Małe wesele - organizacja, od czego zacząć?

Dawno, dawno temu w romantycznych okolicznościach doszło do sytuacji, która odmieniła Wasze życie. W pięknych okolicznościach On- lekko spięty, drżącym głosem poprosił Ciebie o rękę. Ona- zaskoczona, pewnym głosem, nie odmówiła.
Tak staliście się narzeczonymi. W tym momencie i chwilę po nim nie spodziewaliście się, że niebawem konieczne będzie rozpoczęcie planowania wesela.

zaręczyny

Nikt przecież nie ma żadnej ściągawki jak zaplanować wesele, prawda?
Ściągawki nie mamy, ale mamy poradnik w jaki sposób podejść do organizacji
małego wesela, by nie stracić wszelkich chęci do życia. Absolutnie nie mam
zamiaru nikogo zniechęcać, lecz ilość rzeczy do załatwienia może niektórych
przytłoczyć.

Ekspert: Łukasz Bekas DJ Perkusista 

Planowanie wesela - od czego zacząć? Data ślubu. 

Na pewno nie od ataku paniki. Warto ustalić o jakiej dacie ślubu myślimy. To
podstawowa sprawa od której wszystko się zaczyna. W naszym społeczeństwie
dominuje tak wiele legend dotyczących najlepszego okresu na przeprowadzenie
wesela, że aż strach. We współczesnym świecie już nie patrzy się nie na to czy
wesele odbędzie się w miesiącu posiadającym literę „r” w nazwie.

planowanie wesela

Jedni twierdzą że litera „r” to rozpoczęcie nowej rodziny. Drudzy z kolei, iż oznacza to miesiące ciepłe – czerwiec, sierpień, no ale też mamy przecież marzec, wrzesień, październik i grudzień więc ta teoria chyli się ku upadkowi. Ja natomiast twierdze, że każdy miesiąc może być dobry, idąc wg mojego kalendarza: ryczeń, ruty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień.

Planowanie wesela - wybór rodzaj ślubu: kościelny, konkordat, cywilny czy może humanistyczny?

Moi rodzice opowiadali mi, że w latach 80’ na początku odbywał się ślub w kościele a później przechodzono do Urzędy Stanu Cywilnego i odbywał się tan „drugi” ślub.

Ślub kościelny

Jest to zawarcie związku małżeńskiego w Kościele, w obecności
świadków i przed Bogiem. Ksiądz udziela ślubu i nowożeńcy otrzymują
zaświadczenie o tym, że ślub odbył się w jego obecności. Ma on bardziej charakter sakramentalny i nie pociąga za sobą, żadnych skutków prawnych.

ślub kościelny

Ślub cywilny

Odbywa się zawsze w obecności Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w obecności świadków. Ślub może odbyć się w budynku urzędu lub też w plenerze za dodatkową opłatą. Zawsze odbywa się w obecności świadków w miejscu, które nie jest przewidziane do konsumpcji posiłków (nie może odbyć się np. na Sali weselnej lecz np. na tarasie ).

 ślub cywilny

Zdjęcie: Redphooto

Świadkowie często o tym zapominają, więc przypomnę- w trakcie ślubu cywilnego trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.

Ślub konkordatowy

To połączenie obu powyższych. Taką miłą niespodziankę otrzymali nowożeńcy po 1998 r. Oznacza to, że zawierając ślub w Kościele, równolegle dopełnia się formalności w USC co za tym idzie mamy okejkę przed Bogiem i USC dając nam sakrament małżeństwa i skutek prawny w postaci nowej rodziny.

ślub humanistyczny

Gdyby się okazało, że wzięliście już ślub cywilny wcześniej, a część rodziny o tym nie wie, lub po prostu chcecie przeżyć to jeszcze raz to jest dla Was. Zastępuję on ceremonię religijną dodając jej bardziej indywidualnego charakteru. Nie ma on żadnych skutków prawnych. Ślub humanistyczny prowadzony jest przez celebranta ślubnego wg określonego przez narzeczonych scenariusza. Oczywiście celebrant może mieć swój pomysł na ceremonię lecz są one podobne do ślubu cywilnego bardziej na luzie i przysięgami spisanymi przez nowożeńców.

ślub humanistyczny

Zdjęcie: wysoka czułość ♡ fotografia

Artykuł ekspercki: TOP 20 najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec w roku 2023

Planowanie wesela - gdzie zorganizować wesele? Stodoła, restauracja, pałac , restauracja czy hotel?

Pomysłów na miejsce jest tak wiele, że aż ciężko uwierzyć. Miejsce i klimat zależy tylko od tego co Wam podpowiada serce. Każdy z nas tak ma, że lubi kontrolować budżet wesela bo to przecież nie mała impreza. Na początku warto określić jak wielu gości chcemy zaprosić i w jakim stylu zorganizować wesele. Na pewno niższymi kosztami organizacji wesela są miejsca w którym wynajmujemy lokal, catering i ewentualnie dekoratorów osobno. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku domów kultury, stodół czy remiz. Możecie mi wierzyć lub nie, ale klimat jest niesamowity.  

sala weselny

Gdybyście jednak zdecydowali się zorganizować wesele w restauracji , hotelu lub
pałacu odchodzi nam wiele problemów. Posiłki i napoje są już na miejscu wraz z
obsługą kelnerską a w przypadku większych obiektów mamy jeszcze bazę noclegową. A co jeśli nie pasuje Wam to co opisałem? Możecie wynająć specjalne namioty lub żagle i pod nimi właśnie przeprowadzić swoje wymarzone wesele. Ograniczeniem jest tylko Wasza wyobraźnia i „jakiś tam ” budżet. Dla obiektów bardzo obleganych rezerwacja musi odbyć się na 2 lata wcześniej.

Planowanie wesela - muzyka: do różańca i do tańca.

Pewnie Cię nie zdziwię, ale czy wiesz, że możesz na ślubie mieć muzykę na żywo Harfa, smyczki czy sopranistka może umilić ceremonię w kościele czy w plenerze. To mamy z głowy. Jedyne czego brakuje to zespół Mariacchich, którzy mogą podgrywać muzykę dla gości podczas życzeń. Trochę większym wysiłkiem trzeba się wykazać jeśli chodzi o znalezienia odpowiedniej obsługi muzycznej wesela. Na początku pojawi się pytanie: DJ czy zespół? Może połączenie dj i zespołu? Tutaj warto się zastanowić i sprawdzić repertuar muzyczny obu opcji, budżet i wybrać to do czego Wam bliżej. Rezerwacja DJ czy zespołu to temat na około rok przed weselem, choć dla niektórych terminów może być za późno.

DJ

Zdjęcie: Studio Fuego

Planowanie wesela - fotograf i kamerzysta.

Fotopstryk i Kamerun - w naszej branży to zabawne nazwy na fotografa i operatora kamery. Oni nie są nam dłużni i dji nazywają „grajkami”. Równowaga zachowana. Przypomnę, że w latach 80’ po ślubie kościelnym przechodziło się do fotografa po ślubie cywilnym a wesele uwiecznione było na 3 kg kaset VHS. Zdjęcia były mocno pozowane, film natomiast był tak długi, że nie szło tego oglądać. Na swoim weselu miałem fotografa, którego zdjęcia wiszą w ramach korytarza. Niestety nie miałem operatora kamery i żałuję. Wy możecie zrobić zupełnie inaczej jeśli budżet na to pozwala: fotograf wykona reportaż z wesela z sesją a operator kamery nagra dłuższy film lub krótki spot z tego dnia. Rezerwować należy na około rok przed weselem.

fotograf

Artykuł: Fotografia ślubna | TOP12 najpiękniejszych zdjęć w kategorii: reportaż ślubny w maju 2023!

Planowanie wesela - dekoracje.

Zadajmy sobie pytanie: jaki mamy motyw wesela? Rustykalne, boho, glamour, slow wedding, wiejskie czy bez motywu? Ilość dekoracji i dodatków może przerazić. Zastanówcie się czy jest możliwość wykonania niektórych dekoracji przez Was. Nada to indywidualnego charakteru wesela. Trochę kory, mchu i plastrów dębu na waszym weselu w stodole nada zupełnie innego charakteru.

Planowanie wesela - słodkie: tort, ciasta i candy bar. 

Do osłodzenia tego pięknego dnia jakim jest wesele mogą posłużyć ciasta z
cukierni lub od cioci, która przez ostatnie 2 tygodnie niczego innego nie robiła tylko wypiekała pełne blachy. Wybór należy do Was. Niektóre z lokali mogą nie wyrazić zgody na ciasta z zewnątrz, inne z kolei poprosić o oświadczenie że to wy wnieśliście ciasto „od siebie”. Nie jestem jakimś potężnym znawcą tortów, ale opcji jest bardzo wiele. Kilka lat temu miałem okazję na weselu zobaczyć całkowicie czarny tort, posypany jadalnym złotem za ponad 2000 zł. „Sky is the limit”.

słodki stół

Planowanie wesela - ubiór Panny Młodej i Pana Młodego.

Pamiętam jak bardzo nie znałem się na wyborze garnituru na swój ślub. Nie byłem w tym temacie zupełnie na czasie. Miła Pani w salonie garniturów podała mi cały zestaw i powiedziała, że to jest spoko i tyle. Założyłem to na siebie i nawet taka „starsza Pani” stojąca z boku powiedziała: jaki ładny kawaler. Jakby wiedziała, że do ślubu się szykuję. Tak na poważnie mówiąc: obecnie na rynku mamy potężny wybór mody męskiej, która usatysfakcjonuje każdego faceta.

suknia ślubna

Nawiązując do Pani Młodej to proponuje narzeczonemu nie wtrącać się w wybór
sukni, wyjść z salonu i zadzwonić po świadkową i mamę Pani młodej. Po prostu nie ryzykuj człowieku. Na tym zakończę bo pomylę rodzaje sukien i to się dla mnie źle skończy.

Planowanie wesela - fryzjer. 

Temat rzeka. Panny Młode często mają kilka fryzur próbnych przed właściwą
fryzurą, co może wiązać się ze sprzedażą nerki. Fryzjerka wyczaruje niepowtarzalną fryzurę dla Pani Młodej jak i Pana Młodego. Gdzie przy Panu, całkowity koszt fryzury i barbera wynosić będzie max 80 zł łącznie z biletem lotniczym. Mogłem pomylić się o kilka złotych w obliczeniach. Zaplanujcie wcześniej fryzjera ponieważ często pojawia się panika przed weselem bo Pani Fryzjer może pojechać na urlop. Na kilka miesięcy przed weselem warto się umówić by nie przegapić terminu.

Planowanie wesela - makijaż. 

Kiedyś słyszałem, że ktoś niby z tego korzystał przygotowując się do wesela. Ja tam niczego nie widziałem. Wszystkie jesteście piękne. AMEN.
Jednak jeżeli zdecydujecie się podkreślić swoje naturalne piękno u makijażystki. Warto poszukać profesjonalistki parę miesięcy wcześniej. Zaznajomić się z opiniami i portfolio. Wybrać taką, której styl najbardziej Wam odpowiada.

Planowanie wesela - biżuteria, obrączki. 

Najczęściej pierścionek zaręczynowy wybierany jest przez narzeczonego w
tajemnicy przed wybranką. Złoto, srebro, platyna, diamenty, rubiny i szmaragdy. To jest problem przed którym staje każdy z panów przed zaręczynami. Gdy już
sprzedamy wszystko i kupimy pierścionek a „ona” nie odmówi możemy przygotowywać się do zakupu obrączek.

Choć średnia cena pierścionka zaręczynowego to przedział między 500 zł a 1500 zł to legenda głosi, iż powinien on kosztować co najmniej kilka wypłat. Obrączki to koszt od około 500 zł do 3000 zł . Do zaplanowania na kilka miesięcy przed weselem.

obrączki

Planowanie wesela -  zaproszenia i zawiadomienia. 

Do tanga trzeba dwojga więc trzeba postarać się aby na weselu pojawili się nasi
goście. Wsiadasz w samochód lub tramwaj, dojeżdżasz do jednego z przedstawicieli Waszego plemienia by go zaprosić. Słowne zaproszenie nie wystarczy ponieważ ten zaproszony może być w szoku i zapomni. Zaproszenia lub zawiadomienia mogą być drukowane na papierze, wypalane, frezowane na drewnie lub tabliczkach z plastiku. Możliwości jest dużo. Ważne, by zostawiły ślad dla zaproszonego.

Zwykle zaproszenia daje się na około 3 miesiące przed weselem.

Planowanie wesela - dodatki: cuda wianki 

No to pa tera. Ilość dodatków, które można mieć na weselu jest przeogromna.
Fotobudka, fotobus, fotolustro i wszystko co przedrostkiem „foto” by zrobić sobie z gośćmi zdjęcie i wkleić do księgi gości. Fontanna czekolady czy candy bar gdy
chcesz jeszcze bardziej osłodzić sobie życie. Napis „LOVE” a teraz już coraz częściej „MIŁOŚĆ” bez, którego nie odbędzie się wesele bo nikt nie wie, że darzycie się tak wielkim uczuciem.

Atrakcje na wesele

Coraz częściej pojawiają się ledowe księżyce i neony, które dają rewelacyjny efekt przy nocnych zdjęciach. Fontanny iskier, ciężki dym i zimne ognie na fajerwerki. Barman lub pokazy taneczne. Mogę tak wymieniać bez końca lecz nie potrafię konkretnie podać terminów w których powinniśmy zarezerwować poszczególne usługi.

Planowanie wesela - spiszcie się na medal. 

Zbierzcie wszystkie informacje i zapiszcie je w kolejności od najwcześniejszego do wykonania. Zaplanujcie daty wykonania rezerwacji poszczególnych usług i wpiszcie do kalendarza Google z przypomnieniem. Możecie też stworzyć wykres Gantta, w którym zobaczycie co i kiedy wykonać.

Może pomóc wpisanie hasła „diagram Gantta”. Bardzo pomoże to w zrozumieniu jak zaplanować poszczególne usługi i to jaki mamy maksymalny czas na wykonanie tego.

Najważniejsze to opanować emocje i nie stresować się na zapas. Ten poradnik a raczej szkic elementów, które trzeba osadzić jako bazę do naszego wesela ma pomóc w ogólny sposób przygotować się do organizacji wesela. Nie ma to znaczenia czy robicie wesele na 20 czy 200 osób. Najważniejsze jest Wasze uczucie i chęć zaplanowania wszystkiego by odciążyć głowę i cieszyć się jak najbardziej z tego jedynego w życiu dnia jakim jest wesele.

Artykuł: Sesja ślubna - TOP12 najpiękniejszych zdjęć z sesji plenerowych w maju 2023!