Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się

Dekoracje ślubne z gipsówki

Gipsówka to przepiękny kwiat o romantycznym charakterze. Nic dziwnego, że jest z uwielbieniem wykorzystywana do tworzenia dekoracji ślubnych. Aż trudno uwierzyć, ale jeszcze jakiś czas temu była kompletnie niedoceniania. Podpowiadamy, do czego można ją wykorzystać, żeby wesele zachwyciło magiczną, nieco leśną atmosferą.

Gipsówka znana jest też jako łyszczec. Dziko rosnącą można ją spotkać nie tylko w Europie, lecz także w Azji, Afryce, a nawet na terenach Australii i Oceanii. W Polsce występuje kilka jej gatunków, ale największą popularnością cieszą się zwłaszcza gipsówki nadobna i wiechowata. Ich walory dekoracyjne są obecnie szczerze doceniane w branży florystycznej i chętnie wykorzystywane do aranżacji ślubnych.

Gipsówka nadobna jest rośliną jednoroczną i kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma piękne drobne kwiaty – najczęściej białe, ale też różowe i purpurowe. Świetnie sprawdza się w ciętych kompozycjach, ponieważ bardzo długo zachowuje świeżość i nie potrzebuje dużo wody. W bukietach lubi się na przykład z wytwornymi różami.

Gipsówka wiechowata to z kolei kwiat wieloletni, kwitnie na przełomie lata i jesieni. Jej cechą charakterystyczną są proste pędy z ogromem malutkich kwiatuszków zebranych w wiechy. Mogą mieć barwę białą lub żółtą, na weselach dominuje oczywiście odcień niewinności.

Gipsówka jako dekoracja ślubna

Cudowny kwiat wprowadza klimat niczym w czarodziejskiej baśni. Można wykonać z niej ozdobne portale, obramować nią drzwi, okna, ozdobić krzesła. Niezwykle efektownie zaprezentuje się w formie kul podwieszanych pod sufitem albo delikatnych wieńców – zawieszonych na ścianach bądź rozłożonych na stołach (w ich środek można wstawić na przykład szklane lampiony). Gipsówkę warto też rozstawić po całej sali w uroczych wazonikach bądź wiaderkach czy słoikach. Genialnie wygląda w połączeniu ze złotem, drewnem, jutowymi sznurkami oraz z eleganckimi wstążkami. Szczególnie sprawdzi się w stylistyce rustykalnej, boho lub vintage.

Źródło: WE ARE 14 STUDIO

Gipsówka na... torcie?

Tak! To prawdziwy hit. Gipsówka doda każdemu wypiekowi subtelności. Najlepiej ozdabiać nią ciasta minimalistyczne – niekoniecznie całe białe, ale jednak utrzymane w jednym odcieniu. Przy tortach wielopiętrowych da wrażenie kaskadowej roślinnej fontanny. W takiej funkcji ma też jeszcze jedną zaletę – sprawi, że deser będzie wyglądał zachęcająco przez długi czas, nawet gdy już nieco oklapnie czy obeschnie. Warto też wiedzieć, że gipsówka wiechowata to kwiat jadalny o łagodnym słodkawym smaku – w tym kontekście wypiek staje się jeszcze bardziej atrakcyjny!

Gipsówka w bukiecie i wianku panny młodej

Drobne białe kwiatki nadają się wręcz perfekcyjnie do dodatków dla panny młodej. Wianek warto upleść wyłącznie z gipsówki, ale też może być ona subtelnym tłem dla róż, z którymi stanowi zgrany duet. Efekt jest na tyle powalający, że jeśli nie panna młoda, to może druhny albo dziewczynki z rodziny przyozdobią sobie głowy romantycznymi opaskami na jej bazie.

Źródło: Dragonfly - fotografia i film

Źródło: Fabian Stepień 

Źródło: Rado Fotografia Ślubna

Źródło: Pałuccy Fotografia

 

Źródło: J.I.Sak Fotografia Ślubna

Jeśli chodzi o bukiet, gipsówka świetnie zagra solo w kompozycji o kształcie kuli, ale nie zaszkodzi jej też towarzystwo królowej kwiatów, piwonii bądź storczyków.

 

Emocjonalny reportaż ze ślubu Kingi i Kuby w Dolinie Cedronu