Jakie kwiaty wybrać na ślub i wesele o danej porze roku, czyli o sezonowości kwiatów

Pory roku. To w oparciu o nie przyszli małżonkowie podejmują zwykle najważniejsze decyzje, dotyczące charakteru uroczystości ślubnej. Nie inaczej jest w przypadku kwiatów – zarówno takich, które znajdą się w wiązance panny młodej, jak i tych zdobiących stoły i salę weselną. Dlatego zanim zdecydujecie się na konkretne gatunki roślin, sprawdźcie, czy ich kwitnienie przypada na miesiąc Waszego ślubu.

Oczywiście, jeśli się bardzo postaracie, to późną jesienią czy nawet zimą, znajdziecie kwiaciarnie, oferujące kwiaty typowo letnie. Warto jednak wiedzieć, że są to rośliny sztucznie hodowane w szklarniach, a w związku z tym ich cena będzie znacznie wyższa, niż w okresie naturalnego kwitnienia. Tych z Was, którzy nie chcą przepłacać, zachęcamy do zapoznania się z gatunkami kwiatów, które stanowią najczęstszą oprawę florystyczną ślubów wiosennych, letnich, jesiennych oraz zimowych. Wybór sezonowych roślin jest tak duży, że z pewnością każda panna młoda stworzy z nich nie tylko swoją wymarzoną ślubną wiązankę, ale i niezapomniane weselne dekoracje.

Wiosenny bukiet ślubny: marzec, kwiecień, maj

W marcu nietrudno jeszcze o delikatne przymrozki oraz aurę niepozwalającą zapomnieć o zimie. Za to kwiecień, a już na pewno maj, oferują najczęściej słoneczną i ciepłą wiosnę, wraz z którą w kwiaciarniach pojawiają się uwielbiane przez przyszłych nowożeńców kwiaty:

– konwalie

– narcyzy

– frezje

– bez

– jaskry

– tulipany

– kaczeńce

– krokusy

– fiołki

– kalie

– hiacynty

– żonkile

– bratki

Letni bukiet ślubny: czerwiec, lipiec, sierpień

Miesiące wakacyjne stanowią szczyt sezonu weselnego, a salony florystyczne prześcigają się wówczas w tworzeniu fantazyjnych wiązanek i dekoracji ślubnych z typowo letnich kwiatów. Jeśli Twoja uroczystość odbywać się będzie w czerwcu, lipcu lub sierpniu, wybieraj spośród takich kwiatów na ślub i wesele, jak:

– niezapominajki

– fiołki

– lilie

– gipsówka

– nasturcja

– hortensje

– dzwonki

– stokrotki

– eustomy

– maki

– chabry

– dalie

– lawenda

- peonie/piwonie

Jesienny bukiet ślubny: wrzesień, październik, listopad

Jesień nie bez przyczyny jest coraz częściej wybieraną przez przyszłych małżonków porą na ślub i wesele. Wrześniowa lub październikowa aura potrafi być bardziej romantyczna i nastrojowa, niż najbardziej słoneczna wiosna, czy lato, a listopadowy „chłód” doskonale wypada na ślubnych sesjach zdjęciowych, w których wykorzystywane są wełniane szale, swetry i ciepłe koce. I oczywiście przepiękne, typowo jesienne kwiaty:

– wrzosy

– szałwie

– astry

– dalie

– mieczyki

– goździki

– hortensje

– nagietki

– gardenie

– aksamitki

– gerbery

– nasturcje

– słoneczniki

Zimowy bukiet ślubny: grudzień, styczeń, luty

Zima, wbrew powszechnym opiniom, stwarza doskonałe warunki do nastrojowej, bajkowej oprawy ślubu i wesela. Za magiczny klimat uroczystości, odbywających się w grudniu, styczniu lub lutym, odpowiadają nie tylko iskrzące się w zimowym słońcu płatki śniegu (choć ostatnio nie we wszystkich rejonach Polski...), ale również charakterystyczne dla tej pory roku rośliny:

– hiacynty

– amarylis

– ciemiernik

– tulipany

– kalie

– gałązki świerkowe

– goździki

– anemon

Pamiętajcie też o kwiatach, które do oprawy florystycznej ceremonii można wykorzystać niezależnie od pory roku. Listę tych uniwersalnych gatunków otwierają oczywiście róże, a uzupełniają goździki, frezje, lilie, gerbery oraz gipsówka.

Motyw na wesele w Waszym stylu - 12 inspiracji!