Targi Młodej Pary w Ostródzie 24 października 2021 Pobierz bezpłatny bilet

Aranżacja ślubu i wesela – kwiaty w roli głównej

Źródło: Malexandra Photography

O roli kwiatów w tworzeniu klimatu na ślubie i weselu, z Olą Janikowską, współtwórczynią pracowni aranżacji przestrzeni Gdzie Szumi Las, rozmawia Anna Machnowska.  

Olu, jak podejść do wyboru motywu przewodniego ślubu i wesela, mając na uwadze aranżacje tworzone dzięki roślinom?

Z wyborem motywu przewodniego jest jak z wyborem sukni ślubnej – najpierw wskazujemy tę jedyną, w której czujemy się wyjątkowo i niepowtarzalnie, a potem dobieramy welon, biżuterię i buty. Zatem i w kwestii  oprawy ślubu i wesela – najpierw wybieramy motyw, a potem już tylko dodatki.

drewniana sala weselna

Zdjęcie: Malexandra Photography

W pierwszej kolejności należy wybrać ulubione rodzaje kwiatów i ich kolorystykę. Jeśli rodzaj flory nie ma dla nas znaczenia, wybierzmy paletę barw i wykorzystajmy kwiaty sezonowe – mają niskie ceny i są dostępne w rozmaitych kolorach.

Przy wyborze barw, należy wziąć pod uwagę wnętrze sali weselnej, czy kościoła. Jeśli dokonamy już powyższych wyborów, będzie nam tylko łatwiej! Wiedząc, że kwiaty będą, na przykład, w odcieniach fioletu i wina, będziemy już do nich dobierać tylko dodatki: wstążki, tasiemki,świece, pod talerze, numery na stoły etc. Jeśli chcemy aby to kwiaty zagrały główną rolę, możemy zacząć już od zaproszeń i tam umieścić zapowiedź tego, co goście będą mieli okazję zobaczyć w dniu uroczystości.

Uśmiechnięta Para Młoda na sali weselnej

Źródło: Andrzejewski Paweł

Piękna Panna Młoda w kolorowym wianku ślubnym trzymajaca kolorwy bukiet ślubny

Źródło: Bogaczyki.pl

zaproszenie ślubne w stylu rustykalnym obok srebrnych kolczyków Panny Młodej

Źródło: Dragonfly - fotografia i film

Co w oprawie florystycznej warunkuje osiągnięcie zachwycającego klimatu w kościele i sali weselnej?

Jeśli mamy dobrze i spójnie przygotowane kwiaty, to zawsze będą „robić” efekt. Kwiaty to magia, niedużo im potrzeba, żeby ktoś był pod ich wrażeniem. Warto jednak zachować spójność, to bardzo ważne. Jeśli posługujemy się odcieniami fioletu i wina, to nawet jeśli bardzo lubimy gipsówkę, lepiej ją sobie w tym zestawieniu darować.

dekoracje krzeseł w kościele

Źródło: Malexandra Photography

białe lampiony w kościele podczas ślubu

Źródło: Malexandra Photography

Aby dodatkowo wyeksponować kwiaty, obowiązkowe są świece – w szklanych osłonkach, metalowych świecznikach. Metal i szkło cudownie odbijają ich światło, dodając kwiatom blasku, ciekawych barw. Robi się bardzo romantycznie, co oczywiście jest zasadne w przypadku uroczystości ślubno-weselnej.

zimowe dekoracje weselne

Źródło: WE ARE 14 STUDIO

Nie zapominajmy o suficie, filarach, drzewach – jeśli chcemy osiągnąć efekt „wow”, wykorzystajmy to, co dała nam natura. Wiele par młodych marzy o przyjęciu weselnym w namiocie, oranżerii, czy pod gołym niebem. Nie zawsze jest to możliwe, ale pamiętajmy, że florystyczno-dekoracyjna oprawa wesela jest właśnie po to, by  ową przestrzeń zmieniać, stworzyć, nadać jej nowego spersonalizowanego charakteru.

ścianka na stołem Młodych w zimowym klimacie

Źródło: WE ARE 14 STUDIO

zimowe dekoracje na sali weselnej

Źródło: WE ARE 14 STUDIO

Na jakim etapie przygotowań do ślubu dobierać dekoracje roślinne  – nie tylko do kościoła, sali weselnej, ale i, na przykład, altany na ślub w plenerze, auta i wiązanki panny młodej?

Kiedy już wybierzemy ulubione kwiaty i kolorystykę, najlepiej jest się skonsultować z firmą, która przygotowuje dla nas oprawę. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę.

Panna Młoda w białej sukni ślubnej trzymajaca bukiet ślubny z czerwonych kwiatów

Źródło: Malexandra Photography

drewniane napisy na sali weselnej

Źródło: Malexandra Photography

Kiedy pary młode spotykają się ze mną, zawsze mamy wiele tematów do omówienia. Niektórzy mają już gotowy motyw przewodni, wtedy omawiamy wszystkie inspiracje, dekoracje jakie mają go stanowić. Inni natomiast opowiadają mi o tym co lubią, co im się podoba - i tak tworzymy wspólnie motyw przewodni.  Z moich obserwacji, wybór oprawy wizualnej, to następny punkt dla pary młodej zaraz po wyborze sali weselnej, fotografa i zespołu – myślę, że to dobra kolejność. 

dekoracje drewnianego stołu na sali weselnej

Źródło: Malexandra Photography

W jakim kierunku zmierza kwiatowa moda na 2019 rok? I czy we florystyce  trendy rządzą?

Trendy możemy zauważyć we wszystkim, natomiast we florystyce one nie rządzą, tylko się pojawiają. My tworzymy swoje prace w odpowiedzi na potrzeby par młodych, każda z nich ma szansę stworzyć z nami coś nowego i niepowtarzalnego. Nie należy bać się swoich pomysłów, bo wszystko co nowe, szalone, jest ciekawe i może stanowić coś, czym inni będą się inspirować.

Panna Młoda podczas przygotowań trzymająca bukiet ślubny

Źródło: Andrzejewski Paweł

Panna Młoda trzymająca korsarz ślubny

Zdjęcie: Andrzejewski Paweł

To, co możemy zauważyć w tym sezonie ślubnym to kolory. Obecnie panny młode nie obawiają się barw: błękity, czerwienie, fiolety, a nawet czernie. Nie ma ograniczeń. Jest to związane również z tym, że oferta kwiatów i ich kolorów, nieustannie się poszerza, dając nam nieograniczone możliwości.Pamiętajmy jednak, że nie tylko kwiaty stanowią dekoracje. Przy wyborze odpowiednich dekoracji, należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy: obrusy,serwetki, krzesła, zastawę, dekorację sufitu czy oświetlenie. Te wszystkie elementy muszą ze sobą grać, komponować jak drużyna, żeby osiągnąć zachwycający efekt.

modny kolorowy bukiet ślubny

Źródło: Ela Staszczyk Fotografia

Para Młoda przed ołtarzem trzymająca się za ręce

Źródło: Bogaczyki.pl

Olu, podpowiesz naszym czytelniczkom, jak można osiągnąć duży efekt, mimo braku funduszy na usługi firmy florystycznej?

Najlepszy sposób, aby zrobić efekt wow w sytuacji, kiedy mamy niski budżet, ale zależy nam na zachowaniu motywu kwiatowego, to użycie dużej ilości butelek w różnym rozmiarze i zakup kwiatów sezonowych. Mogą być to też butelki kolorowe. Można wykorzystać także małe słoiki.

dekoracje stołu w gipsówką

dekoracje stołu w stylu rustyklanym

Źródło: WE ARE 14 STUDIO

Na jeden stół dla gości wystarczy pięć-siedem buteleczek, w nich kwiaty np. wspomniane wcześniej – dalie, piwonie, jaskry, osty i gałązki eukaliptusa. Czasem wystarczy tylko kilka zielonych liści, żeby kogoś zachwycić. Możemy wykorzystać kolorowe serwetki. Do tego świece i mamy to!

Dziękuję za rozmowę.

Określają siebie jako kreatywny zespół z lasu. Nie dekorują. Oni tworzą scenografię, a z nią klimat wnętrza – od A do Z. Bo właśnie tak, ich zdaniem, powinno być w tym jednym z najpiękniejszych dni w życiu, kiedy powiecie sobie „Tak”.

www.GdzieSzumiLas.pl

kontakt@gdzieszumilas.pl

Fb: Gdzie Szumi Las

tel. 663 457 444