Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet
Panna Młoda z druhenkami

Rodzaje welonów ślubnych

To nieodłączny atrybut panny młodej, bez niego nawet najcudowniejsza suknia jest niekompletna. Wbrew pozorom wybór idealnego modelu wcale nie jest taki prosty, ponieważ rodzajów welonów jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Zdradzamy, na co zwracać uwagę podczas kupna tego elementu stroju.

Welon musi być przede wszystkim dopasowany do typu urody panny młodej, jej sylwetki oraz kreacji. Są bowiem rodzaje woalek, które mimo zjawiskowego wyglądu po prostu przytłoczą na przykład drobną i niską kobietę. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że tak naprawdę welon czasami nie będzie na kimś leżał dobrze, wtedy można go zastąpić fascynatorem, wiankiem, diademem czy kapelusikiem.

Para Młoda w domu

Źródło: wWelonie.pl

Welony ślubne – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze: kolor. Być może ta rada wyda Ci się infantylna, ale uwierz, że to wcale nie takie łatwe. Jeśli nie kupujesz welonu od razu z suknią, potem możesz mieć problem z dobraniem odpowiedniego odcienia. Ten z kolei powinien być dokładnie taki sam jak barwa sukni. Kieruj się również zasadą przeciwieństw. Co to znaczy? Jeśli Twoja kreacja jest bardzo prosta i klasyczna, welon może być ozdobny i bajkowy. Jeżeli jednak suknia jest wytworna i nietypowa, woalkę pozostaw skromniejszą i bez dekorów (ewentualnie z subtelną koronką).

Para Młoda wychodząca z kościoła

Źródło: Maciej Repecki 

Po drugie: długość i szerokość. Tę pierwszą dopasuj do fryzury i rodzaju sukni. Pamiętaj, że jeśli masz tren, welon powinien być co najmniej 15 cm dłuższy. Kwestia szerokości jest zaś o tyle skomplikowana, że na rynku dostępne są trzy rodzaje: 140, 180 i aż 275 cm. Najwęższy model lekko spływa po plecach i jest najbardziej uniwersalny. Szerszy zakrywa ramiona, więc nie sprawdzi się przy kreacjach z dekoracyjnymi rękawkami. Z kolei najszerszy wariant jest iście królewski i bardzo gęsto marszczony – odradza się go paniom, które może optycznie powiększyć wszerz na twarzy i sylwetce.

Panna Młoda z długim welonem w sesji miejskiej

Źródło: Maciej Repecki

Dekoracje ścianki za stołem Państwa Młodych

Rodzaje welonów ślubnych

Na welony patrzy się głównie przez pryzmat ich długości. Te króciutkie zasłaniające niekiedy nawet nie całą twarz, a na przykład tylko oczy, to tak zwane blushery. Ich funkcję często pełnią stylowe woalki w stylu vintage. Kolejne to welony do ramion albo łokcia (flyaway). Najczęściej wykonane z tiulu, dosyć tradycyjne.

panna Młoda z bukietem siedząca na łózku

Źródło: wWelonie.pl

Gdy panna młoda wchodzi do kościoła, przysłania jej twarz. Zgarnia go do tyłu ojciec, który przed ołtarzem symbolicznie przekazuje córkę jej przyszłemu mężowi.Dłuższe wersje to fingertip (do połowy uda) czy welon do walca (do łydek). Wariant sunący po podłodze to z kolei chapel, czyli welon kościelny.

Para Młoda wychodząca z kościoła

Źródło: wWelonie.pl

Ciekawe urozmaicenie stanowi mantila, czyli ozdobny okrągły welon hiszpański obszyty kunsztowną koronką. Baśniowo prezentuje się też welon typu balerina, który ze względu na długie i zwiewne poły tworzy efekt zjawiskowego płaszcza. Nie można też zapominać o kaskadowych welonach wielowarstwowych (choć bywają naprawdę ciężkie) oraz lekkich modelach doczepianych do koczków.

Panna Młoda z welonem w domu

Panna Młoda czekająca na Pana Młodego w domu

Długi welon w kościele

Ciekawostką są tak zwane welony katedralne, czyli wręcz monumentalnie długie i ciężkie. Są na tyle duże objętościowo, że ktoś musi je nieść za panną młodą. Zazwyczaj decydują się na nie kobiety, które mają okazję wziąć ślub w okazałej katedrze, przez którą dosyć długo kroczy się do ołtarza. Popularne są głównie w Wielkiej Brytanii i wśród rodzin królewskich. Na pewno kojarzysz słynny welon księżnej Kate, prawda? 

Para Młoda wychodząca z kościoła

Źródło: Artur Berek Fotografia

Para Młoda przed ołtarzem

Źródło: Olszyk Fotografia 

Bordowy jako motyw przewodni wesela