Moda czy indywidualność w męskich ubiorach ślubnych?

O typach damskich sylwetek wiemy naprawdę dużo. Nie brak źródeł informacji na ten temat. Dobór ubioru do figury mężczyzn jest traktowany nieco po macoszemu. To wątek, który warto poruszyć w tematyce przygotowań do ślubu, aby Pan Młody także mógł wyglądać doskonale w tak ważnym dla niego dniu. O pomoc w rozpoznaniu sylwetek męskich i porady co do odpowiedniego dobieraniu fasonów ubrań, a także roli trendów, poprosiliśmy stylistkę  mody męskiej Giacomo Conti. 

Na ile moda wkracza do męskiego stroju ślubnego? Czy trendy zawsze się sprawdzają, czy może lepsza jest stara dobra klasyka? 

Moda bardzo silnie wkracza w modę garniturów męskich. Sposób na dobry garnitur ślubny jest bardzo zróżnicowany. Każdy dom mody czy projektant silne nawiązuje do wypracowanego przez siebie stylu.  Przedstawione sylwetki projektantów stanowią swego rodzaju propozycję, którą często należy dostosować do realiów. Warto jednak inspirować się i być na bieżąco z trendami. Uważam, że klasyka okraszona smaczkiem w postaci dodatków np. wyraźnej poszetki, krawatu i muszki, czy – tak modnych w ostatnim czasie pinów –  jest często wystarczającą , a wręcz naprawdę trafioną propozycją. Wszystko zależy od odwagi Pana Młodego, tego, czym na co dzień jest dla niego dobór garderoby i co decyduje o jego komforcie, a także całej wizji przyjęcia weselnego.

Jakie trendy są zatem teraz aktualne?

Do łask w tym sezonie wracają: dwurzędowe marynarki, garnitury –trzyczęściowe, prążkowane oraz w wyrazistych kolorach: zieleń, bordo. Nadal wysoką pozycję w garniturach ślubnych ma kratka. Mniej popularne (przynajmniej na razie), ale bardzo efektowne są garnitury uszyte z żakardu. 

Co do stylizacji – zdecydowanie królują te monochromatyczne i bardziej stonowane. 

Skoro garnitur ślubny powinien być spójny z tym, jak mężczyzna o danym typie sylwetki może osiągać najlepszy efekt wizualny, ubierając się na co dzień, czy możemy omówić poszczególne kształty?

Wyróżniamy cztery podstawowe typy męskich sylwetek: jabłko, ołówek, gruszka i trójkąt. Dla reprezentantów każdej z nich można podać konkretne zalecenia, jakie ubiory dobierać na co dzień, aby wyglądać atrakcyjnie – zakamuflować niedoskonałości i uwypuklić atuty.

Typ figury trójkąt (mezomorfik) to ten najbliższy ideałowi męskiej sylwetki. Cechują go zgrabne nogi i pośladki, płaski brzuch oraz szerokie ramiona. Przy doborze ubrań, pan „trójkąt” powinien skupić się na równoważeniu proporcji pomiędzy szeroką górną częścią ciała a wąskimi, niekiedy nadmiernie szczupłymi nogami.

Mężczyźni o tym typie sylwetki dobrze wyglądają w: bluzkach  swetrach w ciemnych barwach, t-shirtach o delikatnych wzorach, koszulkach polo. Ich wyglądowi służą dekolty w „V”, spodnie o nieco szerszym kroju, które poszerzą optycznie dół sylwetki – na przykład „bojówki”.  Z koszul panowie ci powinni wybierać koszule slim lub podwójnie taliowane, np. Michele. Z garniturów świetnie podkreślą ich sylwetkę na przykład te włoskie, taliowane, np. Marcus

Dla korzystnego wyglądu panowie „trójkąty” powinni zrezygnować z noszenia: spodni – rurek, tych wąskich w kant i ciemnych , dodatkowo wyszczuplających nogi. „Góry” nie powinny poszerzać optycznie – należy więc unikać koszul, bluzek, swetrów w duże wzory lub poziome pasy. 

Jakie zalecenia ma pani dla panów o kształtach jabłka? 

Typ męskiej sylwetki „jabłko” (endomorfin) charakteryzuje okrągła budowa. Mężczyźni o takich kształtach mają najczęściej niezbyt długie, a i raczej korpulentne nogi. Ich ramiona zbliżone są szerokością do bioder, a brzuch wydatny. To właśnie o takich mężczyznach kobiety zwykły mówić, że są... misiowaci. ☺  Aby ich proporcje były zrównoważone powinny postawić na: bluzki z dekoltem w serek, dłuższe marynarki, łagodne kroje garniturów, ciemne lub cieniowane spodnie (wyszczuplą nogi), stonowane i jednolite wzory. 

Czego panowie „jabłka” nosić nie powinni, aby dobrze się prezentować? Obcisłych i zbyt małych ubrań, odzień wzorzystych – szczególnie w duże wzory i szerokie paski. Wkładanie koszuli w spodnie jest niepożądane, podobnie jak mocne kontrasty między górą a dołem ubioru. 

Przechodzimy do panów „gruszek” ☺. 

Typ figury „gruszka” charakteryzuje uwydatniony brzuch. Ten mankament to właściwie jedyna niedogodność, na jaką mogą narzekać mężczyźni o takim typie sylwetki. Dlatego, dobierając garderobę, powinni pamiętać o maskowaniu brzucha. Stąd nie zalecam noszenia ubrań dodatkowo poszerzających górną część ciała. 

Panom „gruszkom” korzystny wygląd zapewnią: T-shirty z dekoltem „V”, kamizelki, gładkie koszule, spodnie z  prostymi lub rozszerzanymi nogawkami. Dobrym wyborem są marynarki o szerszych ramionach i klapach, które optycznie zrównają szerokość ramion z talią, dzięki czemu wydatny brzuch zostanie zamaskowany. Zdecydowanie najlepsze dla tego typu sylwetki są ubrania w jednolitym kolorze. 

Mężczyźni o typie sylwetki „gruszka” źle prezentować się będą we: wzorzystych koszulach i bluzkach, a także tych, które są obcisłe w okolicy brzucha. Zdecydowanie nie służą im: spodnie rurki, ale i te zbyt szerokie, bo optycznie będą skracać nogi. Należy także unikać ubrań w poziome pasy, ponieważ poszerzają sylwetkę. 

Zaintrygował mnie typ męskiej figury „ołówek”. Czym się charakteryzuje?

Mężczyźni o tym typie sylwetki (ektomorficy) to, można śmiało powiedzieć – szczęściarze. Zawsze wyglądają młodo, wręcz chłopięco – nawet w dojrzałym wieku. Panowie „ołówki” z natury są wysocy, szczupli, niekiedy nawet chudzi.  Proporcje bioder, nóg i klatki piersiowej są u nich zazwyczaj równomiernie rozłożone, dlatego atrakcyjny wygląd nie jest dla nich rzeczą trudną do osiągnięcia. Mogą oni nosić nieomal wszystko, pamiętając jedynie o tym, aby ubiór nie wydłużał jeszcze bardziej ich sylwetki. Aby poszerzyć nieco ramiona i nadać sobie „poważniejszego” wyglądu, mężczyźni „ołówki” mogą na górną część ciała zakładać kilka warstw.  To dlatego tak dobrze im w garniturach z kamizelką!

Ubrania, które będą dodatkowo uwydatniać atuty tego typu sylwetki, to: szerokie kurtki i płaszcze, dwurzędowe marynarki o lekko wymodelowanych ramionach, koszule i bluzki w poziome pasy, a także te noszone z odpiętym guzikiem. Zdecydowanie to dla panów „ołówków” są spodnie w jasnych barwach (!), obszerne swetry, bluzki i t-shirty z duże wzory i napisy, jak i – wspomniana już – warstwowość. 

Aby prezentować się najlepiej, jak to możliwe ;-), panowie o typie sylwetki „ołówek” powinni unikać: zbyt luźnych ubrań, spodni w kant i rurek, bardzo ciemnych spodni, zbyt obcisłych t-shirtów i dużych dużych wyłogów w marynarkach. 

Dla wyboru odpowiedniego stroju istotny pewnie jest też sposób bycia, poruszania się? Jak prawidłowo dobierać garnitur ślubny, biorąc pod uwagę typ sylwetki i te czynniki?

Ubierając Pana Młodego pracujemy zawsze na jego sylwetce. Źle dobrany garnitur do proporcji ciała może popsuć całe wrażenie. Sylwetka mężczyzny, jak wspomniałam wcześniej, stawia nam pewne ograniczenia. Należy skoncentrować się nie tylko na nich, ale i odpowiednim rozmiarze garnituru, i oczywiście dobrać stylizację tak, aby spełniła oczekiwania Pana Młodego. 

Pamiętajmy – nie przebieramy, tylko ubieramy! Męska stylizacja musi pasować do charakteru ślubu oraz nawiązywać do założeń mężczyzny – efektu, który chce on osiągnąć. Proponowany strój ma więc nawiązywać więc do charakteru, potrzeb mężczyzny co do komfortu, ale i jego... dynamiki w życiu codziennym. Zwracamy uwagę również na strój panny młodej, ponieważ kompozycja stylizacji zakochanych powinna w jakichś elementach się przenikać się, a na pewno pasować do siebie. 

Przy doborze garnituru ślubnego, warto także zwrócić uwagę na użyty w stylizacji rodzaj tkaniny – kratka, prążki, żakard, trzyczęściowy. Odpowiednie dodatki podkreślą charakter ubioru

Dziękuję bardzo za rozmowę. 

 

JAK UKRYĆ MANKAMENTY SYLWETKI?

Wysoki mężczyzna powinien wybrać:

  • spodnie w innym kolorze niż marynarka (podział sylwetki)
  • szerokie krawaty, grube węzły
  • spodnie proste bez kantów, z obniżonym stanem

Dla niskiego mężczyzny korzystne będą:  

  • jednokolorowe ubrania, monochromatyczność
  • jednorzędowe marynarki (maks. na 2 guziki)
  • spodnie bez zaszewek, w kant
  • skarpetki w kolorze spodni
  • należy unikać kołnierzyków – typ: szeroki, włoski

Krótki tułów, długie nogi? Odpowiednie będą: 

  • spodnie z niską talią
  • koszulki polo i T-shirty noszone na zewnątrz spodni
  • kolor paska dopasowany do koloru górnej części garderoby
  • mankiety przy nogawkach spodni

Długi tułów, krótkie nogi – co wtedy?

  • spodnie noszone na poziomie naturalnej linii talii
  • koszulki typu T-shirt, polo noszone wpuszczone w spodnie
  • góra i dół ubioru w kontrastowych kolorach

Jak ukryć duży brzuch? Wybierając:

  • ciemniejsze kolory odzieży, lżejsze tkaniny
  • szelki
  • marynarki na jeden lub dwa guziki
  • garnitur z kamizelką
  • koszule w regularne pionowe pasy
  • należy unikać zwężających się nogawek, preferowane są te proste 

Mała klatka piersiowa – jak zrównoważyć proporcje? 

  • preferowane marynarki o podniesionej linii ramion
  • unikać cienkich, przezroczystych materiałów
  • używanie w stylizacji mocnych kolorów górnych części odzieży, preferowane poziome linie
  • koszule casualowe z dużymi kieszeniami na piersi
  • stylizacje warstwowe 
  • płaszcze i kurtki z szerokimi klapami

Długa szyja, krótka szyja i tzw. podwójny podbródek

Długa szyja: golf, kurtki i płaszcze z wysokim kołnierzem, koszule z wysokim kołnierzem lub stójką. 

Krótka szyja (podwójny podbródek): T-shirty i swetry z wycięciem w trójkąt, koszulki polo, koszule z kołnierzykiem o niskiej stójce i dłuższych wyłogach. 

 

ZASADY MĘSKIEJ STYLIZACJI:

 

  • Jak prawidłowo dobrać marynarkę?

Ramiona marynarki muszą być zgodne z naturalną linią ciała. Rękaw marynarki musi leżeć smukło, bez żadnych załamań. Jego długość wyznacza nasada kciuka. 

  • Klapy marynarki

Powinny być dostosowane do proporcji sylwetki. Wąskie klapy są odpowiednie dla mężczyzn szczupłych, szerokie dla mężczyzn o sylwetce postawnej, tęgiej. Szerokość klapy wpływa również na wybór szerokość krawata: wąska klapa = wąski krawat, szeroka klapa = szeroki krawat.

  • Prawidłowa długość mankietu

Rękawy marynarki powinny się kończyć ok. 2 cm powyżej przegubu nadgarstka. Wynika to z tego, że mankiet koszuli zatrzymuje się właśnie na przegubie (lub nieco wyżej), a klasyczne zasady mówią, że mankiet powinien wystawać około 1-2 cm spod rękawa marynarki.

  • Jak zapinać guziki przy kamizelce?

Kamizelka powinna być na tyle długa, by od dołu nie była widoczna koszula. Nosi się ją zawsze zapiętą, możliwe odstępstwo to rozpięcie dolnego guzika dla nadania stylizacji większego luzu. Temu samemu może służyć, mniej zalecane, rozpięcie górnego guzika. 

  • Jak nosić pasek?

Zakładamy go od pierwszej szlufki po lewej, patrząc z perspektywy osoby, która ma na sobie spodnie. W efekcie po włożeniu paska we wszystkie szlufki, powinniśmy klamrę trzymać w lewej ręce, a końcówkę paska w prawej. Pasek powinien być w kolorze butów i mieć 5 dziurek. Zapinamy go na środkową, czyli  trzecią dziurkę.  

  • Prawidłowa długość nogawki, to?

Przy doborze długości nogawki powinniśmy sugerować się jej szerokością. 

Im węższa nogawka, tym krótsze powinny być spodnie,  ich dolna krawędź zatrzymuje się w innym punkcie buta (wyżej). Szeroka nogawka (24-26 cm) powinna sięgać do obcasa buta oraz zakrywać jego wiązania, średnia szerokość nogawki (20-23cm) powinna sięgać do połowy cholewki(patrząc od tyłu), a z przodu opiera się na bucie.