Czy zatrudnienie wodzireja na wesele to dobry pomysł?

Wesele jest najważniejszym dniem w życiu nowożeńców. Bardzo wiele rzeczy się dzieje w dość krótkim czasie. Często słyszę opinie od Par Młodych, że nie wiedzą, która jest godzina i nie czują upływu czasu, a chcieliby by ich goście jak najlepiej się bawili. Dzień nowożeńców od samego rana jest jak zrzucenie się w kapsule w środek oka cyklonu. 

DJ

Zdjęcie: Studio Fuego

Makijaż, kwiaty, fryzura, rozleniwiony Pan Młody- to są realne stresory. Czy goście się będą bawić na weselu? Niby człowiek wie jak ma być i co się zaplanowało z podwykonawcami, ale jednak lekka wątpliwość w głowie się pojawia. Z pomocą może przyjść odpowiedz na pytanie: czy na weselu potrzebujemy wodzireja? Zacznijmy od początku.

Ekspert: Łukasz Bekas DJ Perkusista 

Czym jest wesele?

Ha! No jak to, czym? Imprezą, na którą zapraszamy gości z rodziny lub nie przy okazji śpiewając „STO LAT” naszej ukochanej Parze Młodej. Niby wiemy, czym jest wesele, niby wiemy, co się na nim dzieje, ale według mnie nie do końca. Wesele jest zwyczajową formą imprezy okolicznościowej organizowanej z okazji ślubu, któremu towarzyszą specyficzne dla tej imprezy zwyczaje. Oczywiście zwyczaje te zależą od kręgu kulturowego, z jakiego pochodzą przyszli małżonkowie.

para młoda

Impreza ta w obecnych czasach przybiera formę zabawy i biesiadowania przez uczestników zaproszonych przez
Parę Młodą. W trakcie wesela szczególna rola przypada rodzicom, świadkom i rodzicom chrzestnym.

Podczas trwania wesela pojawiają się typowe dla tej imprezy elementy jak:
-odpowiednie miejsce,
-dobrane pod weselników menu.
- skecze, quizy i zabawy,
-spożywanie alkoholu i taniec,
-toasty,

Bardzo dawno temu wesele odbywało się w domu Panny Młodej i w każdy inny dzień niż niedziela by nie zakłócać przebiegu mszy. Nie jestem pewien, czy takie coś przy przeszło w tych czasach.

Dość ważną kwestią jest to, co w ogóle się dzieje na weselu i najczęściej przebiega według podobnego schematu:

- powitanie chlebem i solą przed domem lub salą weselną,
-toast wzniesiony szampanem i stłuczenie kieliszków „na szczęście”
-dość częste nawoływanie „gorzko!,gorzko!” z koniecznością całowania się Pary Młodej,
-uroczyste konsumowanie dań z regularnym STO LAT za zdrowie Pary Młodej
- taniec do muzyki na żywo zespołu weselnego lub dj weselnego.
- zabawy i konkursy z udziałem Pary Młodej lub gości weselnych
- dzielenie tortu
- oczepiny

Jak widać, podczas trwania wesele występuje naprawdę dużo elementów, które wpływają dość istotnie na cały
przebieg wesela. Nie ma znaczenia, czy nadamy jakieś specjalne rangi poszczególnych rzeczy mówiąc, że tort
jest dla nas najważniejszy lub oczepiny, ktoś musi te elementy poprowadzić. Najlepiej jakby zajął się tym, ktoś
doświadczeniem.

Dj

Zdjęcie: Studio Fuego

Kim jest wodzirej?

Tutaj z pomocą może przyjść słownik języka polskiego: „ osoba prowadząca imprezę taneczną, proponująca gościom tańce i zabawy, otrzymująca za to wynagrodzenie”, natomiast słownik PWN mówi o wodzireju troszkę ładniej „. ten, kto prowadzi tańce na zabawach, balach, dyktując układ korowodu, kolejność figur w tańcu itp.; «osoba przewodząca innym»”

para młoda

Funkcja wodzireja znana jest już od XIII w, gdzie prowadził on tańce korowodowe na bardzo dużą liczbę osób. W praktyce wykorzystujemy wiedzę i doświadczenie wodzireja, który jest najczęściej niezależny od DJ lub zespołu na wesele. Próbuje on zintegrować ze sobą gości i przeprowadza różnego rodzaju zabawy a ich czas trwania stara się kontrolować. Tutaj z pomocą może przyjść słownik języka polskiego: „ osoba prowadząca imprezę taneczną, proponująca gościom tańce i zabawy, otrzymująca za to wynagrodzenie”, natomiast słownik PWN mówi o wodzireju troszkę ładniej „. ten, kto prowadzi tańce na zabawach, balach, dyktując układ korowodu, kolejność figur w tańcu itp.;. «osoba przewodząca innym»”. Funkcja wodzireja znana jest już od XIII w, gdzie prowadził on tańce korowodowe na bardzo dużą liczbę osób.

W praktyce wykorzystujemy wiedzę i doświadczenie wodzireja, który jest najczęściej niezależny od DJ lub zespołu na wesele. Próbuje on zintegrować ze sobą gości i przeprowadza różnego rodzaju zabawy a ich czas
trwania stara się kontrolować.

DJ wodzirej czy DJ i wodzirej? Może zespół i wodzirej?

No i tutaj musimy podejść do sprawy jak do dobrej jakości bigosu. Trzeba rozłożyć wszystkie składniki i się nad
nimi pochylić.

DJ wodzirej

Jeśli podejść do tego obiektywnie to jest to osoba, która selekcjonuje muzykę starając się utrzymać jej płynność nadając imprezie klimat i swój styl. Występuje wiele rodzajów DJ: DJ klubowy, DJ dyskotekowy/prezenter, DJ turntablista lub DJ studyjny. W kręgu naszych zainteresowań jest DJ dyskotekowy / prezenter. Nie mam na myśli tego, że DJ klubowy, (jakim sam kiedyś byłem) nie może grać na weselach. Głównie chodzi mi o to, że najbliżej mu do DJ wodzireja, bo wystarczyłoby nauczył się bycia także wodzirejem. Jestem świadomy, iż może czytać ten artykuł wielu moich kolegów po fachu, więc od razu utnę spekulacje: nie jest łatwe nauczyć się bycia wodzirejem i połączyć to w jedną całość.

DJ

Coraz częściej pojawiają się DJ z instrumentami: dj skrzypek, dj akordeonista, dj saksofonista czy dj perkusista. Wielu z oprócz bycia DJ także gra na żywym instrumencie, co dodaje smaku imprezie. Sztuka prowadzenia zabaw z klasą i dobrym smakiem, umiejętność posługiwania się słowem oraz ekstremalnie dobre umiejętności organizacyjne nie są czymś, co można znaleźć w Jajku Niespodziance. Wielu z DJ nadal się rozwija i jeździ na kursy animacyjne i konferencje traktujące o tematyce zabawiania gości. AMEN

dj

DJ wodzirej łączący w sobie powyższe cechy to rozwiązanie warte uznania w złocie, lecz trzeba spojrzeć realnym
okiem na oba rozwiązania:

AS W RĘKAWIE DJ WODZIREJA:

 • Pełna i świadoma kontrola w podczas prowadzenia wesela decydując o jego przebiegu i natychmiastowa
  reakcja na zmieniającą się rzeczywistość weselną.
 • podczas przeprowadzania zabaw wtapia się gości i traktowany jest czasem jak jeden z uczestników

  PROBLEMY DJ WODZIREJA:
 • przy weselach o bardzo dużym natłoku atrakcji poza tym, co dzieje się na weselu pojedyncza osoba bez
  doświadczenia może poczuć się trochę bezradna.
 • Praca na pełnych obrotach

Zespół na wesele

Dobry zespół na wesele to nie lada wyzwanie. Składać się on może z dwóch i więcej osób. Najczęściej spotkamy wokalistę, klawiszowca, gitarzystę i perkusistę a większych składach nawet saksofon, gitarzystę basowego. Im więcej osób tym więcej instrumentów a to bardzo dobrze. Muzyka na żywo mocno angażuje publiczność a sam zespół także szybko reaguje na zmieniające się warunki podczas trwania wesela. Sposób aranżacji nawet najbardziej znanych i lubianych utworów ma niebagatelne znaczenie na weselu tworząc niezapomniany klimat.

zespół weselny

AS W RĘKAWIE ZESPOŁU

 • angażowanie w zabawy specjalnie do tego zaaranżowanej muzyki nigdzie indziej nie do znalezienia,
 • duże zaangażowanie każdego członka zespołu w „ogarnianie” uczestników

  PROBLEMY ZESPOŁU
 • zaangażowanie jednego z członków zespołu do przeprowadzania zabaw
 • czasem występujący szum informacyjny

Wodzirej

Jak już pisałem wcześniej wodzirej zajmuje się tylko i wyłącznie przeprowadzaniem zabaw i atrakcjami dla gości,
więc by się nie powielać przejdę do asów w rękawie i problemów wodzireja.

AS W RĘKAWIE WODZIREJA

 • nowa i świeża wiedza z zakresu prowadzenia imprez
 • nowatorskie podejście i całkowicie inny styl

PROBLEMY WODZIREJA

 • duże ryzyko wystąpienia braku porozumienia między dj/zespołem
 • realizacja swojego planu zabaw, który niekoniecznie może pasować do stylu wesela

No to, jaka jest odpowiedź na pytanie: czy wodzirej na wesele to dobry pomysł? Odpowiedź brzmi: to zależy. Tadaaaaa. Od początku wiedziałem, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie a każde z rozwiązań ma swoje niezaprzeczalne plusy i minusy.
Najważniejsze to, aby każde z rozwiązań wziąć na „tapetę” i rozważyć każde „za” i „przeciw”. Sam jestem, DJ- em od lat, ale są DJ, zespoły czy wodzireje, których sam chciałbym mieć na swoim weselu kilkanaście lat temu.

Bardzo ważnym elementem jest komunikacja między przyszłą Parą Młodą a podwykonawcami i nakreślenie każdemu swojej wizji wesela. W przypadku takiego przedsięwzięcia, jakim jest wesele warto by pomyśleć o spotkaniu z podwykonawcami np. DJ i wodzirej lub Zespół i wodzirej by obie strony przed weselem znalazły wspólny mianownik. Mam nadzieję, że pomogłem. Zadzwonimy do Państwa.

 1. Artykuł ekspercki: TOP 20 najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec w roku 2023
 2. Artykuł ekspercki: Małe wesele - organizacja, od czego zacząć?