Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
Targi Młodej Pary w Gdańsku 13 stycznia 2019 AMBER EXPO Zobacz
Targi Młodej Pary w Warszawie 10 lutego 2019 EXPO XXI Zobacz
Targi Młodej Pary w Krakowie 13 stycznia 2018 EXPO KRAKÓW Zobacz
Rzym, Bazylika św. Piotra na Watykanie

Audiencja państwa młodych u papieża

  • 23.10.2017

Dla osób, które traktują ślub kościelny jako coś więcej niż tylko tradycja, wizyta w Watykanie i otrzymanie błogosławieństwa od papieża może mieć duże znaczenie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby to przeżycie stało się możliwe.

Nie tylko dla wybranych

Błogosławieństwo od papieża mogą otrzymać wszystkie pary młode, które zawarły związek sakramentalny. I, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, procedura prowadząca do audiencji nie jest trudna ani czasochłonna. 

Po zawarciu związku małżeńskiego w obecności kapłana należy uzyskać poświadczenie tego faktu. Dokument musi zawierać pieczęć parafii, w której odbył się ślub.

Drugi krok to przesłanie zgłoszenia do Biura Informacji dla Pielgrzymów. W e-mailu zawarte powinny zostać takie informacje, jak: planowana data pobytu w Rzymie, Wasze imiona i nazwiska, data Waszego ślubu oraz wybrany termin audiencji (odbywają się tylko we środy). W odpowiedzi otrzymacie wszystkie praktyczne informacje, w tym wymogi co do stroju.

Zaproszenie na audiencję, które otrzymacie, jest ważne przez okres dwóch miesięcy, a wybranej daty nie można zmieniać. Wejściówkę należy odebrać osobiście, nie później niż w przeddzień wydarzenia.

 Bazylika Św. Piotra

Aby się nie spóźnić

Na samą audiencję należy przybyć sporo przed czasem – najlepiej około dwóch godzin. Dojazd także warto wcześniej zaplanować, bo z najbliższej stacji metra na miejsce droga zajmuje pieszo około 20 minut. Mimo że dla uczestników audiencji zarezerwowany jest sektor (speziale), warto wziąć pod uwagę, że przedostanie się przez tłumy oczekujących pielgrzymów może być czasochłonne. Miejcie też przy sobie cały czas na wierzchu wejściówki, bo o okazanie ich będziecie proszeni wielokrotnie. :)

W sektorze dla nowożeńców dostępnych jest kilka rzędów siedzeń. Nie ma wśród nich najlepszych, ponieważ pierwsze dają możliwość dobrej widoczności w czasie samej audiencji, a siedząc na tylnych krzesłach jest bardzo dobry widok na przejeżdżające wśród pielgrzymów papa mobile.

 Bazylika Św. Piotra

Spotkanie z papieżem

Kiedy oficjalna część audiencji dobiegnie końca, młode pary w asyście gwardzistów przechodzą na schody Bazyliki św. Piotra, aby móc odebrać błogosławieństwo. Oczekiwanie na nie może trwać dość długo, bo różnych grup w kolejce jest wiele, ale zazwyczaj zamyka się w dwóch godzinach. Wszystko zależy od sezonu.

Spotkanie z papieżem jest fotografowane przez licencjonowaną agencję. Zdjęcia można kupić na stronie internetowej Fotografiafelici.com (gotowe odbitki lub pliki do samodzielnego wywołania). Niezłym pomysłem jest też sesja ślubna realizowana w Rzymie. Ceny tego typu usług nie odbiegają od tych oferowanych w Polsce, a atrakcyjność plenerów jest nie do przecenienia. Część firm gwarantuje także usługi dodatkowe (wizaż, stylizację włosów, transport). Wśród ofert w internecie można znaleźć przedsiębiorstwa prowadzone przez Polaków mieszkających we Włoszech. Biorąc pod uwagę, że stroje ślubne i tak będziecie wieźć ze sobą na audiencję, sesja w Rzymie może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem.

Audiencję warto połączyć z podróżą we dwoje. O tym, co najlepiej zobaczyć w Rzymie i dokąd wybrać się przy okazji tej – być może najważniejszej w Waszym życiu – podróży, podpowiemy Wam w osobnym artykule. :)

Plac św.Piotra w Watykanie

Decydując się na przelot tanimi liniami, należy pamiętać, że jeśli stroje ślubne będziecie przewozić w pokrowcu, zostanie naliczona opłata jak za dodatkowy bagaż. Może się okazać, że usługa prasowania w pralni chemicznej wyjdzie taniej niż dopłata w liniach lotniczych.

Włoskie plebanie zwyczajowo pomagają pielgrzymom w organizacji noclegu. Aby móc skorzystać z takiej możliwości, należy z kurii biskupiej uzyskać dokument potwierdzający Wasze pielgrzymowanie. List ten otrzymacie w trzech wersjach językowych (łacińska, angielska i polska). Okazując ten dokument księżom na dowolnej włoskiej plebanii, możecie z dużym powodzeniem liczyć na bezpłatne nocowanie. Oczywiście warto wcześniej skontaktować się z wybraną plebanią telefonicznie i potwierdzić rezerwację e-mailowo.

startujący samolot