ceremonia ślubna

Przebieg ceremonii zaślubin - jak to wygląda w praktyce?

Źródło: Artur Berek Fotografia

Ceremonia ślubna jest najważniejszym momentem tego wyjątkowego dnia. Cała uwaga skupiona jest na Was, czyli Młodej Parze, a Wy za moment powiecie sobie “tak”. Dowiedźcie się więc, jak dokładnie przebiega ceremonia ślubu w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego oraz jak zrobić wielkie wejście i wyjście Młodej Pary.

Jak wygląda wejście Pary Młodej do kościoła?

Istnieją dwa tradycyjne sposoby na uroczyste wejście do kościoła.

  1. Sposób łaciński - wchodzicie razem do kościoła na czele małego orszaku złożonego z rodziców, rodziny i przyjaciół. Czasem wychodzi po nich kapłan, który prowadzi Was do ołtarza. Panna Młoda znajduje się po prawej stronie Pana Młodego.
  2. Sposób anglosaski - wchodzicie osobno. Pan Młody jest prowadzony przez matkę lub jedną z druhen i staje przed ołtarzem, gdzie czeka na swoją wybrankę. Z kolei Panna Młoda wchodzi do kościoła jako ostatnia, pod rękę prowadzi ją ojciec (lub inna ważna osoba), a w tle słychać marsz weselny.

Oczywiście sposobów wejścia do kościoła może być wiele. Na przykład w wersji amerykańskiej do kościoła wchodzi mała dziewczynka w białej sukience rzucająca płatki róż, tuż za nią idzie rząd druhen ubranych w jednakowe sukienki. Pan Młody wraz z drużbami czekają przy otłarzu. Panna Młoda wchodzi jako ostatnia, wsparta na ramieniu swojego ojca. Przy Ołtarzu ojciec Panny Młodej całuje ją w policzek i przekazuje przyszłemu zięciowi.

Koniecznie omówicie wcześniej z kapłanem sposób wejścia do kościoła. Możecie trafić na parafię, w której obowiązuje określony sposób rozpoczęcia ślubu i kapłan nie wyrazi zgody na wprowadzanie zmian.

Jak wygląda wejście Pary Młodej do USC?

Wejście do Urzędu Stanu Cywilnego nie jest aż tak uroczyste jak wejście do kościoła. Wraz z rodziną i gośćmi spotykacie się w przedsionku zarezerwowanej wcześniej sali ślubnej.

Wejście do sali właściwej może obywać się na kilka sposobów:

  • Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego zaprasza Was oraz gości do sali, w której odbędzie się ślub. Siadajcie naprzeciwko Urzędnika, po bokach świadkowie, a w pozostałej części sali goście weselni.
  • Pracownik USC zaprasza gości weselnych do sali, w której odbędzie się ślub. Na samym końcu zaprasza Was i siadacie naprzeciwko kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
  • Pannę Młodą odprowadza ojciec, a Pan Młody czeka razem z gośćmi na sali.

Bez względu na to, która wersja zostanie wybrana przez Was, na samym końcu do sali wchodzi urzędnik.

Ceremonia ślubna w kościele / Urzędzie Stanu Cywilnego

Jak przebiega ceremonia ślubna w kościele?

Ceremonia zaślubin w kościele odbywa się podczas mszy świętej. Od tradycyjnej niedzielnej mszy świętej różni się:

  • modlitwami,
  • pieśniami,
  • złożeniem przysięgi małżeńskiej,
  • czynnym udziałem nowożeńców.

Ceremonia ślubna składa się z określonych etapów, a najważniejszy z nich to złożenie przysięgi małżeńskiej. Przed Wami staje konieczność spełnienie obowiązku liturgicznego jak i dopełnienie niezbędnych formalności.

Sprawdźcie, jak wygląda to krok po kroku:

  1. Po odprowadzeniu Panny Młodej przed ołtarz następuje rozpoczęcie mszy świętej. Po obrzędach wstępnych i modlitwach o oczyszczenie z grzechów, zasiadacie przed ołtarzem, aby wysłuchać nauk Bożych. W tej części mszy świętej następują czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Możecie wcześniej ustalić z kapłanem, które fragmenty Pisma Świętego zostaną odczytane przez Was lub obecnych na mszy gości.
  2. Po liturgii słowa, czyli homilii, następuje moment zaślubin, zostajecie poproszeni przez księdza do ołtarza. W czasie składania przysięgi wstajecie Wy oraz wszystkie osoby znajdujące się w kościele. Przed złożeniem przysięgi kapłan razem z Wami odmawia modlitwę do Ducha Świętego. Podajecie sobie dłonie, kapłan przewiązuje je stułą oraz następuje moment złożenia przysięgi małżeńskiej. Ślubujecie sobie miłość, wierność oraz uczciwość małżeńską. W momencie założenia obrączek stajecie się małżeństwem: mężem i żoną!
  3. Kolejne elementy mszy świętej są zbliżone do tradycyjnej. Następuje odśpiewanie hymnów pochwalnych do Boga oraz przygotowanie do Eucharystii. Pamiętajcie, aby podczas przekazywania znaku pokoju zaczekać na znak księdza i dopiero potem przekazać go sobie oraz świadkom i najbliższej rodzinie.
  4. Ostatni etap to formalności. Od czasu wprowadzenia w Polsce konkordatu, nowożeńcy mają obowiązek podpisania aktu małżeństwa. W każdej parafii odbywa się to inaczej: w jednej podpisanie będzie miało miejsce na początku mszy świętej, w innej na końcu. Pamiętajcie o tym, aby małżeństwo było ważne nie tylko przed Bogiem, ale także zgodne z obowiązującym polskim prawem.

Jak przebiega ceremonia ślubna w USC?

Ceremonia ślubu cywilnego zdecydowanie różni się do ślubu kościelnego. Po pierwsze: czasem trwania - zawarcie związku małżeńskiego w USC trwa około 15 minut. Po drugie - słowa przysięgi różnią się od tych wypowiadanych przed kapłanem.

W USC po wypowiedzeniu słów standardowej przysięgi możecie wypowiedzieć napisane przez siebie słowa.

Etapy ceremonii:

  1. Po zajęciu miejsc przez Was oraz gości do sali wchodzi urzędniki przystępuje do wygłoszenia krótkiej przemowy o roli małżeństwa jako podstawowej komórki społeczeństwa.
  2. Po przemowie urzędnik prosi o powstanie i następuje rozpoczęcie głównej części uroczystości.
  3. W pierwszej kolejności urzędnik USC zadaje Wam pytanie, czy zamierzacie zawrzeć małżeństwo i czy uczynicie wszystko, aby było trwałe i szczęśliwe.
  4. Następnie składacie oświadczenie (przysięga ślubna) o wstąpieniu w związek małżeński, czyli powtarzacie po urzędniku słowa oświadczenia. Zaczyna Pan Młody.
  5. Po wygłoszeniu tekstów przysięgi ślubnej urzędnik stanu cywilnego ogłasza, że został zawarty związek małżeński i następuje wymiana obrączek.
  6. Na samym końcu wraz ze świadkami podpisujecie akt małżeństwa.
Picie alkoholu w USC jest zakazane i grozi karą grzywy, tak więc toast za Młodą Parę lepiej wznieść na sali weselnej.

Wyjście Pary Młodej z kościoła/Urzędu Stanu Cywilnego

Jak Para Młoda wychodzi z kościoła?

Po zakończeniu ceremonii ślubnej i podpisaniu aktu małżeństwa szykujecie się do wyjścia z kościoła. Na początku idziecie Wy, a za Wami najbliższa rodzina:

  • matka Pani Młodej z ojcem Pana Młodego,
  • matka Pana Młodego z ojcem Pani Młodej.

Goście muszą pamiętać, że powinni poczekać z wyjściem, aż Para Młoda pierwsza opuści drzwi kościoła. Dzięki tej zasadzie unikniemy zamieszkania, a Para Młoda spokojnie i godnie opuści kościół.

Jak Para Młoda wychodzi z Urzędu Stanu Cywilnego?

Po zakończeniu ceremonii ślubnej następuje opuszczenie sali i urzędu. Na początku USC opuszczają goście i rodzina, którzy ustawiają się przed wejściem do Urzędu, aby powitać wychodzącą na samym końcu Młodą Parę.

Zwykle, po wyjściu z kościoła następuje bardzo stary zwyczaj obsypywania Pary Młodej ryżem lub pieniędzmi. W obecnych czasach i w niektórych środowiskach obsypywanie ryżem jest źle odbierane. Przekażcie więc najbliższej rodzinie oraz świadkom informacje, czy macie coś przeciwko zachowaniu tej tradycji, wraz z prośbą o poinformowanie pozostałych gości.

Życzenia

Życzenia ślubne składane są po ceremonii zaślubin. W przypadku kiedy zawarcie związku małżeńskiego miało miejsce:

  • w kościele, życzenia składamy po wyjściu Pary Młodej,
  • w Urzędzie Stanu Cywilnego, moment ten następuje po podpisaniu aktu małżeństwa; oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbyło się to przed Urzędem Stanu Cywilnego.
W sytuacji, gdy w USC lub przed kościołem jest niewiele miejsca, a inne ceremonie mają się niedługo zacząć, warto rozważyć przełożenie składania życzeń na moment dotarcia na salę weselną.

Tradycja bram weselnych

Wciąż chętnie praktykowanym zwyczajem jest zastawianie drogi Młodej Parze, czyli tzw. brama weselna. Tradycja bram weselnych jest starym obyczajem. Jej początki sięgają czasów, kiedy Para Młoda nie podjeżdżała pod kościół limuzyną, tylko udawała się tam piechotą. Droga zastawiana była różnego rodzaju sznurami przez okolicznych mieszkańców, sąsiadów, znajomych, a nawet dzieci. Pan Młody musiał wtedy wykupić przyszłą żonę za butelkę wódki, ciasto czy cukierki (w przypadku, kiedy bramę zorganizowały dzieci).

Jeśli podczas podróży do kościoła lub na salę weselną napotkacie bramę utworzoną przez znajomych, sąsiadów czy mieszkańców wsi, Pan Młody będzie musiał wysiąść z samochodu i wykupić przyszłą żonę.

W przypadku, kiedy na drodze zostanie utworzona brama przez przypadkowe, najczęściej pijane osoby, które zatrzymują orszak weselny byle jakim sznurem, chcąc wyłudzić więcej alkoholu, Pan Młody nie powinien nawet wysiadać z samochodu. Z takiej bramy weselnej powinien Was wykupić świadek Pana Młodego.

Tradycja ta w niektórych regionach nadal jest kultywowana, warto więc zaopatrzyć się w większą liczbę butelek.

Znając szczegóły przebiegu ślubu unikniecie dodatkowego stresu, a cała ceremonia odbędzie się zgodnie z planem i bez niepotrzebnego zamieszania.