czasem dla młodej pary, bo to złożenie przez nią małżeńskiej przysięgi jest chwilą, na którą z niecierpliwością czekają i do której długo się przygotowują. Młodzi są wówczas w centrum uwagi, goście skupiają się wyłącznie na nich. Wesele natomiast jest czasem radości z dnia zaślubin, spędzanym w gronie najbliższych – rodziny i znajomych. I to głównie dla gości wesele zazwyczaj organizujemy.
Niezależnie od tego, czy narzeczeni planują wykwintne przyjęcie, czy kameralną uroczystość, wymaga to przemyślanych działań i dokładnego ustalenia wszystkich elementów zarówno samego przyjęcia weselnego, jak i ceremonii zaślubin. To bez wątpienia absorbuje państwa młodych, także w tym najważniejszym dniu. Warto więc zawczasu pomyśleć, które czynności zaplanować nieco wcześniej lub poprosić o pomoc innych, by dzień ślubu był wyjątkowy zarówno dla młodych, jak i dla gości. A w miarę możliwości pozbawiony także niepotrzebnych nerwów i stresu.
Dzień ślubu – dekoracje, czyli grunt to dobre planowanie
Dekoracje kościoła, urzędu lub pleneru, ustalenie menu, sposobu usadzenia gości, zaplanowanie poszczególnych elementów wesela to żmudne i wymagające przemyślenia działania. Jeśli młodzi zatrudniają do organizacji ślubu i wesela profesjonalistów, ich droga w tym dniu będzie z pewnością mniej wyboista. Jeśli natomiast podejmą wyzwanie i chęć zorganizowania ceremonii i wesela samodzielnie, warto usiąść na kilka tygodni wcześniej wraz z najbliższymi i po kolei prześledzić poszczególne etapy przygotowań oraz samej ceremonii. Trudno jest przewidzieć możliwe scenariusze, warto jednak zdroworozsądkowo omówić poszczególne etapy przygotowań, by w miarę możliwości rozważyć wszystkie ewentualności.
Usadzenie gości na przyjęciu weselnym
To zadanie, które niejednej parze spędza sen z powiek. Pogodzenie obecności na jednej imprezie zarówno statecznych cioć, jak i ekscentrycznych znajomych, jest nie lada wyzwaniem. Aby uniknąć związanych z tym nerwów, warto poprosić o wsparcie rodziców lub przyjaciół, którzy dobrze nas znając, będą reagować na wprowadzane na listę gości zmiany i zajmą się tym, aby wszystkie tabliczki na stołach znalazły się we właściwym miejscu.
Sprawdź:
Dekoracje
Dekorowania świeżymi kwiatami to niestety czynność która musi być wykonana na ostatnim etapie przygotowań. Jeśli młodzi nie zatrudniają do tego celu specjalisty, warto zawczasu poprosić o wsparcie kogoś ze znajomych z wyczuciem estetyki, by samemu nie biegać w obłędzie tuż przed ceremonią, ustawiając w przypadkowych miejscach kwiaty i dekoracje. O przywiezienie bukietu także można poprosić kogoś bliskiego.
Menu
Na weselu liczy się dobry humor, dobry zespół czy DJ i jedzenie. Kolejność oczywiście dowolna. Preferencje kulinarne i gust muzyczny bywają różne, warto więc postawić na... różnorodność, a także – jeśli decydujemy się na dość wymyślne lub ekstrawaganckie menu – pomyśleć o gościach o mniej wyszukanych gustach, zapewniając im bardziej tradycyjne smakołyki. Tak, aby każdy znalazł na półmiskach coś dla siebie, a w muzyce, oprócz aktualnych hitów dla młodych gości, dobrze jest postawić także na nieco starsze klasyczne kawałki, by pozwolić wujowi wziąć pod rękę ciocię i dać im poczucie, że są ważnymi dla nas gośćmi. Na weselu wszyscy powinni się przecież dobrze bawić.
Dzień ślubu to dzień wesela
Dzień ślubu warto rozpocząć od dobrego i zjedzonego spokojnie śniadania. Później tak zagospodarujcie czas, by znaleźć chwilę na choć krótki spacer tylko we dwoje. To wasz dzień i celebrujcie każdą jego minutę. Jeśli będziecie spokojni, wszystko potoczy się zgodnie z waszą myślą. Nic bowiem nie przyciąga tak dobrych zdarzeń, jak działanie według planu i... pozytywne nastawienie.
Podziękowanie
Podziękowania dla gości, w formie upominków rozdawanych na koniec wesela lub rozsyłanych pocztą, na przykład ze słodkim symbolicznym podarunkiem, na dobre weszły do kanonu organizacji wesel w Polsce. Warto tu pokusić się o oryginalność, aby zaproszeni goście poczuli się wyróżnieni i ważni dla nas. Może warto poprosić fotografa o zrobienie zdjęć każdej przybyłej parze, czy rodzinie, aby móc potem przesłać je w ładnej ramce? Każdy indywidualny akcent będzie na pewno mile widziany przez weselników.
A na koniec warto przypomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Bez względu na to, czy wszystko w tym dniu ułoży się doskonale, czy z małymi potknięciami, tak naprawdę to i tak będzie jeden z najpiękniejszych dni w życiu pary, niezależnie od kwestii organizacyjnych. Ich miłość, szacunek, radość i wszechogarniająca chęć pójścia razem przez życie z pewnością są najważniejsze. Warto o tym pamiętać, kiedy dopada nas stres związany z organizacją ślubu i wesela.