dekoracja sali weselnej

Jak wybrać salę weselną, która będzie dla Was najlepsza?

Źródło: MARCIN GARUCKI - wWelonie.pl

Nieprzypadkowo mówi się, że gościom z wesela w pamięci najczęściej zostają jedzenie i muzyka. Za pierwszy z tych dwóch elementów odpowiada właśnie sala. Dowiedzcie się, jak dokonać właściwego wyboru!

Rezerwacja sali

Za poszukiwanie sali zabierzcie się jak najwcześniej. Często to właśnie dostępność wybranej sali ma największy wpływ na datę wesela. Jeśli planujecie pobrać się w sezonie ślubnym, powinniście zarezerwować termin co najmniej z rocznym wyprzedzeniem. Popularne miejsca organizacji wesel w miastach potrafią być zajęte na 1,5 roku do przodu!

Koszt wynajęcia

W poprzedniej części poradnika ustaliliście, jaką kwotę możecie przeznaczyć na wynajem. Wiecie zatem, ile jesteście w stanie wydać na tzw. “talerzyk dla gościa” (czyli pełne menu dla jednej osoby). To będzie Wasz punkt wyjściowy. Znając tę kwotę możecie skorzystać z katalogów dostępnych on-line, gdzie najczęściej będziecie mogli posortować sale weselne w Waszej okolicy po kwocie przypadającej na gościa. Pozwoli Wam to zawęzić ilość dostępnych opcji i ułatwi podjęcie decyzji. Dzięki wyszukiwarce portalu PlanujemyWesele możecie posortować sale weselne w Waszej okolicy po kwocie przypadającej na gościa. Pozwoli Wam to zawęzić ilość dostępnych opcji i ułatwi podjęcie decyzji.

Pamiętajcie, że zazwyczaj sale weselne mają dostępnych kilka wariantów menu w różnych cenach. Im droższe menu, tym bogatszego i bardziej wykwintnego jedzenia możemy się spodziewać.

Często można dokonać modyfikacji i przenieść poszczególne pozycje między wariantami menu, co niekoniecznie musi spowodować zmianę ceny, szczególnie jeśli potrawy są do siebie podobne.

Podczas przeglądania ofert nie zapomnijcie sprawdzić minimalnej i maksymalnej liczby gości weselnych. Jeśli na Wasze wesele planujecie zaprosić mniej niż 50 osób, może się okazać, że z dużej części sal będziecie musieli zrezygnować. Jeśli zaś wybierzecie zbyt małą salę, tłum gości bawiących się na niewielkim obiekcie spowoduje brak komfortu, zarówno przy jedzeniu, jak i na parkiecie.

Sale weselne różnią się od siebie nie tylko wystrojem i lokalizacją, ale również minimalną i maksymalną liczbą gości.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze menu:

 • czy menu zawiera przywitanie Pary Młodej chlebem i solą?
 • ile przewidzianych jest ciepłych posiłków i jakie będą godziny ich podawania?
 • ile przewidzianych jest zimnych zakąsek?
 • czy menu przewiduje lampkę szampana dla gości przeznaczoną na toast?
 • czy menu zawiera napoje zimne oraz ciepłe i w jakich ilościach?
 • czy w razie konieczności przewidziane jest jedzenie dla osób z nietolerancjami pokarmowymi, bądź wegetarian/wegan?
 • czy w menu przewidziane są owoce?
 • czy w menu przewidziane jest ciasto?
 • czy sala liczy opłatę korkową (jest to koszt otwarcia i podania własnego alkoholu przez obsługę)?
 • czy obsługa sali w cenie menu zapakuje ciasto w prezencie dla gości?

Źródło: Foto i film PhotoKOT.pl

Dodatkowo w spisie kosztów powinna znaleźć się informacja, do której godziny wliczona jest obsługa kelnerska oraz jak długo może trwać wesele. Ta druga informacja jest szczególnie ważna, jeśli planujecie wczesne zaślubiny. Na niektórych salach czas pracy obsługi jest ograniczony. Jeśli zaczniecie więc wesele o godzinie 14:00, może okazać się, że obsługa kelnerska będzie dostępna tylko do konkretnej godziny (np 2:00 w nocy).

Nie martwcie się jeśli nie macie jeszcze ustalonej liczby gości. Podczas rezerwowania sali musicie podać jedynie orientacyjną ilość osób. Dopiero na około 2 tygodnie do miesiąca przed weselem konieczne będzie podanie dokładnej liczby.

Bardzo często koszty menu dla dzieci (do 10-12 roku życia) oraz obsługi zatrudnionej przez Parę Młodą (fotograf, zespół itp.) są niższe, i wynoszą około 60% pełnej kwoty. Za maluszki (do 3-4 roku życia) opłata najczęściej nie jest wymagana.

Lokalizacja i otoczenie

Sale weselne możemy podzielić na kilka rodzajów:

 • sala w restauracji,
 • sala bankietowa wolnostojąca,
 • sala bankietowa wolnostojąca z bazą noclegową,
 • zamki i dworki,
 • sale bez zaplecza gastronomicznego.

Kolejną kwestią, której powinniście uważnie się przyjrzeć przed podjęciem decyzji, jest lokalizacja i otoczenie. Oto pytania, które warto sobie zadać przy ocenie sali weselnej:

 • jaka jest odległość pomiędzy miejscem zaślubin a salą weselną?
 • czy dostępne są miejsca parkingowe dla gości?
 • czy wejście na salę jest odgrodzone od ulicy (ważne w przypadku obecności małych dzieci na weselu)?
 • czy przy sali znajduje się ogród lub patio, z którego goście mogą korzystać podczas zabawy weselnej?
 • czy miejsce zabaw weselnych posiada więcej niż jedną salę (jeśli tak, przygotujcie się na możliwość, że w czasie waszego wesela obok będzie odbywać się inne)?
 • czy w najbliższym otoczeniu sali weselnej znajdują się hotele lub pensjonaty w których mogą nocować goście?
 • czy sala organizuje zaślubiny np. w ogrodzie przynależącym do sali (może to być przydatna informacja jeśli planujecie ślub cywilny i chcecie aby ceremonia odbyła się poza Urzędem Stanu Cywilnego)?

Rozkład pomieszczeń i wyposażenie

Lokalizacja i otoczenie to nie wszystko - w końcu zabawa weselna odbywa się wewnątrz budynku. Poza subiektywną opinią dotyczącą wystroju i wyglądu sali, zadbajcie o to, aby wybrana sala była odpowiednio dostosowana do Waszego wesela. Poniżej przydatne pytania, które warto zapisać sobie na kartce i mieć przy sobie podczas oglądania interesującego was obiektu:

 • czy wszyscy goście zmieszczą się w jednej sali, czy część będzie siedziała osobno?
 • czy z miejsca w którym goście spożywają posiłki widać parkiet, czy też tańce odbywają się w innej sali?
 • czy na wejściu do sali należy pokonać schody (utrudnienie dla osób starszych i z problemami z poruszaniem się)?
 • czy jest możliwy wybór pomiędzy stolikami prostokątnymi i okrągłymi?
 • czy krzesła przy stołach mają wliczone w cenę pokrowce?
 • czy sala zapewnia aranżację florystyczną na stołach?
 • czy sala weselna wyposażona jest w klimatyzację? W przypadku wesel w miesiącach letnich jest to bardzo ważny punkt. Latem temperatury osiągają nawet trzydzieści parę stopni - działająca klimatyzacja może okazać się niezbędna do tańca.
 • czy toalety w trakcie wesela są doglądane przez pracowników? Czy czystość jest w nich zachowana przez cały okres trwania zabawy?

Po wyborze sali sprawdźcie, jak duży jest parkiet taneczny oraz jakim materiałem jest wyłożony (czy nie jest śliski). Ta informacja przyda się Wam podczas przygotowań do pierwszego tańca - niektóre rodzaje tańca (jak np. walc wiedeński) wymagają więcej miejsca od innych.

 

Podpisanie umowy

Jeśli udało Wam się już wybrać odpowiednią salę, powinniście podpisać umowę z właścicielem. Najczęściej wzór takiej umowy jest już przygotowany przez obsługę sali. Pamiętajcie, aby znalazły się na niej wszystkie ustalone przez Was szczegóły.

Bardzo ważnym zapisem na takiej umowie jest zastępstwo dla sali. Jeśli z przyczyn losowych (np. zalanie sali wodą, spalenie części pomieszczenia) Wasze wesele nie będzie mogło się odbyć w zarezerwowanym przez Was miejscu, właściciele sali powinni zapewnić zastępstwo na takim samym poziomie świadczenia usług.

Po podpisaniu umowy konieczne będzie wpłacenie zadatku. Najczęściej jest to stała kwota bądź procent od pełnego kosztu wynajęcia.

Podsumowanie

 1. Wybierzcie swoje typy sal.
 2. Sprawdźcie dostępność terminów.
 3. Dopytajcie o koszty i szczegóły.
 4. Zarezerwuje termin.