Zaktualizowaliśmy regulamin i politykę pry­watności. Jeśli posiadasz konto i chcesz w pełni z niego korzystać zaloguj się
Targi Młodej Pary w Gdańsku 13 stycznia 2019 AMBER EXPO Zobacz
Targi Młodej Pary w Warszawie 10 lutego 2019 EXPO XXI Zobacz
Targi Młodej Pary w Krakowie 13 stycznia 2018 EXPO KRAKÓW Zobacz
Dzień ślubu to dzień wesela, Para Młoda przed kościołem

Ślub dla nas, wesele dla gości

Źródło: Stanisław Skotnicki Fotografia

Dzień ślubu i wesela to dla młodej pary z pewnością jeden z tych najważniejszych i niepowtarzalnych. Zaślubiny to otwarcie nowej, pełnej miłości i nadziei, wspólnej drogi. Aby zapewnić sobie tego dnia jak najwięcej spokoju, załóżcie w swoim planerze specjalny dział: nasz wielki dzień wesela – krok po kroku.  A bardziej serio – przeczytajcie nasze sugestie, aby jak najspokojniej podejść do kulminacyjnych momentów przygotowań do ślubu i wesela.

Bez wątpienia ceremonia ślubna jest czasem dla młodej pary, bo to złożenie przez nią małżeńskiej przysięgi jest chwilą, na którą z niecierpliwością czekają i do której długo się przygotowują. Młodzi są wówczas w centrum uwagi, goście skupiają się wyłącznie na nich. Wesele natomiast jest czasem radości z dnia zaślubin, spędzanym w gronie najbliższych – rodziny i znajomych. I to głównie dla gości wesele zazwyczaj organizujemy.

dzień ślubu-dekoracje

Źródło: Wilczkiewicz.com

Niezależnie od tego, czy narzeczeni planują wykwintne przyjęcie, czy kameralną uroczystość, wymaga to przemyślanych działań i dokładnego ustalenia wszystkich elementów zarówno samego przyjęcia weselnego, jak i ceremonii zaślubin. To bez wątpienia absorbuje państwa młodych, także w tym najważniejszym dniu. Warto więc zawczasu pomyśleć, które czynności zaplanować nieco wcześniej lub poprosić o pomoc innych, by dzień ślubu był wyjątkowy zarówno dla młodych, jak i dla gości. A w miarę możliwości pozbawiony także niepotrzebnych nerwów i stresu.

Dzień ślubu – dekoracje, czyli grunt to dobre planowanie

Dekoracje kościoła, urzędu lub pleneru, ustalenie menu, sposobu usadzenia gości, zaplanowanie poszczególnych elementów wesela to żmudne i wymagające przemyślenia działania. Jeśli młodzi zatrudniają do organizacji ślubu i wesela profesjonalistów, ich droga w tym dniu będzie z pewnością mniej wyboista. Jeśli natomiast podejmą wyzwanie i chęć zorganizowania ceremonii i wesela samodzielnie, warto usiąść na kilka tygodni wcześniej wraz z najbliższymi i po kolei prześledzić poszczególne etapy przygotowań oraz samej ceremonii. Trudno jest przewidzieć możliwe scenariusze, warto jednak zdroworozsądkowo omówić poszczególne etapy przygotowań, by w miarę możliwości rozważyć wszystkie ewentualności.

dzień ślubu to dzień wesela

Źródło: Mariola Suder Fotografia

Usadzenie gości na przyjęciu weselnym

To zadanie, które niejednej parze spędza sen z powiek. Pogodzenie obecności na jednej imprezie zarówno statecznych cioć, jak i ekscentrycznych znajomych, jest nie lada wyzwaniem. Aby uniknąć związanych z tym nerwów, warto poprosić o wsparcie rodziców lub przyjaciół, którzy dobrze nas znając, będą reagować na wprowadzane na listę gości zmiany i zajmą się tym, aby wszystkie tabliczki na stołach znalazły się we właściwym miejscu.

Sprawdź: 

Sesja ślubna na Pustyni Błędowskiej

Dekoracje

Dekorowania świeżymi kwiatami to niestety czynność która musi być wykonana na ostatnim etapie przygotowań. Jeśli młodzi nie zatrudniają do tego celu specjalisty, warto zawczasu poprosić o wsparcie kogoś ze znajomych z wyczuciem estetyki, by samemu nie biegać w obłędzie tuż przed ceremonią, ustawiając w przypadkowych miejscach kwiaty i dekoracje. O przywiezienie bukietu także można poprosić kogoś bliskiego.

dzień ślubu-dekoracje

Źródło: PhotoWonderland

Menu

Na weselu liczy się dobry humor, dobry zespół czy DJ i jedzenie. Kolejność oczywiście dowolna. Preferencje kulinarne i gust muzyczny bywają różne, warto więc postawić na... różnorodność, a także – jeśli decydujemy się na dość wymyślne lub ekstrawaganckie menu – pomyśleć o gościach o mniej wyszukanych gustach, zapewniając im bardziej tradycyjne smakołyki. Tak, aby każdy znalazł na półmiskach coś dla siebie, a w muzyce, oprócz aktualnych hitów dla młodych gości, dobrze jest postawić także na nieco starsze klasyczne kawałki, by pozwolić wujowi wziąć pod rękę ciocię i dać im poczucie, że są ważnymi dla nas gośćmi. Na weselu wszyscy powinni się przecież dobrze bawić.

Dzień ślubu to dzień wesela

Dzień ślubu warto rozpocząć od dobrego i zjedzonego spokojnie śniadania. Później tak zagospodarujcie czas, by znaleźć chwilę na choć krótki spacer tylko we dwoje. To wasz dzień i celebrujcie każdą jego minutę. Jeśli będziecie spokojni, wszystko potoczy się zgodnie z waszą myślą. Nic bowiem nie przyciąga tak dobrych zdarzeń, jak działanie według planu i... pozytywne nastawienie.

dzień ślubu to dzień wesela

Źródło: Stanisław Skotnicki Fotografia

Podziękowanie

Podziękowania dla gości, w formie upominków rozdawanych na koniec wesela lub rozsyłanych pocztą, na przykład ze słodkim  symbolicznym podarunkiem, na dobre weszły do kanonu organizacji wesel w Polsce. Warto tu pokusić się o oryginalność, aby zaproszeni goście poczuli się wyróżnieni i ważni dla nas. Może warto poprosić fotografa o zrobienie zdjęć każdej przybyłej parze, czy rodzinie, aby móc potem przesłać je w ładnej ramce? Każdy indywidualny akcent będzie na pewno mile widziany przez weselników.

A na koniec warto przypomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Bez względu na to, czy wszystko w tym dniu ułoży się doskonale, czy z małymi potknięciami, tak naprawdę to i tak będzie jeden z  najpiękniejszych dni w życiu pary, niezależnie od kwestii organizacyjnych. Ich miłość, szacunek, radość i wszechogarniająca chęć pójścia razem przez życie z pewnością są najważniejsze. Warto o tym pamiętać, kiedy dopada nas stres związany z organizacją ślubu i wesela.

nasz wielki dzień wesela – krok po kroku

Źródło: Wilczkiewicz.com